Tohle přece řeší CIWS ne?
toto ma mnohem vetsi dostrel diky vyrazne vetsi razi kanonu
Nikoliv, jde o prvky komplexní prostorové obrany. Představte si kruh (polosféru), v jejímž středu se nachází bránění klíčový objekt. Komplexní prostorová obrana znamená schopnost centrálně řízené obrany schopné postřelovat libovolné vzdušné cíle se vzájemným krytím a sdílet vlastní i předsunuté detekční prostředky. Pro snadnost pochopení: Prvkem pro likvidací vzdálených cílů ve velké výšce bude tvořit např.: SAMP/T (Aster 30), jehož pracovní režim je nastaven právě na vzdálené cíle a výšku. K němu potřebujete systémy krátkého a středního dosahu např.: MEADS (IRS-T), SPYDER (Derby, Python), které budou postřelovat nízko letící cíle např.: letouny, střely s plochou dráhou letu apod. Blízkou ochranu těchto systémů potom tvoří CRAM a SHORAD systémy, kde je klíčový reakční čas systému s kombinovaným automatickým rychlopalným kanonem a řízené střely, které jsou schopné zasáhnout cíle např.: vzdálené 200 m ve výšce 1 m nad zemí. V současné době se k tomu postupně ještě přidávají laserové systémy apod. Smyslem je, aby byl prostor dokonale pokrytý s flexibilitou systému např.: Bombardér na hranici dosahu PVO vypustí střelu/klouzavou pumu např.: ve výšce 15 000 m takový munice dosáhne na vzdálenost 300+ km a místo bojové hlavice ponese roj malých dronů (např.: Perdix vypouštěné z F18 Hornet). Současně se řítí střely s plochou dráhou letu a SRBM, případně těžké raketové dělostřelectvo. Palebná dávka 155 mm munice na vzdálenost 14 km pokryje obrovský prostor, ve kterém jsou roje rozdrceny tvarovanými fragmenty. U 57 mm munice BAE je k dispozici 6000 ks fragmentů, u 155 mm jich bude min. 20 000 ks a pokryjí prostor min 300 x 300 m. Není možné navádět např.: 50 řízených střel současně individuálně na každý cíl, nýbrž vedete mířeno palbu na prostor. Ruský ekvivalent je systém S-400, kde máte střely 9M8x s dosahem 400 km, 48H6x s dosahem 200 km, 9M96x s dosahem 40/120 km a ke každému systému.
....S-400 máte přímo integrované systémy Pantsir S1M/S2 s 9M83, které jsou schopné zničit cíl na vzdálenost 200 m ve výšce 1 m nad zemí. Samozřejmě 2x 30 mm automatické kanony s fragmentační municí. USA mají MSHORAD Stryker, Avenger, … sloučené pod úkolová uskupení MDTF (*) a systémy LTAMDS (Raytheon GhostEye) se standardizovanou střelo SM6, MSHORAD systémy, včetně DE Guardian a IFPC-HEL Valkýra (laser na podvozku Stryker 8x8) s CUAS/CRAM, instalované pro ochranu kritických prvků (radar, velení, řízení LTAMDS)Stejně jako u Amerických, Evropských, Izraelských systémů, systém prostorové obranu využívá předsunuté detekční a útočné prvky např.: S-400 integruje 9M337 Sosna, 9K37 Buk apod. které mohou být nasazené ve velké vzdálenosti o řídícího stanoviště a plně integrované, nebo naopak působit nezávisle. Tento systém se původně vyvíjel pro 155 mm L62 automatické kanóny pro třídu Zumwall, bohužel s extrémní ceně munice byl projekt zrušen a veškeré poznatky se uplatnili v dalších projektech. Abych smáznul slovíčkáře, šlo o jedno z možných využití pokročilého automatického kanonu a vývoj probíhal souběžně s primárním vývojem urychlované munice s dosahem přes 100 km, která sice vyvinuta byla, uspokojivě prošla počátečními zkouškami, avšak byla neúměrně drahá. Smyslem bylo zvětšit palebnou sílu dalekého dosahu a zvýšit kapacitu, protože VLS Mk41 jsou poměrně velké a potřebují velké prostory (vč. úložných prostor). Potom máte M-SHORAD systémy, které se obejdo bez palebné přípravy, tedy zaujmout pozice* https://sgp.fas.org/crs/natsec/IF11797.pdf...
A protože všechny ráže mají univezální použití, včetně prachové složky a rozměrů munice, můžete je použít různorodě. Z baterie se trojice 155 mm věnovat dronům, zatímco dvě houfnice zlikvidují tu "rybářskou loď", ze které vypouští drony. Formující výsadek, stejně jako útok na pozemní cíle. To samé zvládne i 30 mm, která to klidně může otočit na IFC, nebo pěchotu.
Co dokaze strilet tisic naboju za minutu? Nemyslim po dobu deseti sekund. Ale napriklad 10 minut.
Předpokládám že nic. Není to totiž potřeba. většinou stačí maximálně jednosekundové dávky a i to je dost.
tak to pak jo.
Přehradná palba se používala ve 2. světové válce, dnes se střílí programovatelná munice. Zaručené zničení nemanévrujícího cíle se počítá 3-6 ks munice. V ráži 40 mm BAE pokryje prostor 30x30 m přičemž rozptyl jednotlivých fragmentů ve vzdálenosti 10m od výbuchu nepřesahuje 200 mm. Standardní palebná dávka proti nemanévrujícím cílům pokrývá prostor 62x75 m (odchylka) s tím, že cíl o velikosti 200 mm bude zasažen min. 10 fragmenty. Pro rychlé manévrující cíle SŘP pálí standardizovanou dávku 6 ks munice. Při průměrné zásobě 450 ks munice může systém MSHORAD např.: Skyranger 30 vyřídí dokáže pokrýt prostor 6x6 km a současně útočit na více cílů. V kombinaci s řízenými střelami Mistral/Stinger dokáže postřelovat vzdušné cíle do 12 km.
