Roboti

Bývalý vysoký manažer Googlu ukázal robota Stretch RE1. Vysaje, utře prach a stojí jako nová škodovka

Vezměte podvozek robotického vysavače, nasaďte na něj věšák na kabáty a postavíte Stretch RE1 – exotickou robotickou platformu startupu Hello Robot, za kterým stojí někdejší šéf robotiky v Googlu Aaron Edsinger a Charlie Kemp z polytechniky Georgia Tech.

Robot zaujme svoji konstrukční jednoduchostí. Namísto humanoida, psa či jiného stvoření s hromadou motorů pro co nejvíce stupňů volnosti zvládá RE1 vše pomocí podvozku a pojízdné tyče s pravoúhlou rukou.

RE1 tedy nezaujme vzhledem, ale spíše praktičností, což autoři dokládají třeba tím, když na něj přimontovali vysavač nebo utěrku na prach. RE1 je samozřejmě vybavený hromadou senzorů a 3D kamerou Intel RealSense D435i pro počítačové vidění včetně vnímání hloubky. K tvorbě modelu místnosti/bytu, po kterém se může pohybovat, pak slouží RP-Lidar A1, který funguje velmi podobně jako u robotických vysavačů.

Stretch RE1 v akci:

Ačkoliv je první verze platformy určená pro výzkumníky, čemuž odpovídá i astronomická cena bezmála 18 tisíc dolarů, open-source, podpora systému ROS a Pythonu, autoři z Hello Robot se netají tím, že je jejich cílem opravdu pomocník (kobot – kolaborativní robot) do běžných provozů i domácností, který pomůže nemohoucím, případně za vás stejně jako robotický vysavač utře třeba prach.

To vše je nicméně pouze technologická vize. Jak to tedy s podobnými pokročilými roboty další generace skutečně dopadne u vás v obýváku, budou moci ohodnotit spíše až vaše děti a vnuci a vnučky. Mezi zmíněným robotickým vysavačem a komplexním a hlavně cenově dostupným domácím kobotem, který velkou měrou nahradí třeba pečovatelku z masa a kostí, je totiž stále poměrně velký rozdíl.

Diskuze (4) Další článek: Kalendář Google zjednodušuje zadávání podrobností při plánování schůzek a událostí

Témata článku: Google, Byznys, Intel, Python, Roboti, Georgia Tech, Rosa, Platforma, Robot, Vysoký manažer, Podvozek, Škodovka, Nová škodovka, Robotický vysavač, Jak, Prach


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8