Časté noční můry mohou s předstihem avizovat Parkinsonovu chorobu

Jako by noční můry samy o sobě nestačily, studie publikovaná v odborném časopise The Lancet odhalila, že zlé sny mohou být časným příznakem Parkinsonovy choroby. Vědci z Birminghamské univerzity zjistili, že jedinci, kterým se často zdály špatné sny, mají dvakrát vyšší pravděpodobnost, že jim bude později diagnostikována Parkinsonova choroba než ti, kterým se takové sny nezdály.

Již předchozí studie ukázaly, že lidé s Parkinsonovou chorobou mívají noční můry a zlé sny častěji než jedinci z běžné populace. Použití nočních můr jako možného indikátoru rizika Parkinsonovy choroby však nebylo dosud zvažováno.

Noční můry jako předzvěst diagnózy

Vedoucí studie Abidemi Otaiku z univerzitního Centra pro zdraví lidského mozku uvedl: „Ačkoli může být velmi prospěšné diagnostikovat Parkinsonovu nemoc včas, existuje jen velmi málo rizikových ukazatelů, přičemž mnohé z nich vyžadují nákladné testy nebo jsou velmi běžné a nespecifické, jako například cukrovka.“

Vědecký tým použil údaje z rozsáhlé kohortové studie z USA, která obsahovala údaje 3818 starších mužů za období 12 let. Účastníci na začátku vyplnili řadu dotazníků, z nichž jeden obsahoval otázku týkající se kvality spánku. Účastníci, kteří uváděli špatné sny alespoň jednou týdně, byli na konci studie podrobeni dalšímu sledování, aby se zjistilo, zda je u nich vyšší pravděpodobnost diagnózy Parkinsonovy choroby.

Během sledovaného období bylo diagnostikováno 91 případů Parkinsonovy choroby. Vědci zjistili, že u účastníků, kteří měli často noční můry, byla pravděpodobnost vzniku onemocnění dvakrát vyšší než u těch, kteří je neměli. Většina případů přitom byla diagnostikována v prvních pěti letech studie.

Je nutné bádat dál

Výsledky naznačují, že starší dospělí, u nichž bude jednou diagnostikována Parkinsonova choroba, pravděpodobně začnou pociťovat špatné pocity a trpět nočními můrami několik let předtím, než se u nich rozvinou charakteristické příznaky, jako je třes, ztuhlost a zpomalení pohybu.

„I když je nutné v této oblasti provést další výzkum, zjištění významu zlých snů a nočních můr by mohlo naznačit, že osoby, které ve vyšším věku pociťují změny ve svých snech – bez zjevného podnětu – by měly vyhledat lékařskou pomoc.“ konstatuje Abidemi Otaiku.

Studie ukazuje, že sny mohou odhalit důležité informace o struktuře a fungování našeho mozku a mohou být důležitým cílem pro neurovědce. Vědci plánují použít elektroencefalografii (EEG), aby zjistili biologické příčiny změn snů. Budou se také snažit zopakovat výsledky u větších a různorodějších skupin a prozkoumat možné souvislosti mezi sny a dalšími neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova choroba.

Diskuze (2) Další článek: Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač. Narodil se před 110 lety

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,