Čína chce svou vesmírnou stanici otevřít komerčním aktivitám. První turisté by na ni mohli vyrazit během 10 let

Oživeno 24. března

Peking doufá, že turisté by mohli vyrazit na vesmírnou stanici Tchien-kung 3 již během nadcházejících 10 let. Informovala o tom čínská státní mediální organizace ECNS.

Rozhodující prý bude to, zda se najde dostatek lidí ochotných (a schopných) za tento typ dovolené zaplatit.

„Není to otázka technologie, ale poptávky,“ řekl Jang Li-wej, první čínský astronaut v kosmu a vládní poradce. „Pokud bude taková poptávka, může to být realizováno během deseti let.“

Cestování na Tchien-kung 3 by značně usnadnila znovupoužitelná raketa á la Falcon od SpaceX. Čína proto na vývoji jedné takové již intenzivně pracuje.


Na vesmírné stanici Tchien-kung 3 by v budoucnu měly probíhat i komerční aktivity. Ve vysílání China Central Television to minulý týden potvrdil šéfdesignér čínského programu lidských vesmírných letů (CMSA) Zhou Jianping.

„Existuje mnoho možností,“ prohlásil mj. Zhou. „Doufáme, že se najdou konkurenceschopní a nákladově efektivní komerční vesmírní hráči, kteří se zapojí do různých oblastí, včetně vesmírných aplikací a rozvoje vesmírných zdrojů.“

Připomeňme, že stanice by měla být dokončena již v průběhu letošního roku. Z dostupných informací plyne, že je naplánováno ještě šest misí, v rámci nichž budou ke stávajícímu hlavnímu modulu Tchien-che přidány další dva nové vědecké moduly.

Zhou v této souvislosti opět zdůraznil, že na Tchien-kung 3 budou moct v případě zájmu pracovat badatelé z celého světa – nikoliv tedy pouze z Číny.

"CMSA mnohokrát řekla, že jsme aktivní v prosazování otevřenosti pro čínskou vesmírnou laboratoř a že je otevřená pro domácí i mezinárodní vědce a inženýry,“ konstatoval.

Titulní foto: Leebrandoncremer, CC BY-SA 4.0

Diskuze (1) Další článek: Ukazoval „zakázané“ věci? Čína nařídila Microsoftu vypnout v Bingu našeptávač

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,