jirik66
30. září • 7:39

Jinde se jaderné energie nebojí, viz. dnešní článek na Zive.cz:Microsoft má v plánu v roce 2028 restartovat jadernou elektrárnu Three Mile Island, která je ve Spojených státech známá především kvůli jedné z nejvážnějších havárií v historii jaderné energetiky. 28. března 1979 se v ní částečně roztavil druhý reaktor a byla zamořena provozní budova a její blízké okolí, nicméně havárie nezpůsobila žádná úmrtí ani závažné zdravotní problémy. Zprovozněn bude vedlejší blok TMI-1, jenž byl uveden do provozu v roce 1974 a fungoval bezpečně až do roku 2019, kdy byl uzavřen z ekonomických důvodů. Opětovné zprovoznění reaktoru zajistí dostatek čisté energie pro Microsoft, ale také přinese ekonomické přínosy pro Pensylvánii, kde se elektrárna nachází. Očekává se, že projekt vytvoří tisíce pracovních míst a vygeneruje miliardy dolarů na daních a dalších příjmech. Konkrétně má jít až o 3 400 přímých a nepřímých pracovních míst, 16 miliard dolarů pro HDP Pensylvánie a 3 miliardy dolarů na státních a federálních daních. Opětovné spuštění jaderné elektrárny Three Mile Island lze označit za symbol obnovy zájmu o jadernou energii v době, kdy se prakticky celý svět snaží přejít na čistší a udržitelnější zdroje energie. I když má jaderná energie své odpůrce, pro Microsoft představuje klíčový prvek pro dosažení jeho klimatických cílů a udržení tempa růstu technologických inovací. Microsoft není jedinou technologickou firmou která hledá čisté zdroje energie. Podobnou cestou se vydává například Amazon, který rovněž investuje do jaderných zdrojů pro své datové centrum.

Názor byl 1× upraven, naposled 30. 9. 2024 07:40

peter.mlich
peter.mlich
30. září • 7:29

Zasadni na cele jaderne energetice je, ze je rizikova. Viz anime Dr. Stone. Nekdo zkameni lidstvo na 1000 let. Co se stane s elektrarnamy, pokud prave budou v provozu? To uz v tom anime nikdo neresi. Co se stane s elektrarnou, pokud nekdo vyradi elektroniku? Ze to bouchne je ta nejmensi skoda. Problem je nasledna radiace. Co se stane, pokud se podari v urychlovaci vytvorit superhmotny super stabilni prvek? Cerna dira. Opet to fyzici neresi. Nenesou preci zadnou zodpovednost, ze? Nehlede na to, ze si myslim, ze je to hloupost. Ze, pokud je neco super hmotne, tak to nabyva stavu kapaliny, pisku, slunce nebo planety. Problem teda je, ze zrovna na planete ma dostatek materialu, aby to nabralo na hmotnosti jeste vic. Mimochodem, vytrysky gama z diry by slo mozna vyuzit pro komunikaci na velke vzdalenosti. A prijde mi hrozne zajimave, ze vesmir je studeny, kdyz je plny slunci. Kam se to teplo ztraci? Podle mne, dochazi k premene na hmotu jako prirozeny stav.

Bery
29. září • 23:22

Cela energeticka politika statu stoji za starou backoru. Ostatne jako cela nase politicka reprezentace bez ohledu na stranickou prislusnost, ale to je jiny pribeh.
O SMRs se sice mluvi v souvislosti s nahrazovanim uhli, ale ono nam to nejak casove nesedi. S ukoncenim uhli se sice pocita, jen nikdo nevi presne kdy a tak se mluvi o obdobi 2027-2033. Jenze prvni SMR se u nas bude stavet nejdrive tak v roce 2035, spise ale po roce 2040, pokud vubec a rozhodne to nebude postavene za tyden. Zatim jsou to jen plany, nikde to komercne nebezi a do realneho nasazeni je daleko. Tedy myslenka mozna hezka, ale...
Nebude to tedy rychle a ani levne, protoze to nebude zadna seriova velkovyroba. Navic to bude muset zohlednovat legislativu jednotlivych statu. Realne to na jednotku vykonu muze byt i drazsi, nez klasicky "velky" reaktor.
Jako nahrada za uhli to tim padem byt nemuze, protoze se to casove nepotkava a v mezidobi stavet paroplyn by bylo nezodpovedne plytvani. Spolehat na dovoz lze, ale ne v obdobi, kdy i okolni staty budou mit nedostatek. To je jen dalsi nesmysl. Jenze potrebujeme levnou elektrinu a v dostatecnem mnozstvi, coz energeticka politika statu v podstate vubec neresi. Tim levnou myslim za konkurenceschopnou cenu, tedy o 2/3 levnejsi, nez je dnesni cena pri rocnim kontraktu.
Pokud budeme dale pokracovat v soucasne energeticke politice, tak toho proste nelze nikdy dosahnout.
Klicove je dimenzovat vyrobu elektriny dle zimniho obdobi s vyhledem na ocekavany narust spotreby do budoucna. To je snad kazdemu s vyjimkou politiku jasne. Energetika se musi vzdy dimenzovat podle obdobi s nejvyssi spotrebou a ta je v zime cca 1,5x vyssi, nez letni. Jenze zimni spotrebu nam nepokryji dnes mohutne protlacovane FVE, tu nam nyni zajistuje jadro a prave to uhli. Pokud uhli nahradime jadrem, tak to v principu neni spatna volba, ma vsak jedno velke ALE...

JP77
JP77
29. září • 20:46

Jestli není něco lepšího, tak to může být to nejlepší pro největší uhelné elektrárny.

Petr Vojvo
29. září • 17:46

SMR jsou politická zakázka. Drahé, neefektivní. Vlhký sen,
Realizovaný pouze na jaderných ponorkách.
Pouze velké reaktory zajistí nízkou cenu ee.
Zbytečně utrácené peníze za studie.

Názor byl 1× upraven, naposled 29. 9. 2024 17:46

Určitě si přečtěte

Články odjinud