Červenec ve znamení cest na Mars: Mise mají naplánované hned tři země

Na tento měsíc jsou naplánovány hned tři mise na Mars. Jednu chtějí realizovat Spojené státy, druhou Čína a třetí Spojené arabské emiráty.

Hlavním důvodem je současné optimální uspořádání obou planet (tedy Země a Marsu). Podle serveru The Hill však všechny výše jmenované státy mají také politické, ekonomické i další motivy.

Například Čína prý doufá, že tato mise jí umožní upevnit její pozici „vesmírné velmoci“. Spojené arabské emiráty zase momentálně procházejí ekonomickou transformací, která samozřejmě ovlivňuje i oblast vědy a techniky.

Hope čili Naděje

O projektech Číny a USA jsme psali již několikrát. Co se týče Spojených arabských emirátů, v rámci jejich mise má být k rudé planetě vyslán orbiter zvaný Hope (Naděje). Jeho úkolem bude studovat marsovskou atmosféru – a to po dobu minimálně dvou let.

Z dostupných informací rovněž plyne, že Hope na místo určení dopraví japonská raketa, přičemž tato cesta potrvá 200 dní.

Přímo na povrchu Marsu by tedy měly pouze přistát pouze dva rovery – Perseverance (NASA) a Tianwen-1 (CNSA). Oba budou provádět různé analýzy a samozřejmě pátrat po stopách života.

Diskuze (3) Další článek: LibreOffice 7.0 se blíží do finále. Bude rychlejší a lépe kompatibilní s MS Office

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, USA, Mars, Čína, CNSA, Hope, Mar, Planeta, Emirát, Znamení, The Hill, Mise, Červeň, Spojené arabské emirátyNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone