Česká fotovoltaická revoluce už začala. Od ledna do srpna byl schválený výkon čtyř Temelínů

 • Za letošních prvních osm měsíců eviduje ČEZ 37 000 žádostí.
 • Schválený a rezervovaný výkon přesahuje Temelín + Dukovany.
 • Úkol do dalších let je jasný: najít funkční a levnou akumulaci.

Energetická krize hnaná ruskou válečnou agresí na Ukrajině umocnila zájem o obnovitelné zdroje. Ty mohou v případě domácností výrazně přispět k jejich energetické soběstačnosti, naopak velké zdroje pomohou k odklonu od fosilních paliv v rámci národního energetického mixu. O jak enormní zájem jde, nyní ukázala čísla, která nám poskytli tři největší distributoři:

ČEZ

 • Od začátku letošního roku do 31. srpna zaevidoval ČEZ Distribuce 37 tisíc žádostí o připojení výrobny z obnovitelných zdrojů. Z tohoto čísla se 82 % (asi 30 300 žádostí) týká žádostí o vybudování malé elektrárny na rodinném domě.
 • Mnohem podstatnější je ale výkon, který ČEZ distribuce na základě těchto 37 tisíc žádostí schválil a rezervoval pro připojení do jeho distribuční sítě: jde o 6 844 MW. Více jak 90 % z tohoto rezervovaného výkonu připadá právě na fotovoltaiku (více než 6 160 MW).

Eon

 • Eon nám poskytnul počet žádostí do konce července letošního roku, kdy jich za prvních sedm měsíců zaevidoval 16 700. Jejich souhrnný výkon bohužel neznáme. Pokud by ale obsahovaly obdobný poměr malých a velkých výroben jako u ČEZu, pak by se jednalo o dalších 3 000 MW výkonu z OZE.

PRE

 • Třetí distributor PRE potom do konce srpna schválil 1 752 žádostí o připojení výrobny s celkovým rezervovaným výkonem 45,7 MW. Na mikrozdroje do 10 kW připadá 1 545 žádostí.

Kontext

Zároveň můžeme ještě podrobněji rozpitvat čísla poskytnutá ČEZem. Veřejná data bohužel neuvádí průměrný instalovaný výkon mikrozdrojů na rodinných domech. Můžeme ale vyjít z nových instalací za rok 2021, kde byl průměr 6,7 kW. Pak na zmíněných 30 300 žádostí domácností připadne výkon 203 MW. Na velké fotovoltaické elektrárny, které čekají na vybudování by potom připadlo necelých 6 000 MW.

Pro širší kontext se mohou hodit tato čísla:

 • Aktuálně instalovaný výkon FVE: asi 2 200 MW
 • Výkon uhelných elektráren: 10 800 MW
 • Výkon plynových elektráren: asi 1 400 MW
 • Výkon Temelína: 2 172 MW
 • Současný výkon Dukovan: 2 040 MW
 • Výkon plánovaných bloků Dukovan: do 1 200 MW
 • Počet připojených FVE v roce 2021: 9 321
 • Počet připojených FVE v roce 2020: 6 293

Bez akumulace to nepůjde

Schválený a zarezervovaný výkon FVE u ČEZu za letošní rok tedy několikanásobně převyšuje nejen výkon plynových elektráren, ale zároveň i těch jaderných.

Klepněte pro větší obrázekV ideálních letních podmínkách se špičková výroba z fotovoltaických systémů na území ČR pohybuje kolem 1 700 MW. Naopak v těch nejhorších zimních dnech se ani špičkový výkon nepřehoupne přes 20 MW (méně než setina instalovaného výkonu). Je tedy jasné, že ani nových 10 GW z fotovoltaických elektráren v zimě stačit zdaleka nebude. (zdroj: ČEPS)

Mohlo by se zdát, že cestou z krize tak budou jednoznačně OZE. Z principu jejich nestabilního fungování je ale jasné, že nemohou (a ani při tomto drastickém nárůstu výkonu nebudou) tvořit základ energetického mixu. Tím musí vždy být stabilní zdroje – ať už v podobě jaderných elektráren nebo inovativních systémů pro akumulaci energie.

Jestli to bude elektřina uložená do baterií, teplo do písku, beton v gravitační elektrárně nebo voda v přečerpávací elektrárně zatím nevíme: v žádném případě se ale bez akumulace neobejdeme. Zvlášť při takto dramatickém nárůstu instalovaného výkonu z FVE.

Otázkou pro odborníky, politiky i ekonomy tak bude hledání cesty k efektivnímu vybudování akumulačních systémů. Dostavené Dukovany nám sice přinesou další velký stabilní zdroj čisté energie, stane se tak ale nejdříve v roce 2036 za nejméně 160 miliard Kč. Pokud přeneseme zkušenosti z jakékoliv jiné stavby jaderné elektrárny v Evropě, můžeme si být jisti, že to bude později a mnohem dražší.

Tlak na kvalitní změnu

Množství žádostí se snad zároveň stane hybnou silou, která přiměje (nejen) politiky k urychlenému projednání nového energetického zákona. Ten by měl nejen reagovat na měnící se trh a vzrůstající energetickou náročnost, ale zároveň usnadnit využívání vlastních zdrojů energie: ať už v rámci domácností nebo v rámci energetických komunit.

Letos se dočkáme dvou dílčích byrokratických změn. V rámci novely původního energetického zákona se posune limit pro stavbu mikrozdrojů bez nutné licence z 10 kW na 50 kW a stejně tak se nutnost stavebního povolení pro stavbu malé elektrárny posune z 20 kW na 50 kW. O druhý předpis se potom postará vyhláška ERÚ, která umožní budování sdílených zdrojů energie na bytových domech bez nutnosti jej sjednocovat do jediného odběrného místa.

Diskuze (327) Další článek: Čína chce na oběžnou dráhu poslat solární panely, které budou shromažďovat sluneční energii a přenášet ji na Zemi

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,