Chytré hodinky Apple Watch dokážou odhalit nákazu koronavirem 7 dní před příznaky

Chytré hodinky jsou díky senzorům schopné monitorovat a vyhodnocovat celou řadu životních funkcí souvisejících se zdravím. Odborníci z newyorské nemocnice Mount Sinai a Stanfordovy univerzity zkoumali, zda lze pomocí Apple Watch detekovat koronavirové infekce ještě předtím, než je prokáže test, informuje CBS News.

Včasná detekce by mohla být jedním z klíčových kamenů ve strategii boje proti pandemii onemocnění COVID-19. Čím dříve je totiž nakažený jedinec identifikován, tím dříve může být izolován a neohrozí tak ostatní.

Apple Watch a detekce koronaviru

Vědci sledovali hodnotu variability srdeční frekvence (HRV; heart rate variability), která odráží, jak se v průběhu dne mění tepová frekvence. Vysoká hodnota znamená, že nervový systém reaguje na podněty zdravým a aktivním způsobem, zatímco nízká variabilita může naznačovat nežádoucí změny.

Vědci vědí, že nízká HRV může znamenat, že je člověk nakažen virem – variabilita je měřítkem toho, jak dobře funguje imunitní systém. Chtěli proto ověřit, zda by tento ukazatel šlo použít k předpovědi koronavirových infekcí. Do studie bylo zapojeno bezmála 300 zdravotnických pracovníků, kteří od 29. dubna do 29. září dobrovolně nosili hodinky Apple Watch.

Zásadní zjištění je v podstatě prosté: u těch zaměstnanců, kteří se nakazili koronavirem, zaznamenaly hodinky s předstihem jemné změny v jejich srdečním rytmu. Ke změně variability srdeční frekvence přitom došlo až sedm dní předtím, než nákazu prokázal test.

Budou nakažené odhalovat hodinky?

Závěr studie tvrdí, že změny v HRV měřené pomocí zařízení, jako jsou Apple Watch, by mohly být použity k identifikaci koronavirové infekce ještě předtím, než si jejich nositelé uvědomí, že jsou nemocní. „Pokroky v digitálním sledování zdraví poskytují jedinečnou příležitost ke zlepšení kontroly nemocí,“ píšou autoři ve studii.

Poukazují na skutečnost, že lidé již znají a používají nositelná zařízení, čili se po nich nepožaduje provádění jakékoli akce. Výhodou hodinek a náramků je fakt, že je lidé mají neustále při sobě, takže nehrozí, že by například zapomínali provádět měření.

V rámci objektivity je v závěru vhodné podotknout, že vědecká práce dosud nebyla recenzována, takže je vhodné brát ji s jistou rezervou. V případě potvrzení by však mohla hrát poměrně zásadní roli při odhalování nakažených a zpomalení probíhající pandemie. Dodejme, že Apple se studie neúčastnil ani ji nefinancoval, ale je si vědom schopností svých hodinek.

Diskuze (26) Další článek: TSMC letos investuje dalších 28 miliard dolarů do vývoje a výroby čipů. 5 nm už tvoří 20 % tržeb

Témata článku: Koronavirus, Zdraví, Technologie, Apple, Apple Watch, COVID-19, Hodinky, Pandemie, Infekce, Stanfordova univerzita, HRV, Nákaza, Variabilita, Příznaky, CBS News


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle