Jídlo | Hubnutí

Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

  • Vydatná snídaně patří přinejmenším půlstoletí k pilířům zdravé výživy
  • Jenže lidé po celá tisíciletí nezačínali den tím, že si nacpali břicha a vyrazili za obživou
  • Současné výzkumy nedokazují, že by vydatná snídaně pomáhala hubnout
Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

Snídani sněz celou, o oběd se rozděl s přítelem a večeři nech nepříteli. Kolikrát jsme to slyšeli? A tak není divu, že tomu věříme. Naší falešnou vírou v zázračný účinek snídaně by měla od základů zatřást nová studie australského týmu vedeného Flavií Cucuttiniovou z Monash University v Melbourne publikovaná v předním lékařském časopise BMJ.

Australané dali dohromady výsledky studií, které zkoumaly vliv vynechaných snídaní na tělesnou hmotnost a celkový denní příjem energie. Z takto získaných dat nevyplývá ani v nejmenším, že by vynechávání snídaně vedlo k tloustnutí. Flavia Cucuttiniová a její kolegové tak došli ke stejným závěrům, jaké publikovali před třemi roky britští vědci pod vedením Dylana Thomsona z University of Bath.

Australská a britská studie nejen nepotvrdily negativní dopady vynechávané snídaně, ale přinášejí zcela opačné svědectví. Pokud vynecháme snídani, můžeme se zbavit nadbytečných kil. Britská studie ale ve své době úplně zapadla a odborníci ani veřejnost jí nevěnovali prakticky žádnou pozornost. Ani australská studie neláme rekordy ve sledovanosti.

Jak jedli předkové

Dietologové nám ordinují pravidelný přísun potravy, i když nedílnou součástí života našich předků bylo občasné hladovění kompenzované vydatnou konzumací potravy, např. po úspěšném lovu. Náš organismus je na takové výkyvy stále ještě velmi dobře adaptovaný.

Nové výzkumy například dokazují, že krátké půsty prospívají našim střevním bakterií a jejich prostřednictvím i nám samotným. Skladba střevních bakterií spolurozhoduje o sklonech k obezitě a promítá se i do dalších tělesných funkcí včetně imunitního systému.

Člověk se vyvíjel po tisíciletí za podmínek, které snídaním nepřály. Svědčí o tom životní styl posledních lovců a sběračů na této planetě. Například tanzanští Hadzové nesnídají. Pro takové ranní jídlo ve svém jazyce ani nemají slovo. Muži vyrážejí ráno na lov zvěře s prázdným žaludkem a také ženy se vydávají sbírat ovoce a hlíz nalačno.

Ženy si během dne sem tam strčí do pusy nějakou bobuli. Muži vybírají hnízda divokých včel, a tak se jejich velmi pozdní svačiny často skládají právě z medu. Iluzemi o nutnosti pravidelné konzumace potravy Hadzové rozhodně netrpí. Hlavní denní jídlo je čeká až večer po návratu do tábora, kdy se konzumuje to, co muži ulovili a co ženy nasbíraly.

I když Hadzové zůstanou přes den v táboře, necpou se ihned, jakmile vstanou. Kousek medu nebo trochu kaše z plodů baobabů většinou nejedí před desátou dopoledne. To je minimálně patnáct hodin po večerním jídle. Hadzové tak staví na hlavu všechna doporučení dietologů, a přesto nejsou tlustí a netrpí civilizačními chorobami.

Proč se vědci tak dlouho mýlili?

Odborníci na výživu vycházeli z představy, že větší počet jídel v menších porcích nás udrží po celý den v pohodě, protože nás uchrání před kručením v břiše. Domnívali se, že pokud bychom se cpali odpoledne a navečer, zaděláme si na zdravotní potíže, protože v té době nám krví kolují nejvyšší hladiny krevního cukru glukózy, inzulínu a úroveň metabolismu je snížená.

Tenhle mylný předpoklad se opíral o několik studií provedených na laboratorních potkanech a několik krátkodobých studií s lidskými dobrovolníky.

Na škodlivost vynechávaných snídaní vědci usuzovali také ze studií, které ukazovaly, že lidé vynechávající některá z denních jídel bývají tlustší. Efekt vynechávaných jídel však je obvykle sledován na obézních dobrovolnících, kteří často zkoušejí nejrůznější diety.

Zhusta na nich nevydrží a nacpou se vším, co si během diety odpírali. Následně trpí výčitkami svědomí a mají tendenci vynechávat některá jídla, aby se za prohřešek proti dietě potrestali a kompenzovali ho. Hlavní příčinou obezity ale není vynechávání některých jídel, nýbrž celkově nezdravá skladba jídelníčku a nízká fyzická aktivita.

Silným argumentem pro vydatnou snídani především u dětí, je víra, že energie ze snídaně je nutná pro optimální práci mozku a tedy i pro dobrý prospěch ve škole. Hodnověrné vědecké důkazy pro to ale neexistují.

Mylných představ odborníků na výživu se chytly sdělovací prostředky, pro které je zdravé stravování osvědčeným evergreenem. A výrobci potravin, které nám mají zajistit dobrý start do celého dne, se na téhle vlně samozřejmě rádi svezou. Jim zajišťuje propagace vydatných snídaní odbyt a zisky.

Pramen: BMJ

Diskuze (51) Další článek: Facebook Messenger konečně umí mazat odeslané zprávy. Na rozmyšlenou máte 10 minut

Témata článku: Zdraví, Jídlo, Výzkum, Potraviny, Hubnutí, Prohřešek, Baobab, BMJ, Tisíciletí, Odbyt, Dietolog, Břicho, Výživa, Potrava, Celé tisíciletí, Dylan, Výkyv, Dieta, Melbourne, Monash University, Studie, Snídaně, University of Bath


Určitě si přečtěte

To jsme si to zase zavařili. Ballot screen pro Android je průšvih [komentář]
Jakub Čížek
Evropská unieAndroidVyhledávače
AMD začalo nabízet kola. Celoodpružený model je vyloženě ostuda
David Polesný
CyklistikaAMD
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 59

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

Jakub Čížek
TorrentPirátství
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Karel Javůrek
RyzenProcesoryAMD
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment