Japonský miliardář zrušil misi k Měsíci kvůli pomalému vývoji Starship. Teď čelí silné kritice

Oživeno 10. června Jusaku Maezawa kvůli svému rozhodnutí zrušit misi dearMoon čelí silné kritice od umělců, které slíbil vzít s sebou. 

Například irská fotografka Rhiannon Adam si na sociální síti X (dříve Twitter) postěžovala na to, že s nimi tuto záležitost nikdo nekonzultoval. Podle jejího názoru by bylo lepší počkat, až bude vývoj Starship dokončen.

V podobném duchu se vyjádřil rovněž mladý dokumentarista Brendan Hall:

„Z mnoha rozhovorů, které jsme spolu vedli, vyplynulo, že naše posádka byla připravena čekat tak dlouho, jak bude zapotřebí, aby se tento let mohl uskutečnit,“ napsal mj. ve svém obsáhlém prohlášení.

„Jak mnozí z nás ví, posouvání časových os je neodmyslitelnou povahou vesmírných letů. Vesmírný průmysl každý den dosahuje milníků, který byly kdysi považovány za nemožné.“

Teoreticky nelze vyloučit možnost, že Maezawa své stanovisko ještě přehodnotí, nicméně není to příliš pravděpodobné.


V roce 2018 jsme zveřejnili článek o tom, že japonský miliardář Jusaku Maezawa se chce v kosmické lodi Starship vydat na soukromou cestu k Měsíci a vzít s sebou skupinu několika umělců. V prosinci 2022 se ukázalo, že poletí i český umělec Yemi A.D. Mise dearMoon měla proběhnout letos, jenže Starship stále není hotová.

Maezawa se proto rozhodl celou plánovanou akci zrušit. „Smlouvu jsem podepsal v roce 2018 na základě předpokladu, že dearMoon odstartuje do konce roku 2023,“ vysvětlil na sociální sít X (dříve Twitter).

„Ten projekt je ve vývoji, takže věci jsou, jaké jsou, nicméně stále není jisté, kdy bude moct Starship odstartovat,“ dodal.

Úspěšný podnikatel rovněž uvedl, že se cítí hrozně kvůli tomu, že nechal členy své posádky tak dlouho čekat a veřejně se omluvil všem, „kteří byli nadšeni z toho, že se tento projekt uskuteční“.

Podle zahraničních komentátorů by se měl ovšem omlouvat spíše CEO SpaceX Elon Musk. Ten ve tři roky starém videu propagujícím dearMoon mj. zapáleně prohlašoval, že „lidé dojdou dál, než se kdy kdokoli z planety Země dostal“.

Na druhé straně je pravdou, že práce na Starship brzdí i přístup Federal Aviation Administration (FAA), které trvá schvalování testovacích letů jednotlivých prototypů příliš dlouho.

Ke zrušené cestě se vyjádřil i Yemi A.D.:

Diskuze (28) Další článek: AMD ukazuje záda Intelu i Qualcommu. Má nejvýkonnější procesory i nejrychlejší NPU

Témata článku: , , , ,