České knihovny vám nemohou od Nového roku poslat sken článku. Drtí je autorské právo

České knihovny vám nemohou od Nového roku poslat sken článku. Drtí je autorské právo

Knihovny už nějaký čas nepůjčují svá díla jen fyzicky, ale také elektronicky, a to i mezi sebou v rámci systému EDD (Elektronické Dodávání Dokumentů).

Do projektu jsou zapojené instituce z celého Česka a v praxi to znamená, že si můžete přes web objednat třeba konkrétní článek z vědeckého časopisu, který se nachází v některé ze sbírek v síti, načež vám během několika desítek hodin dorazí.

58afa461-1eb6-41c8-a38b-508ee71728ea
Je nám líto, na EDD nejsou peníze...

Na stejném principu vznikla třeba i Virtuální polytechnická knihovna v rámci Národní technické knihovny v Praze.

Systém elektronického dodávání dokumentů fungoval až do sklonku loňského roku, nyní však Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky publikoval zprávu, že došlo k náhlému zastavení služby.

Důvodem má být to, že se knihovny nedokázaly dohodnout s agenturou Dilia, která zastupuje autory tištěných děl. Dilia požadovala navýšení poplatků, což si však nemohly knihovny dovolit a vstříc jim nevyšlo ani Ministerstvo kultury ČR, což zase na Facebooku kritizuje pirátský poslanec Ondřej Profant, jehož strana se snažila o navýšení financování EDD při loňském projednávání státního rozpočtu, avšak „ministra kultury viditelně obdobné věci nezajímají,“ napsal Profant na svůj Facebook.

Podle kritiků by měla být díla vytvářená z veřejných peněz svobodně dostupná všem

Profant zároveň v úvodu poukazuje na to, že se povětšinou jedná o díla akademické povahy, která vznikají na veřejných univerzitách a jsou často financovaná z nejrůznějších grantů a tedy veřejných peněz, měla by tedy být z principu osvobozena od jakýchkoliv licenčních poplatků.

843489ba-dda8-49de-be38-aec69509e405
Chcete historická meteorologická data, která spravuje Český hydrometeorologický úřad, jehož zřizovatelem je Ministerstvo životního prostředí ČR a úřad je tedy financovaný z veřejných zdrojů? Zaplaťte, anebo s daty pracujte s omezenou licencí CC BY-NC-ND.

Ze stejného důvodu jsou často kritizované i další české organizace financované z veřejných peněz – typicky třeba ČHMÚ, který mnohá meteorologická data nabízí pouze za úplatu, anebo pod omezenou svobodnou licencí CC BY-NC-ND 3.0, která neumožňuje tvorbu odvozených děl a jejich další komerční využití. Jen pro srovnání, taková americká NOAA, NASA aj. zveřejňují (sice s určitými omezeními) data často jako Public Domain (volné dílo).

ac8bfff7-38da-473e-885c-6a7731907e0d
Data z webu ČHMÚ můžete vystavit leda tak na svůj nekomerční blog a opovažte se z nich vytvořit graf (odvozené dílo). Přitom jejich sběr spolufinancujete ze svých daní.

České organizace zpravidla zpoplatnění odůvodňují tím, že se jedná o formu jejich financování, v prvé řadě se však jedná o instituce financované z veřejných peněz, takže tuzemský zákazník za případná data platí vlastně dvakrát.

Zájmem otevřeného moderního státu by přitom měla být maximální dostupnost veškerých dat veřejné povahy, která mohou ostatní zdarma libovolně využívat, budovat nad nimi další aplikace, služby a i touto formou se podílet na tvorbě HDP.

Určitě si přečtěte

Články odjinud