Vojenství | Letadla | Lodě

Čína má velké problémy se stavbou své první domácí letadlové lodi. Proč je to tak obtížné?

  • Stavba letadlové lodi je nesmírně drahá a náročná
  • Podle odborníků jde o jednu z největších technologických výzev dnešní doby
  • Proč tomu tak je?

Nejnovější zprávy z Číny hovoří o tom, že tam mají závažné technologické problémy se stavbou své první domácí letadlové lodě. Tím se potvrzuje to, co už zjistily i další země, které se rozhodly vydat cestou vlastních letadlových lodí – stavba letadlové lodi je skutečně nesmírně technologicky náročná a rovněž i drahá záležitost.

První letadlovou lodí světa, která byla jako letadlová loď stavěna od samotného počátku, byla loď HMS Hermes britského Královského námořnictva. Stavba této lodi byla zahájena v roce 1918 a do služby vstoupila v roce 1926. V té době bylo šest let na stavbu válečné lodi velmi nezvykle dlouhou dobou. Už to ukazuje, že postavit letadlovou loď nikdy nebyla žádná legrace.

Teď, o století později, se letadlové lodě v některých zemích stále budují. Stavba letadlové lodi právě probíhá ve Spojených státech, Velké Británii, Číně, Indii a Itálii. Rusko a Jižní Korea zvažují stavbu nové letadlové lodě a Japonsko plánuje předělat vrtulníkovou letadlovou loď na plavidlo, které bude schopné přepravovat letouny F-35B Joint Strike Fighter.

V čem je háček?

Proč je stavba letadlových lodí tak komplikovaná? Jedním z klíčových požadavků na design letadlové lodi je to, že musí být velmi velká. V dnešní době se jen malá část letounů dokáže vznést a přistát kolmým směrem, takže letouny letadlových lodí potřebují dráhu, byť je kratší, nežli dráhy tradičních letišť. 

Ale i kdyby na letadlové lodi byla jen letadla s kolmým pohybem a vrtulníky, tak jejich uskladnění a bezpečná manipulace s nimi vyžaduje hodně prostoru. Není divu, že dnešní letadlové lodi mají výtlak 40 tisíc až 100 tisíc tun.

Další věc je, že letadlová loď vlastně hraje roli celého letiště. Musí vést velké množství leteckého paliva, zbraní a náhradních dílů, včetně celých náhradních leteckých motorů. Na letadlové lodi musí být prostory pro opravy letadel, a také pro zkoušky motorů, což bývá velmi hlučné a nebezpečné.

Problémem je i pohon

Jedním z hlavních problémů při stavbě letadlových lodí je jejich pohon. Letadlové lodě jsou obrovská plavidla, a proto také potřebují obrovsky výkonný pohon. Letadlové lodě s klasickým pohonem vyžadují velkou zásobu klasického paliva. Také existují letadlové lodě na jaderný pohon, který sice používá mnohem méně paliva, ale zase je mnohonásobně komplikovanější a nákladnější na stavbu i údržbu.

Každá letadlová loď je vlastně nejen letištěm, ale také plovoucím městem. Na velkých letadlových lodích US Navy se plaví až 6 tisíc lidí. Ti všichni potřebují místo, kde by pracovali, ale také spali, jedli, dodržovali hygienu, dostali lékařskou péči, a také se alespoň někdy bavili.

Jednoduše řečeno, stavba funkční letadlové lodi je jednou z největších technologických výzev dnešní doby. Země jako je Čína, které ještě nikdy vlastní letadlovou loď nepostavily, pochopitelně při takovém podniku čelí celé řadě závažných problém.

I Spojené státy, které mají na svém kontě již celé stovky letadlových lodí, dodnes řeší při stavbě nových letadlových lodí řadu komplikací. Například stavba nové letadlové lodi USS Ford měla zpoždění dva roky.

Diskuze (48) Další článek: Internet Explorer slaví 24 let. Zažil obrovský úspěch i propad na absolutní dno

Témata článku: Technika, USA, Země, Čína, Vojenství, Letadla, Armáda, Rusko, Japonsko, Velká Británie, Námořnictvo, Jižní Korea, Lodě, Letadlová loď, US Navy, Královské námořnictvo, Pohon, Dnešní doba, Loď, Stavba


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 56

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56