Bývalý softwarový šéf Pentagonu: „Za 15 až 20 let nebudeme mít proti Číně žádnou šanci.“

Bývalý softwarový šéf Pentagonu v novém rozhovoru pro Financial Times prohlásil, že rezignoval na protest proti pomalým technologickým inovacím ve Spojených státech.

Nicolas Chaillan, který americké ministerstvo obrany opustil v září, je přesvědčen, že v Číně jsou na tom v daném směru mnohem lépe – především pokud jde o vývoj pokročilých umělých inteligencí (AI).

„Za 15 až 20 let nemáme proti Číně žádnou konkurenční bojovou šanci. Právě teď je to již hotová věc; podle mého názoru je už konec,“ uvedl.

Kybernetická bezpečnost na úrovni mateřské školky

Chaillan si během interview rozhodně nebral servítky. Kybernetická bezpečnost v některých částech americké vlády je prý na „úrovni mateřské školy“, mezi armádou a jejím technologickým sektorem nefunguje dostatečná spolupráce a on sám byl nucen ztrácen čas „opravováním základních cloudových věcí a notebooků“.

Ze všeho nejvíc mu ale vadí, že Čína dělá mnohem větší pokroky v oblastech již zmíněné umělé inteligence, strojového učení i hackerských útoků.

Příčina podle podle něj tkví ve skutečnosti, že zatímco mnozí američtí technologičtí giganti váhají, zda s nějakým zvláště kontroverzním výzkumem AI vůbec začít, „Peking tyto otravné etické debaty nezdržují“.

Diskuze (86) Další článek: O novém trendu. Jmenuje se agrivoltaika a umožňuje využít jednu půdu dvěma způsoby naráz

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,