Zdraví | Nositelnosti | Rakovina

Chytrá podprsenka SmartBra dokáže detekovat rakovinu prsu v raném stádiu

Skupina studentů Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne vyvinula zařízení, které označují jako SmartBra. Jak naznačuje název, jde o chytrou podprsenku, jež má pomáhat s prevencí rakoviny prsu. O novince škola informuje na svých stránkách.

SmartBra používá technologii od společnosti IcosaMed, která emituje ultrazvukové vlny a provádí echografické skenování potenciálně rakovinných buněk. Ultrazvukové vlny jsou generovány pomocí piezoelektrických senzorů, přičemž celá technologie je natolik miniaturizována, že je téměř neviditelná a nebrání pohodlnému nošení.

Jak funguje chytrá podprsenka?

„Naše chytrá technologie je navržena tak, aby detekovala rakovinu v nejranějších stádiích. Používá neinvazivní, bezbolestnou metodu založenou na častém sledování ultrazvukem.“ řekl jeden ze studentů a člen vývojového týmu Hugo Vuillet.

Pokud senzory detekují podezřelý shluk buněk, upozorní uživatelku, že by si měla sjednat schůzku s odborníkem. Autoři věří, že chytré oblečení má potenciál vést k revolučnímu přístupu v prevenci rakoviny a předpokládají, že v budoucnosti jejich systém nabídne i další funkce.

Studenti doufají, že produkt bude schopen působit preventivně a emitovat téměř kontinuální nízké dávky ultrazvukových vln, které mají stimulovat apoptózu v rakovinných buňkách. Primární cílovou skupinou budou ženy s diagnostikovanou rakovinou prsu, u nichž umožní průběžné sledování vývoje nemoci. Další skupinou budou lidé s genetickou predispozicí k tomuto onemocnění.

Na cestě ke komerčnímu produktu

Chytrá podprsenka SmartBra rozhodně nezůstane za zdmi laboratoří – slibný koncept by se již v roce 2021 měl vyrábět sériově. V současné době je hlavním úkolem získání finančních prostředků na komercializaci. Předpokládaná částka, potřebná k rozjetí výroby, je 4 miliony švýcarských franku, což je asi 103 milionů korun.

Tím ale dobré zprávy ještě nekončí. V rámci výzkumu bylo vyvinuto plastové rozhraní, které nahrazuje gel, jež se obvykle používá při vyšetřeních ultrazvukem. Tento objev by mohl vést k vývoji dalšího chytrého oblečení, jež by dokázalo detekovat různé typy rakoviny a předcházet jim.

Studentský tým, složený z Huga Vuilleta, Fatemeh Ghadamieh, Samet Hany a Julese Pochona, získal ocenění od výběrové komise složené z profesorů Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne.

Diskuze (5) Další článek: Pojďme programovat elektroniku: Inteligentní mýdlo napojené na ministerstvo zdravotnictví

Témata článku: Technologie, Zdraví, Výzkum, Medicína, Nositelnosti, Švýcarsko, Rakovina, Buňky, Lausanne, Rakovina prsu, Podprsenka, Nošení, Rané stádium, Stádium, Buňka


Určitě si přečtěte

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 71

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X