Bývalý softwarový šéf Pentagonu: „Za 15 až 20 let nebudeme mít proti Číně žádnou šanci.“

Bývalý softwarový šéf Pentagonu: „Za 15 až 20 let nebudeme mít proti Číně žádnou šanci.“ | Foto: Af.mil

Bývalý softwarový šéf Pentagonu v novém rozhovoru pro Financial Times prohlásil, že rezignoval na protest proti pomalým technologickým inovacím ve Spojených státech.

Nicolas Chaillan, který americké ministerstvo obrany opustil v září, je přesvědčen, že v Číně jsou na tom v daném směru mnohem lépe – především pokud jde o vývoj pokročilých umělých inteligencí (AI).

„Za 15 až 20 let nemáme proti Číně žádnou konkurenční bojovou šanci. Právě teď je to již hotová věc; podle mého názoru je už konec,“ uvedl.

Kybernetická bezpečnost na úrovni mateřské školky

Chaillan si během interview rozhodně nebral servítky. Kybernetická bezpečnost v některých částech americké vlády je prý na „úrovni mateřské školy“, mezi armádou a jejím technologickým sektorem nefunguje dostatečná spolupráce a on sám byl nucen ztrácen čas „opravováním základních cloudových věcí a notebooků“.

Ze všeho nejvíc mu ale vadí, že Čína dělá mnohem větší pokroky v oblastech již zmíněné umělé inteligence, strojového učení i hackerských útoků.

Příčina podle podle něj tkví ve skutečnosti, že zatímco mnozí američtí technologičtí giganti váhají, zda s nějakým zvláště kontroverzním výzkumem AI vůbec začít, „Peking tyto otravné etické debaty nezdržují“.

Diskuze (86) Další článek: O novém trendu. Jmenuje se agrivoltaika a umožňuje využít jednu půdu dvěma způsoby naráz

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, USA, Čína, Pentagon, Kyberválka, Cin, Mateřská škola, Protest, Interview, Peking, Financial Times, RozhovorNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Korpusový vyhledávač Kontext Alpha je tajná zbraň každého milovníka češtiny

Korpusový vyhledávač Kontext Alpha je tajná zbraň každého milovníka češtiny

** Český národní korpus analyzuje tisíce textů ze všech oblastí života ** Vyhledávač Kontext v něm umí dokonale vyhledávat ** Je to skvělý nástroj pro milovníky češtiny a zbraň grammar nazis

Jakub Čížek
ČeskoVyhledávače
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone