Chodíte pozdě spát? Pak můžete mít o 19 % vyšší riziko vzniku cukrovky druhého typu | Zdroj: Unsplash.

Zdroj: Unsplash.

Chodíte pozdě spát? Pak můžete mít o 19 % vyšší riziko vzniku cukrovky druhého typu

Dle chronotypu můžeme lidi rozdělit na skřivany a sovy. Zatímco skřivani ráno vstávají plní energie a hned po probuzení provádějí nejrůznější aktivity, sovy vstávají jen s velkými obtížemi a ožívají často až po setmění. Být noční sovou však bohužel obnáší zdravotní rizika, jak ukázaly výsledky výzkumu publikované v odborném časopise Annals of Internal Medicine.

Výzkum ukázal, že být noční sovou nemusí být dobré pro udržování hladiny cukru v krvi. Studie zjistila, že u žen středního věku, které rády ponocují, je vyšší pravděpodobnost vzniku cukrovky druhého typu. Tato souvislost byla prokázána i poté, co vědci zohlednili další nezdravé chování, které se u nočních sov vyskytuje častěji než u lidí, kteří vstávají brzy.

Být noční sovou znamená zdravotní riziko

Studii vedli vědci z Harvard Medical School a Brigham and Women's Hospital. Autoři analyzovali údaje ze studie Nurses' Health Study II, což je dlouhodobý projekt, který prospektivně sleduje zdravotní stav zdravotních sester s cílem lépe porozumět příčinám chronických onemocnění u žen. Účastnice byly dotazovány na různé faktory životního stylu, včetně jejich preferencí týkajících se spánku.

Badatelé se zaměřili na údaje shromážděné od více než 60 000 žen středního věku, které v roce 2009 netrpěly rakovinou, kardiovaskulárním onemocněním ani cukrovkou druhého typu. Ty byly následně sledovány až do roku 2017. Během tohoto období bylo zdokumentováno přibližně 2 000 případů diabetu.

Zásadním poznatkem je skutečnost, že u žen, které se definovaly jako „noční sovy“, byla pravděpodobnost diagnózy diabetu znatelně vyšší než u „ranních ptáčat“. Celkově asi 11 % žen ve studii uvedlo, že jsou noční sovy, 35 % sama sebe definovalo jako ranní ptáčata, zatímco zbylých 54 % nemělo jednoznačnou preferenci.

Riziko cukrovky vyšší o 19 %

Jiný výzkum ukázal, že noční sovy mají větší pravděpodobnost chování nebo faktorů životního stylu, které mohou zvyšovat riziko chronických onemocnění, jako je cukrovka – například nedostatek pohybu. Stejný vzorec se projevil i zde. Nicméně i po zohlednění těchto faktorů byla prokazatelná souvislost mezi potřebou chodit pozdě spát a cukrovkou. Být noční sovou samo o sobě znamená o 19 % vyšší riziko vzniku cukrovky.

„Sestry středního věku s večerním chronotypem častěji uváděly nezdravý životní styl a měly zvýšené riziko cukrovky ve srovnání s těmi, které měly ranní chronotyp,“ napsali vědci ve své práci. „Zohlednění BMI, fyzické aktivity, stravy a dalších modifikovatelných faktorů životního stylu zmírnilo značnou část zvýšeného rizika cukrovky, ale zdaleka ne veškeré.“

Chronotypy lidí jsou bohužel silně ovlivněny genetikou a často je těžké je trvale změnit. Zjištění však naznačují, že i noční sovy mohou snížit riziko cukrovky tím, že si osvojí zdravější stravu nebo budou více cvičit. Velká část rizik spojených s pozdním usínáním může také souviset s nesouladem mezi spánkovými preferencemi a společností jako takovou.

Studie má určitá omezení

Nutno konstatovat, že tento typ studie, známý jako observační výzkum, má určitá omezení. Takto realizované výzkumy totiž nemohou prokázat příčinnou souvislost mezi dvěma proměnnými, například preferencí spánku a cukrovkou, ale pouze jejich korelaci. Studie Nurses Health Study II také zahrnuje převážně ženy bílé pleti, což může omezit zobecnitelnost výsledků na jiné skupiny.

Přesto prospektivní studie, jako je tato, obvykle poskytují konkrétnější údaje než retrospektivní studie, které se ohlížejí do minulosti. A vzhledem k dalším výzkumům, které mají autoři k dispozici, je pravděpodobné, že preference spánku skutečně mohou znatelně zvýšit náchylnost k cukrovce.

„Zvýšené riziko o 19 % je po zohlednění ostatních faktorů silným rizikovým faktorem,“ uvedla pro NBC News hlavní autorka studie – odborná asistentka medicíny na Harvard Medical School Tianyi Huang, která pracuje jako epidemioložka v Brigham and Women's Hospital v Bostonu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud