Červenec ve znamení cest na Mars: Mise mají naplánované hned tři země

Na tento měsíc jsou naplánovány hned tři mise na Mars. Jednu chtějí realizovat Spojené státy, druhou Čína a třetí Spojené arabské emiráty.

Hlavním důvodem je současné optimální uspořádání obou planet (tedy Země a Marsu). Podle serveru The Hill však všechny výše jmenované státy mají také politické, ekonomické i další motivy.

Například Čína prý doufá, že tato mise jí umožní upevnit její pozici „vesmírné velmoci“. Spojené arabské emiráty zase momentálně procházejí ekonomickou transformací, která samozřejmě ovlivňuje i oblast vědy a techniky.

Hope čili Naděje

O projektech Číny a USA jsme psali již několikrát. Co se týče Spojených arabských emirátů, v rámci jejich mise má být k rudé planetě vyslán orbiter zvaný Hope (Naděje). Jeho úkolem bude studovat marsovskou atmosféru – a to po dobu minimálně dvou let.

Z dostupných informací rovněž plyne, že Hope na místo určení dopraví japonská raketa, přičemž tato cesta potrvá 200 dní.

Přímo na povrchu Marsu by tedy měly pouze přistát pouze dva rovery – Perseverance (NASA) a Tianwen-1 (CNSA). Oba budou provádět různé analýzy a samozřejmě pátrat po stopách života.

Diskuze (3) Další článek: LibreOffice 7.0 se blíží do finále. Bude rychlejší a lépe kompatibilní s MS Office

Témata článku: Vesmír, Výzkum, USA, Země, Čína, Mars, Červeň, Hope, The Hill, Spojené arabské emiráty, Mar, Znamení, Planeta, Mise, Emirát, CNSAElektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

Elektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

** Ukrajinské síly používají několik typů lehkých protidronových pušek ** Na fotografiích z bojů se nejčastěji vyskytují EDM4S a KVS G-56 ** Malý dron „sestřelí“ na vzdálenost až několika kilometrů

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněUAVDrony
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2