Chřipková epidemie zřejmě letos nepřijde. Výhledově ale hrozí komplikace

  • Covidový lockdown spolu s „pravidlem 3R“ zřejmě nepustí chřipku do obvyklé epidemie
  • Z hlediska současné situace je to jen dobře
  • Výhledově ale hrozí komplikace
Foto: Pixabay
Chřipková epidemie zřejmě letos nepřijde. Výhledově ale hrozí komplikace | Foto: Pixabay

Podle expertů na chřipku vládne na severní polokouli léto, i když kalendář a meteorologové jasně signalizují zimu. Chřipková epidemie zatím nedorazila. Ve Spojených státech identifikovali epidemiologové analýzou vzorků virů od konce září 2020 do začátku ledna 2021 něco přes devět set případů chřipky. Vloni jich za stejné období diagnostikovali bezmála čtyřiašedesát tisíc.

Odborníci se zatím zdráhají vyslovit finální závěry, protože chřipka někdy udeří největší silou až v předjaří a to, co do té doby „zanedbala“, velmi rychle „dožene“. Vše ale nasvědčuje tomu, že se opakuje situace, jakou zažila na jaře jižní polokoule. Tam v nastupující zimě zafungovala proticovidová opatření i proti chřipkovým virům a pravidelná sezónní chřipková epidemie se nedostavila.

V současné situaci, kdy svět čelí covidové pandemii, představuje absence chřipky bezesporu úlevu. Evropské země se nástupu chřipky obávaly a snažily se jí předejít intenzivnějším očkováním. Vakcín ale nebylo k dispozici o moc víc než v jiných letech a ani zájem o očkování nedosáhl nijak závratných výšin. I v zemích, kde se lidé nechávají proti chřipce očkovat mnohem víc než u nás, nebyl nárůst v proočkovanosti populace nijak razantní.

Třeba v USA se před zimou 2019-2020 nechalo očkovat 42% dospělé populace a před letošní zimou to bylo 53 %. Takový nárůst v proočkovanosti by chřipkovou epidemii nezarazil. Epidemiologové jsou proto nakloněni názoru, že jsme svědky vedlejšího efektu proticovidových opatření, jako je nošení roušek, dezinfekce rukou a dodržování společenského odstupu. Kupodivu, při výhledu do blízké budoucnosti, to vidí někteří experti jako zárodek závažnějších problémů.

Silnější chřipková epidemie?

Experti každoročně připravují chřipkové vakcíny s předstihem. Sledují, jaké viry přinesla stávající chřipková sezóna a z toho se snaží vyčíst, jaké viry mohou očekávat příští rok. Bez tohoto „věštění“ nelze včas a správně rozhodnout, jaké viry je nutné použít pro vakcínu na další rok, a nestačí se vyrobit dostatečné množství dávek.

Na přelomu roku už mívají virologové k dispozici genomy tisíců různých variant chřipkového viru. Letos jich vědci ve stejnou dobu nasbírali něco málo přes stovku. A přitom už v únoru musí rozhodnout. Riziko, že se při tak malém množství informací při volbě viru pro vakcínu spletou, je nepříjemně vysoké.

Není to jediná obava, která se v souvislosti s chřipkovou sezónou 2021-2022 vynořila. Když tým vedený Rachel Bakerovou z Princeton University modeloval dopady letošní slabé chřipkové sezóny na epidemii, kterou můžeme očekávat příští zimu, vyšlo jim, že byť jen pětinová redukce případů letošní chřipky může mít napřesrok za následek dvojnásobný počet onemocnění proti jiným rokům.

Vysvětlení je podle Bakerové prosté. Letos se střetne s chřipkovými viry méně lidí. Jejich imunita proti těmto virům poklesne a příští rok budou o to více zranitelnější. Nižší populační imunita povede také k vyššímu počtu onemocnění chřipkou mimo typickou zimní sezónu.

Podle Bakerové se tohle odehrálo v Austrálii, kde se sice v tamější zimě chřipková epidemie nedostavila, ale zvýšený počet případů zaznamenali v říjnu s příchodem tamějšího léta a nadprůměrný výskyt chřipky tam trvá.

Čeká nás tedy příští zimu silná chřipková epidemie? Vědci by si na to tak úplně nevsadili. Pokud by se lidé nechali zvýšenou měrou očkovat proti chřipce, nemusela by se epidemie tolik rozhořet. Ve hře je i vývoj covidové pandemie.

Pokud nebude populace dostatečně proočkovaná proti SARS-CoV-2, bude virus populací i nadále kolovat a my budeme i příští zimu létat na houpačce „lockdown-uvolnění“. Opakující lockdowny s uzavřenými školami, obchody, sportovišti, divadly, kiny či restauracemi by samozřejmě šíření chřipkového viru opět potlačily. Ale o to stojí jen málokdo.

Diskuze (38) Další článek: Samsung začne chrlit notebookové OLEDy už za dva měsíce. Budou mít 14" a 90 Hz

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Výzkum, USA, COVID-19, Očkování, Medicína, Viry, Austrálie, Chřipka, Epidemie, Lockdown, Vakcína, Jižní polokoule, EPI, Chřipkový vir, Zárodek, Virus, Vysvětlení, Princeton Univerzita, Chřipková epidemieSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
WhatsApp letos zmizí z některých telefonů. Už brzy jej nespustíte na starších Androidech a iPhonech

WhatsApp letos zmizí z některých telefonů. Už brzy jej nespustíte na starších Androidech a iPhonech

** Široce rozšířený WhatsApp brzy odstřihne starší stroje ** Řada přijde na staré iPhony a Androidy ** Nejdříve se s WhatsAppem rozloučí pátá generace iPhonů...

Martin Miksa
Operační systémyWhatsAppSociální sítě
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Herní adaptace kultovního hororu Evil Dead potichu vyšla a slaví obří úspěch

Herní adaptace kultovního hororu Evil Dead potichu vyšla a slaví obří úspěch

V naší recenzi můžete zjistit, proč tomu tak je.

Michal Maliarov
KooperaceEvil Dead: The GameByznys
Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

** Poradíme, jak řešit problémy s rychlostí bezdrátového připojení ** Ukážeme, jak najít nejvhodnější Wi-Fi kanál ** Prozradíme, jak prověřit pokrytí prostoru signálem

Karel Kilián
RouterWi-FiTipy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Post-apokalyptická akce The Day Before se přesouvá na příští rok. Poběží na Unreal Engine 5

Post-apokalyptická akce The Day Before se přesouvá na příští rok. Poběží na Unreal Engine 5

Očekávaná online zombie akce se o něco zdrží. Ne však bezdůvodně.

Michal Maliarov
The Day BeforeDatum vydání