To není překvapivé. Kanonová munice s malým radarem se používala už za druhé světové a Bofors u nějakou dobu zmenšuje programovatelné granáty do automatických kanonů. Viděl jsem ukázky 57 i 40 mm munice. Nesou programovatelný časovač a trhavinu "obalenou" kuličkami z karbidu wolramu, stejně se dělá hlavice u leteckých a protiletadlových střel. Účinek na cokoliv nepancéřované je zničující. To se musí vidět.
Zbrojovky bohuzel nejakou dobu opomijely protivzdusne kanony FLAK a zamilovaly se do extreme specializovanych raket. Jsou sice spickove a vsechna cest, ale nejak ztratily z oci cil. Cil je ubranit se nepriteli, ktery muze masivne utocit delsi dobu. Arzenaly raket se rychle vycerpaji a co pak? Ted jim valka na Ukrajine i na Blizkem Vychode otevrela oci. Je treba likvidovat obrovske mnozstvi vzdusnych cilu a hlavne levne. Tak se stary dobry FLAK zase vraci do hry.
Zbrojovky určitě nic neopoměli. To jen zadavatelé zakázek a tím pádem jejich zákazníci na základě zkušeností nechávali vyvíjet stále sofistikovanější zbraně pro boj se sefistikovaným nepřítelem. I samotné zbrojovky se posléze začaly předhánět v nabídkách sofistikovanejších a stále dražších zbraní. Tomu se zase říká kapitalismus. Vývoj však šel jinou cestou. To je zcela v pořádku.
Jak je u Vás dobrý zvykem, plácáte nesmysly. Programovatelná munice určená pro postřelování vzdušných cílů (řízené střely, letadla, vrtulníky, drony) i dělostřelecké a minometné munice je tu s námi hodně, ale hodně dlouho. Nebudu vytahovat historii, ale pouze současné typy 3/4/6P moderní programovatelné munice, kterou mají např.: ve Švédsku zavedenou od roku 2000, tedy 24 let. Testování 3P munice (BAE) s 40 mm automatickými kanóny BOFORS probíhalo od roku 1995. S 57 mm variantou se počítalo pro stealth korvety třídy Visby, kde tvoří systém blízké obrany schopný postřelovat hladinové, pozemní i vzdušné cíle. Leonardo (Oto Melara) měl prototyp programovatelné munice pro námořní použití již v roce 1986. Tedy dávno před Ukrajinou a mj. flak je trochu něco jiného.
FLAK, nemecka zkratka FlugAbwehrKanone, nebo FliegerAbwehrKanone. V cem se lisi od kanonu popsanem v clanku? Je to druh zbrane, zadny konkretni kanon.
Třeba proto, že označení FLAK se minulosti používalo pro zbraňové systémy nepřímé palby a ručním nabíjením. Nezmůžete-li se na nic jiného než zoufalé slovíčkaření, pro mě za mě tomu říkejte třeba hlavňové zbraně na kolečkách, ale to nic nemění na tom, že Vaše dojmy o tom, jak Ukrajina všechno změnila, jsou zcela mylné. Vývoj UAV probíhá dlouhá desetiletí, od malých prostředků pěchoty, po strategické stratosférické stroje schopné pokrýt obrovské plochy a tvořící záložní komunikační uzly pro případ zničení satelitů. Bojová nasazení dronů probíhala už ve vietnamské válce, kde průzkům a vyhledávání cílů v silně bráněných oblastech, bylo provedeno drony Ryan M147B, z nichž min. 5 strojů bylo sestřeleno v Číně. Modernizované verze byli nasazeny v mnohem větším rozsahu … a to se psal rok 1965… Ty systémy tu byli dávno před Ukrajinou. Hezké slovíčkaření.
Dobrý nápad
pekna hra, kde sa to da stiahnut?
Najprv treba dron nájsť. Samonavádzacia munícia do kanóna bude drahšia ako dron.
Na cene dronu az tolik nezalezi. Zalezi na potencialni skode kterou muze napachat. Treba dron, ktery by stal 1000 USD a mohl zlikvidovat sklad munice za 10 milionu USD, je nutne sestrelit za kazdou cenu. Koukate se na to ze spatne strany.
samonaváděná munice do kanónu? To jako fakt?
Rusi to majú vo výzbroji, ale pre väčšie kalibre.
Zdaleka nejen oni.
U 150 mm náboje do děla to beru, ale do kanonu? Tomu teda nevěřím. Maximum co jsem zatím viděl je programovatelná munice, která exploduje nad zákopem nebo prolétne oknem a vybuchne až v místnosti. Ale uhýbat do strany?
Radarove priblizovaci zapalovace taky zacinaly na vetsich razich, pak se je podarilo miniaturizovat vic a vic. Tohle je v podstate uplne ten samy problem. Neni to asi lehke, ale melo by to byt resitelne.(Taky netreba ocekavat nejakou zbesilou uroven manevrovani strely.. Ta neni k nicemu potreba.)
U velkých ráží se to používá už pár let minimálně. Je to jen otázka zmenšení a to se daří.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.