Čaganské jezero vytvořili Sověti jaderným výbuchem. Má skleněné dno a voda je dodnes silně radioaktivní

Zdroj: mapy.cz.
Čaganské jezero vytvořili Sověti jaderným výbuchem. Má skleněné dno a voda je dodnes silně radioaktivní | Zdroj: mapy.cz.

V době studené války experimentoval Sovětský svaz s využitím jaderné energie pro stavební účely, jako je přemisťování zeminy, vytváření kanálů a přehradních nádrží či těžba ropy. Na severovýchodním území dnešního Kazachstánu proto v rámci programu „Jaderné výbuchy pro národní hospodářství“ postupně odpálil několik atomových bomb.

Jednalo se o sovětskou verzi amerického programu „Operace Plowshare“. Poté, co si SSSR vypůjčil od USA strašlivou myšlenku, rozjel se s velkou vervou, a nakonec byl mnohonásobně rozsáhlejší než americký program, a to jak co do počtu pokusů, tak i v rozsahu jejich zavedení do průmyslového využití. Zatímco USA provedly 27 testů, než si uvědomily, že to není dobrý nápad a program v roce 1977 ukončily, Sověti pokračovali až do roku 1989, provedli až 156 jaderných testů.

Jezero stvořené jaderným výbuchem

Jeden z nejslavnějších testů se odehrál 15. ledna 1965 v Čaganu na okraji Semipalatinského testovacího střediska v Kazachstánu. Jeho cílem bylo ověřit vhodnost jaderných výbuchů pro vytváření vodních nádrží. Jednalo se o první a největší ze všech detonací provedených v rámci programu Jaderné výbuchy pro národní hospodářství.

Zařízení o síle 140 kilotun bylo umístěno do 178 metrů hluboké jámy ve vyschlém korytě řeky Čagan (přítoku Irtyše) tak, aby hrana kráteru přehradila řeku v období vysokých průtoků. Výbuch vytvořil kráter o průměru 400 metrů a hloubce 100 metrů s výškou okraje 20 až 38 metrů. Na dně se vytvořila vrstva roztavených hornin, která připomíná sklo. Později byl do kráteru vyříznut kanál, který umožnil jeho naplnění vodou.

Nádrž s objemem přibližně 10 milionů metrů krychlových, neformálně známá jako Čaganské jezero, existuje v podstatě ve stejné podobě dodnes. Voda je stále radioaktivní – obsahuje téměř stokrát vyšší hladinu radionuklidů, než je povolená úroveň v pitné vodě. Dle očitých svědků se z vody obvykle line nepříjemný zápach.

Klepněte pro větší obrázek Čaganské jezero v Mapách Google

V době svého vzniku byla sovětská vláda na Čaganské jezero hrdá. Dokonce nechala natočit film s ministrem strojírenství, který byl zodpovědný za celý sovětský jaderný program, jak se v kráterovém jezeře koupe. Voda z něj se používala k napájení dobytka v přilehlých oblastech. Přes dnes známá rizika místní obyvatelé údajně na tomto jezeře rybaří (dle jiných zdrojů však v jezeře není žádný život).

Turistická atrakce

Dle odhadů uniklo přibližně 20 % radioaktivních zplodin z testu v Čaganu z oblasti výbuchu a bylo zjištěno až nad Japonskem. To rozzuřilo Spojené státy, které to považovaly za porušení smlouvy z října 1963, zakazující jaderné atmosférické zkoušky. Sověti odpověděli, že se jednalo o podzemní test a množství radioaktivních látek, jež unikly do atmosféry, bylo dle nich zanedbatelné.

V roce 2018 se Čaganské jezero objevilo v dokumentárním cyklu Dark Tourist vysílaném na Netflixu. Ve čtvrté epizodě první řady novozélandský novinář a herec David Farrier během své cesty po Kazachstánu jezero navštívil, zaplaval si v něm a zkonzumoval z něj vylovenou rybu.

V posledních letech se jezero mění v místo, které mohou navštívit turisté. V propagačních materiálech je často označováno jako „Atomové jezero“ a než se tam návštěvníci vydají, aby se podívali na výhled na kráter a okolní krajinu, musejí si obléct ochranný oděv a masky.

Diskuze (68) Další článek: Jak si vedou pokročilé asistenční systémy řidiče? Nejčastěji bourá Autopilot Tesly, druhá je Honda

Témata článku: Google, Japonsko, USA, Netflix, Sovětský svaz, Atom, Atomová bomba, Energie, Kazachstán, Voda, Studená válka, Zemina, Jaderný výbuch, Nádrž, Rybář, Kráter, Jezero, TestSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA