Chytré hodinky Apple Watch dokážou odhalit nákazu koronavirem 7 dní před příznaky

Chytré hodinky jsou díky senzorům schopné monitorovat a vyhodnocovat celou řadu životních funkcí souvisejících se zdravím. Odborníci z newyorské nemocnice Mount Sinai a Stanfordovy univerzity zkoumali, zda lze pomocí Apple Watch detekovat koronavirové infekce ještě předtím, než je prokáže test, informuje CBS News.

Včasná detekce by mohla být jedním z klíčových kamenů ve strategii boje proti pandemii onemocnění COVID-19. Čím dříve je totiž nakažený jedinec identifikován, tím dříve může být izolován a neohrozí tak ostatní.

Apple Watch a detekce koronaviru

Vědci sledovali hodnotu variability srdeční frekvence (HRV; heart rate variability), která odráží, jak se v průběhu dne mění tepová frekvence. Vysoká hodnota znamená, že nervový systém reaguje na podněty zdravým a aktivním způsobem, zatímco nízká variabilita může naznačovat nežádoucí změny.

Vědci vědí, že nízká HRV může znamenat, že je člověk nakažen virem – variabilita je měřítkem toho, jak dobře funguje imunitní systém. Chtěli proto ověřit, zda by tento ukazatel šlo použít k předpovědi koronavirových infekcí. Do studie bylo zapojeno bezmála 300 zdravotnických pracovníků, kteří od 29. dubna do 29. září dobrovolně nosili hodinky Apple Watch.

Zásadní zjištění je v podstatě prosté: u těch zaměstnanců, kteří se nakazili koronavirem, zaznamenaly hodinky s předstihem jemné změny v jejich srdečním rytmu. Ke změně variability srdeční frekvence přitom došlo až sedm dní předtím, než nákazu prokázal test.

Budou nakažené odhalovat hodinky?

Závěr studie tvrdí, že změny v HRV měřené pomocí zařízení, jako jsou Apple Watch, by mohly být použity k identifikaci koronavirové infekce ještě předtím, než si jejich nositelé uvědomí, že jsou nemocní. „Pokroky v digitálním sledování zdraví poskytují jedinečnou příležitost ke zlepšení kontroly nemocí,“ píšou autoři ve studii.

Poukazují na skutečnost, že lidé již znají a používají nositelná zařízení, čili se po nich nepožaduje provádění jakékoli akce. Výhodou hodinek a náramků je fakt, že je lidé mají neustále při sobě, takže nehrozí, že by například zapomínali provádět měření.

V rámci objektivity je v závěru vhodné podotknout, že vědecká práce dosud nebyla recenzována, takže je vhodné brát ji s jistou rezervou. V případě potvrzení by však mohla hrát poměrně zásadní roli při odhalování nakažených a zpomalení probíhající pandemie. Dodejme, že Apple se studie neúčastnil ani ji nefinancoval, ale je si vědom schopností svých hodinek.

Diskuze (26) Další článek: TSMC letos investuje dalších 28 miliard dolarů do vývoje a výroby čipů. 5 nm už tvoří 20 % tržeb

Témata článku: Zdraví, Technologie, Koronavirus, Apple, Apple Watch, COVID-19, Hodinky, Stanfordova univerzita, Příznaky, Nákaza, CBS News, Pandemie, Mount Sinai, Infekce, Variabilita, HRV, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czUšetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy
Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Vybrali jsme osm chytrých hodinek s cenou maximálně 2 000 Kč. Díky nim můžete mít všechny notifikace hezky po ruce, případně vědět, jak moc jste se dnes hýbali nebo jak dobře, či špatně jste spali.

Jakub Michlovský
SrovnáníHodinky
Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

** Wi-Fi router je zařízení, přes které se připojíte k bezdrátové síti Wi-Fi a k internetu ** Poradíme, jak Wi-Fi router vybrat, na co myslet a čemu se vyhnout ** Doporučíme konkrétní osvědčené routery

Stanislav Janů
Jak vybratRouter
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy