Česká města během týdne neuvěřitelně pulzují. Takové Brno až o 200 000 lidí

Na kolik lidí během oběda narazíte ve vašem městě? Odpověď není vůbec jednoduchá. Samozřejmě se můžete na internetu podívat na počet obyvatel (ČSÚ, k 1.1. 2021), každá středisková obec ale během dne i týdne pulzuje podle toho, jak velké má zázemí.

Stručně řečeno, každé ráno do něj přijíždějí školáci, studenti, zaměstnanci a další návštěvníci všeho druhu, kteří skutečnou velikost města výrazně ovlivňují. A ovlivňují ji i ti, kteří zde trvale bydlí, na víkend totiž zvednou kotvy a odjedou třeba na své chalupy.

Pulzující krajské město

Krásným příkladem, který je nicméně ve své obecnosti přenositelný i na další města, je docela podrobný článek na datovém webu Brna, který popisuje, jak se zdejší gisaři pokoušejí odhadnout přítomné obyvatelstvo na základě geolokačních dat od Vodafonu.

Klepněte pro větší obrázek
Rozdíl mezi maximem a minimem osob může v případě Brna dosahovat až 200 000

Tedy podle toho, kolik unikátních zařízení se v daný okamžik nachází v konkrétní buňce definované nejbližším mobilním vysílačem se známou geografickou polohou.

Podle ČSÚ mělo Brno zkraje loňského roku 382 tisíc obyvatel. Podle registru obyvatel číslo poskočí na 410 tisíc (včetně osob registrovaných na úředních adresách), ovšem během denní špičky se v Brně reálně nachází až 491 tisíc přítomných osob.

Klepněte pro větší obrázek
Rytmy vybraných brněnských lokalit

Opačným kontrastem jsou víkendy, během kterých se naopak Brno vylidní na něco málo přes 300 tisíc přítomných osob. Rozdíl mezi maximem a minimem činí skoro 200 tisíc osob – to jedna celá Plzeň.

Ještě více pak bude pulzovat Praha s mnohem větším zázemím a také jako středočeský dopravní uzel prakticky ve všech směrech.

Diskuze (20) Další článek: Windows 11 se těsněji provážou s předplatným Microsoft 365

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,