Chytré kontaktní čočky Mojo Lens promítnou do oka rozšířenou realitu i trojrozměrnou projekci

Kalifornská firma Mojo Vision vyvíjí od roku 2015 chytré kontaktní čočky. Stejně, jako u chytrých brýlí, je primárním záměrem umístit před oči uživatele užitečnou grafiku rozšířené reality, která mu pomůže při nejrůznějších činnostech. Z příspěvku na firemním blogu vyplývá, že již existuje funkční prototyp. „Dnes jsem si nasadil čočky Mojo Lens... a viděl budoucnost“ napsal generální ředitel Drew Perkins.

Perkins doslova uvedl, že má jako první k dispozici ukázku chytré kontaktní čočky s rozšířenou realitou, která je z hlediska funkcí kompletní“. V rozhovoru pro CNET upřesnil, že používal vždy jen jednu čočku po dobu jedné hodiny. Cílem však je, aby uživatelé nosili současně dvě čočky, jež budou schopné promítat trojrozměrný obraz.

Chytré kontaktní čočky

Poslední technickou překážkou pro nasazení čoček bylo zajistit, aby napájecí a komunikační systémy fungovaly bez drátů. Drew Perkins pak zařízení testoval a doslova na vlastní oči vyzkoušel funkce kompasu, prohlížení obrázků či zobrazení textu.

Klepněte pro větší obrázek Chytré kontaktní čočky Mojo Lens

Srdcem čoček je procesor Arm M0 a Micro LED displej s hustotou 14 000 obrazových bodů na palec. Velikost obrazovky je pouhých 0,5 milimetrů a rozteč obrazových bodů činí 1,8 mikronu. Perkins tvrdí, že jde o „nejmenší a nejjemnější displej, jaký byl kdy vytvořen pro dynamický obsah“.

Zásadní součástí vývoje byla miniaturizace elektroniky, v jejímž rámci firma vyvinula své vlastní „mikrobaterie lékařské kvality“ a integrovaný obvod pro řízení napájení. Ve výbavě najdeme také na míru nakonfigurovaný magnetometr (zajišťující funkci kompasu), senzor zrychlení a gyroskop.

Ovládání očima

Na rozdíl od chytrých brýlí, jež lze ovládat dotykovými gesty prováděnými na obroučkách, bylo nutné pro čočky najít jiný systém interakce. K dispozici je možnost ovládání hlasem, ale primárním způsobem má být ovládání pohybem očí. Výhodou čoček proti brýlím je jejich diskrétnější provedení.

Klepněte pro větší obrázek Záměrem je umístit před oči uživatele užitečnou grafiku rozšířené reality

Čočky však nefungují úplně samostatně – samy o sobě slouží primárně jako zobrazovací jednotka. Většinu operací zajišťuje zařízení, které uživatel nosí na krku. Obsahuje procesor, grafický procesor a 5GHz modul pro odesílání a příjem dat do a z čočky.

Pokud bude vývoj postupovat dál podobným tempem, mohly by se Mojo Lens stát prvními kontaktními čočkami s rozšířenou realitou, které se dostanou k zákazníkům. V tuto chvíli však ještě není stanoveno žádné pevné datum, kdy by se mohly objevit na trhu.

Perkinsův příspěvek naznačuje, že bychom se mohli dočkat do deseti let. Generální ředitel vykresluje svět, ve kterém sportovci nosí chytré kontaktní čočky pro soustředěný, intenzivní trénink. Popisuje také využití chytrých čoček k zobrazování užitečných informací – například kdy pro vás přijede Uber z letiště nebo údajů o fyzickém a duševním zdraví.

Diskuze (8) Další článek: Exšéf z NASA: Bez excentrických miliardářů člověk na Marsu nepřistane [rozhovor]

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,