Češi patří ke světové špičce ve vývoji protokolu Matter, který by jednou mohl konečně propojit všechny krabičky chytré domácnosti. Za projektem stojí největší hráči na scéně včetně Applu nebo Googlu a českou kartu drží společnost ELKO EP z moravského Holešova.
Jako první v Evropě a teprve čtvrtá na světě prošla náročným certifikačním procesem a uvedla na trh své matterové produkty. Úspěchu jsme se věnovali ve speciálním pořadu, do kterého jsme si pozvali zakladatele a ředitele společnosti Jiřího Konečného.
Česká stopa v zahraničních hotelových rezortech
ELKO EP možná není na první pohled tak známé jako třeba mladoboleslavská škodovka, anebo poslední měsíce hojně skloňovaná herní stáj Warhorse Studios, v technické komunitě je to ale jedna z mnoha ikon, která i v roce 2025 naplňuje jinak už možná trošku vyprázdněné rčení o zlatých českých ručičkách.

Portfolio výrobků je široké. ELKO EP je třeba expert na ovládací systémy pro hotelové pokoje. Díky vlastní výrobě je dodává na míru pro rezorty z celého světa
Na rozdíl od mnoha ostatních totiž drží vývoj a výrobu stále na území republiky a z tuzemska pochází i většina subdodavatelů. Ve zdánlivě nenápadné výrobní hale na předměstí jedenáctitisícového Holešova montuje celé spektrum elektroniky od relativně jednoduchých relátek po uživatelské ovládací jednotky klimatizací a dalších systémů, které slouží v hotelových řetězcích po celém světě.
Jak vlastně taková výroba vypadá v praxi a jak se dnes vzdoruje nejen obří kapacitě Číny v podmínkách relativně malého Česka? Sedli jsme do auta a zajeli se na to podívat přímo na místo.
Tady se věci ještě opravdu vyrábějí
ELKO EP působí na českém trhu už dobré tři dekády a postupně se vyprofilovalo jako jeden z předních výrobců programovatelných relé a časovačů, bezdrátových průmyslových systémů, a nakonec i prvků chytré domácnosti.

Česká průmyslová hala z 21. století. Všude automatické stroje a displeje
Firma dnes zaměstnává zhruba tři stovky specialistů a zároveň se chlubí moderním způsobem výroby.
Slovy čísel, za jediný rok vychrlí 600 tisíc krabiček všeho druhu. A znovu, nejedná se o primitivní složení jednotky z několika dílů, které dovezl kontejner z Asie, anebo rovnou jen o produkty, které vyrobila Čína a zákazník si na ně pouze nechal vytisknout svoje logo.
Zpracují milion součástek denně
ELKO EP je úplně jiný příběh. Pod střechou má prakticky celou výrobu a hromadu špičkových mašin. Třeba automatické linky pro osazování desek plošných spojů, optické testery SAKI BF-3Di-L1, anebo pájecí automaty Versaflow 335. To je ale pouze skromný výčet zařízení v protáhlé budově.

Automatické osazení, kontrola pomocí počítačového vidění, robotická pájecí ruka a konečně hotová deska. Teď už jen nalámat, zapouzdřit a další chytrá krabička je na světě
Takže zatímco na začátku se z rolí odvíjejí droboučké SMD rezistory a tečou do stroje, o pár desítek metrů dál na opačné straně haly už místní techničky kontrolují hotový řídící počítač nové jednotky.
Všude je čisto, díky automatizaci vlastně i poloprázdno, a i ten poslední kondík eviduje elektronický systém. Díky tomu ELKO EP zpracuje až milion součástek denně.
A nakonec to všechno popíše laser
Fajn, takže nám na druhé straně budovy vypadla třeba střeva nového programovatelného relátka, to ale ještě musíme zapouzdřit a popsat nějakým štítkem. O plastovou schránku se postarají další dodavatelé z Česka a o jednoduché schéma a text na boku vlastní linka pro laserový popis výrobků.

Laserová stanice od Lintechu. Z jedné strany přijíždějí na pásu surové krabičky spínačů a z druhé už ty hotové potištěné. Celý proces zabere jen několik sekund
Pak už jen stačí připravit nějaké ty produktové tiskoviny pro klienta. A protože bude dost možná pocházet ze zahraničí – ELKO EP má pobočky ve čtrnácti zemích světa –, firma je nakonec soběstačná i v tomto a katalogy si vyrábí svépomocí a na míru konkrétnímu zákazníkovi.
Mimochodem, výroba na míru se netýká jen nějaké brožury. Díky tomu, že má fabrika celý proces pod palcem, může být mnohem flexibilnější.
Typickým příkladem jsou podle Konečného opět zahraniční hotelové komplexy, kterým ELKO EP dodává celé portfolio ovládacích jednotek. Zatímco jeden hotel preferuje dotyky, jiný tlačítka. Anebo třeba nějaké atypické provedení.
Vlastní R&D a všude Nordic, nebo Espressif
Fajn, ale zpět do útrob haly. Aby vůbec mohly stroje něco vyrábět, musí to nejprve někdo vyvinout. ELKO EP má proto i vlastní R&D oddělení a samozřejmě místnost plnou programátorů, kteří kódují nové firmwary pro řídící mikrokontrolery. Přiznám se, že právě tam jsem se cítil jako doma!

Nový model ovládacích prvků se samozřejmě ještě musí pořádně otestovat
ELKO EP totiž u matterových produktů používá moje oblíbené čipy od norského Nordiku (Nordic Semiconductors) a hned za nimi a v české kutilské komunitě velmi populární asijské mikrokontrolery od Espressifu.
Když hodně přivřeme oči, i jeho čipy z rodiny ESP32 jsou vlastně tak trochu naše, jedna z inženýrských poboček Espressif Systems se totiž nachází v Brně.
Integrovaných obvodů je ale samozřejmě více podle toho, jaké budou mít určení, jaké rádio v případě bezdrátové komunikace, jestli poběží na baterii, anebo je bude napájet síť a tak dále a tak podobně. Pokročilé systémy používají mnohem výkonnější železo a Linux.
Nechybí ani EM zkušebna a anechoická komora
Špatně navržený obvod, nevhodně odstíněný produkt a ten z nekvalitních součástek dokáže způsobit hromadu neplechy i v oblasti nechtěného elektromagnetického záření, které pak může rušit ostatní bezdrátovou komunikaci (EMI). Pan Konečný nás proto nakonec zavedl i do zkušebny pro měření EM emisí.

Měřící zařízení GTEM 500
Vévodil ji velký jehlan detekčního zařízení GTEM 500 (Gigahertz Transverse Electro Magnetic) a mohutné ocelové dveře vlastní anechoické komory – místnosti s typickým povrchem z malých jehlanů, které absorbují odrazy zvukových nebo elektromagnetických vln.
Podobná laboratoř už rozhodně není samozřejmostí kdejakého podniku v Česku a ELKO EP si díky ní může změřit vyzařování nejen svých vlastních produktů, ale i těch od konkurence.

Anechoická komora – ta se jen tak nevidí
A tak nám inženýři ve zkušebně třeba řekli, že ty oblíbené chytré zásuvky od… No dobrá, to už byla debata u vypnutého mikrofonu, a tak si ji necháme pro sebe.
Česko není jen montovna
ELKO EP samozřejmě není jediné svého druhu v Česku. Je ale skvělým příkladem toho, že ve stínu průmyslových obrů, jejichž jména zná úplně každý od Aše po Jablunkov, nám možná trošku unikají právě tito hráči.
Jsou dokladem toho, že rozhodně nejsme jen zemí laciných montoven a velkých logistických skladů, ale desítek a stovek malých i středně velkých firem, které i v 21. století výrábějí doma a pro celý svět.