Časté noční můry mohou s předstihem avizovat Parkinsonovu chorobu

Jako by noční můry samy o sobě nestačily, studie publikovaná v odborném časopise The Lancet odhalila, že zlé sny mohou být časným příznakem Parkinsonovy choroby. Vědci z Birminghamské univerzity zjistili, že jedinci, kterým se často zdály špatné sny, mají dvakrát vyšší pravděpodobnost, že jim bude později diagnostikována Parkinsonova choroba než ti, kterým se takové sny nezdály.

Již předchozí studie ukázaly, že lidé s Parkinsonovou chorobou mívají noční můry a zlé sny častěji než jedinci z běžné populace. Použití nočních můr jako možného indikátoru rizika Parkinsonovy choroby však nebylo dosud zvažováno.

Noční můry jako předzvěst diagnózy

Vedoucí studie Abidemi Otaiku z univerzitního Centra pro zdraví lidského mozku uvedl: „Ačkoli může být velmi prospěšné diagnostikovat Parkinsonovu nemoc včas, existuje jen velmi málo rizikových ukazatelů, přičemž mnohé z nich vyžadují nákladné testy nebo jsou velmi běžné a nespecifické, jako například cukrovka.“

Vědecký tým použil údaje z rozsáhlé kohortové studie z USA, která obsahovala údaje 3818 starších mužů za období 12 let. Účastníci na začátku vyplnili řadu dotazníků, z nichž jeden obsahoval otázku týkající se kvality spánku. Účastníci, kteří uváděli špatné sny alespoň jednou týdně, byli na konci studie podrobeni dalšímu sledování, aby se zjistilo, zda je u nich vyšší pravděpodobnost diagnózy Parkinsonovy choroby.

Během sledovaného období bylo diagnostikováno 91 případů Parkinsonovy choroby. Vědci zjistili, že u účastníků, kteří měli často noční můry, byla pravděpodobnost vzniku onemocnění dvakrát vyšší než u těch, kteří je neměli. Většina případů přitom byla diagnostikována v prvních pěti letech studie.

Je nutné bádat dál

Výsledky naznačují, že starší dospělí, u nichž bude jednou diagnostikována Parkinsonova choroba, pravděpodobně začnou pociťovat špatné pocity a trpět nočními můrami několik let předtím, než se u nich rozvinou charakteristické příznaky, jako je třes, ztuhlost a zpomalení pohybu.

„I když je nutné v této oblasti provést další výzkum, zjištění významu zlých snů a nočních můr by mohlo naznačit, že osoby, které ve vyšším věku pociťují změny ve svých snech – bez zjevného podnětu – by měly vyhledat lékařskou pomoc.“ konstatuje Abidemi Otaiku.

Studie ukazuje, že sny mohou odhalit důležité informace o struktuře a fungování našeho mozku a mohou být důležitým cílem pro neurovědce. Vědci plánují použít elektroencefalografii (EEG), aby zjistili biologické příčiny změn snů. Budou se také snažit zopakovat výsledky u větších a různorodějších skupin a prozkoumat možné souvislosti mezi sny a dalšími neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova choroba.

Diskuze (2) Další článek: Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač. Narodil se před 110 lety

Témata článku: Zdraví, Výzkum, USA, Medicína, Mozek, Spánek, Parkinsonova choroba, Vědec, Zlý sen, Pravděpodobnost, Sen, Studie, Předstih, Diagnóza, Noční můraVyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

** OpenAI uvolnilo do betaverze umělou inteligenci DALL-E pro generování obrázků a fotografií ** Technologie zvládne generovat obrazy všeho druhu i podle jakéhokoli stylu **

Karel Javůrek
OpenAIUmělá inteligenceByznys
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy