CIA v 90. letech vyvinula robotického sumečka. Chlubí se s ním ve svém muzeu

Současné technologické možnosti zpravodajských sužeb s dostatečným rozpočtem jsou pochopitelně zastřené tajemstvím, ledacos ale může napovědět robotický sumec Charlie, kterým se americká CIA pochlubila ve svém internetovém muzeu. Řeky brázdil už před bezmála třiceti lety.

Charlie byl zmenšenou a anatomicky věrohodnou robotickou kopií menšího sumečka o délce 61 centimetrů. Experimentální UUV (Unamnned Underwater Vehicle) zvládlo pohyb pod hladinou a agentura si na něm testovala jak odolnost materiálu, tak schopnost řízení podvodního dronu a samozřejmě i bezdrátovou komunikaci.

K tomu sloužila blíže nespecifikovaná rádiová komunikace s přímou viditelností mezi dronem a pilotem. Ryba se tedy nejspíše nemohla potopit příliš hluboko a spíše plula po povrchu jako v mělké řece.

Mohl tajně odebírat vzorky

O skutečných operacích Charlie toho už moc nevíme. Vedle testování možností podvodních UUV zpravodajská agentura pouze prozradila, že sumec mohl například tajně a bez povšimnutí odebírat vzorky vody k pozdější analýze. Podobný sumec by se tedy možná hodil i v povodí Bečvy.

A co dokážou Charlie potomci? Tento podvodní dron z londýnské Imperial College umí třeba i krátce létat nad hladinou.

Váš názor Další článek: Šanci na harmonické manželství zvyšuje správný gen. Odhalení přišlo po třech letech zkoumání

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,