Zdraví | Nositelnosti | Rakovina

Chytrá podprsenka SmartBra dokáže detekovat rakovinu prsu v raném stádiu

Skupina studentů Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne vyvinula zařízení, které označují jako SmartBra. Jak naznačuje název, jde o chytrou podprsenku, jež má pomáhat s prevencí rakoviny prsu. O novince škola informuje na svých stránkách.

SmartBra používá technologii od společnosti IcosaMed, která emituje ultrazvukové vlny a provádí echografické skenování potenciálně rakovinných buněk. Ultrazvukové vlny jsou generovány pomocí piezoelektrických senzorů, přičemž celá technologie je natolik miniaturizována, že je téměř neviditelná a nebrání pohodlnému nošení.

Jak funguje chytrá podprsenka?

„Naše chytrá technologie je navržena tak, aby detekovala rakovinu v nejranějších stádiích. Používá neinvazivní, bezbolestnou metodu založenou na častém sledování ultrazvukem.“ řekl jeden ze studentů a člen vývojového týmu Hugo Vuillet.

Pokud senzory detekují podezřelý shluk buněk, upozorní uživatelku, že by si měla sjednat schůzku s odborníkem. Autoři věří, že chytré oblečení má potenciál vést k revolučnímu přístupu v prevenci rakoviny a předpokládají, že v budoucnosti jejich systém nabídne i další funkce.

Studenti doufají, že produkt bude schopen působit preventivně a emitovat téměř kontinuální nízké dávky ultrazvukových vln, které mají stimulovat apoptózu v rakovinných buňkách. Primární cílovou skupinou budou ženy s diagnostikovanou rakovinou prsu, u nichž umožní průběžné sledování vývoje nemoci. Další skupinou budou lidé s genetickou predispozicí k tomuto onemocnění.

Na cestě ke komerčnímu produktu

Chytrá podprsenka SmartBra rozhodně nezůstane za zdmi laboratoří – slibný koncept by se již v roce 2021 měl vyrábět sériově. V současné době je hlavním úkolem získání finančních prostředků na komercializaci. Předpokládaná částka, potřebná k rozjetí výroby, je 4 miliony švýcarských franku, což je asi 103 milionů korun.

Tím ale dobré zprávy ještě nekončí. V rámci výzkumu bylo vyvinuto plastové rozhraní, které nahrazuje gel, jež se obvykle používá při vyšetřeních ultrazvukem. Tento objev by mohl vést k vývoji dalšího chytrého oblečení, jež by dokázalo detekovat různé typy rakoviny a předcházet jim.

Studentský tým, složený z Huga Vuilleta, Fatemeh Ghadamieh, Samet Hany a Julese Pochona, získal ocenění od výběrové komise složené z profesorů Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne.

Diskuze (5) Další článek: Pojďme programovat elektroniku: Inteligentní mýdlo napojené na ministerstvo zdravotnictví

Témata článku: Zdraví, Technologie, Výzkum, Nositelnosti, Medicína, Buňky, Rakovina, Švýcarsko, Earl, Buňka, Rané stádium, Nošení, Lausanne, Podprsenka, Rakovina prsu, Stádium


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 105