Chytrý stetoskop s umělou inteligencí dokáže identifikovat onemocnění srdečních chlopní lépe než lékaři

Americká firma Eko, zabývající se digitálním zdravotnictvím a zlepšením detekce srdečních a plicních onemocnění, oznámila, že Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolil její software Eko Murmur Analysis Software (EMAS) pro detekci a charakterizaci srdečních šelestů u dospělých a dětských pacientů.

Díky nové generaci funkcí pro detekci šelestů je Eko prvním a aktuálně jediným chytrým stetoskopem na trhu, jež dokáže identifikovat a rozlišit strukturální srdeční šelesty svědčící o onemocnění srdečních chlopní, informuje web PharmaLive.

Chytrý stetoskop

Život ohrožující onemocnění srdečních chlopní je diagnostikováno u více než 8 milionů Američanů a často je poprvé identifikováno pomocí stetoskopu. Velmi důležitá je včasná detekce, proto je varující, že až 57 % klinicky významných srdečních vad chlopní zůstane opomenuto a miliony pacientů nejsou včas diagnostikovány.

Firma Eko spojila umělou inteligenci, orientovanou na analýzu šelestů, s digitálními stetoskopy. Proměnila tak tradiční stetoskop na objektivní, levný a škálovatelný screeningový nástroj, který dokáže identifikovat významné srdeční onemocnění během několika sekund.

„Zpřístupněním algoritmů pro screening srdečních onemocnění a digitálních stetoskopů v ordinacích po celé zemi směřujeme k budoucnosti, v níž se objektivnější a důslednější screening vad srdečních chlopní může stát standardem péče.“ řekl spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Eko Connor Landgraf.

Nemoc odhalí algoritmy AI

Algoritmus EMAS výrazně zlepšuje schopnost lékařů přesně a důsledně identifikovat vadu srdečních chlopní, přičemž celková citlivost je 85,6 % a specificita 84,4 %. Další analýza ukázala, že u dospělých osob starších 18 let algoritmus EMAS identifikoval strukturální šelesty s citlivostí 90,2 % a specificitou 90,6 %. Při použití tradičních stetoskopů byla u praktických lékařů zjištěna citlivost jen 44 % a specificita 69 %.

Eko Murmur Analysis Software (EMAS) je cloudový algoritmus strojového učení, který analyzuje srdeční ozvy, fonokardiogram a EKG (pokud je k dispozici), zachycené pomocí chytrých stetoskopů. Software využívá k interpretaci získaných signálů několik metod, včetně zpracování signálu a konvolučních neuronových sítí. Databáze používaná při trénování a testování systému EMAS je jedním z největších úložišť klinicky ověřených srdečních zvuků na světě.

„Kombinace detekce patologického šelestu pomocí stetoskopu, tedy nástroje, který je hluboce zakořeněn v lékařské praxi, umožní přesnější a efektivnější screening onemocnění srdečních chlopní,“ řekl výkonný ředitel Bluhmova kardiovaskulárního institutu na Northwestern Medicine Patrick McCarthy.

„Platforma společnosti Eko pomůže odhalit časnou fázi onemocnění srdečních chlopní u milionů lidí na celém světě, které by jinak mohlo být přehlédnuto, a významně ovlivní naši schopnost léčit pacienty pomocí život zachraňujících zákroků.“

Váš názor Další článek: Pozor na veřejné fontánky a vodotrysky. Mohou být plné fekálních bakterií, varuje CDC

Témata článku: Technologie, Software, Umělá inteligence, Medicína, Orgány, Šelest, Algoritmus, Lékař, Pacient, Detekce, Onemocnění, Northwestern, Eko, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně