Čína na svou vesmírnou stanici nainstalovala zařízení poskytující ochranu před kosmickým smetím

Čínští astronauti Li Cchung a Jie Kuang-fu minulý týden dočasně opustili stanici Tchien-kung, aby na ní zvenčí nainstalovali zařízení poskytující ochranu před kosmickým smetím. Informoval o tom deník South China Morning Post.

„Výstup do kosmu se primárně soustředil na instalaci ochranných zařízení na externí kabely a potrubí, aby se zmírnila rizika spojená s potenciálními kolizemi s vesmírným odpadem a rovněž se zlepšila dlouhodobá bezpečnost a stabilita stanice,“ uvedl Liu Ming z China Aerospace Science and Technology Corporation.

Celá akce trvala 6,5 hodiny a naštěstí se obešla bez problémů. Cchung a Kuang-fu si tak svůj „výlet“ mohli patřičně užít. Oba žertovali, pózovali před kamerou atd.

„Kdykoliv mě robotické rameno vyneslo do výše položených míst, nemohl jsem si pomoct, ale navzdory oslňujícímu slunečnímu světlu jsem se chtěl podívat blíž. Je opravdu dojemné být svědkem velkoleposti tohoto projektu,“ konstatoval Li.

Tato zpráva přišla krátce poté, co se na oběžné dráze rozpadla vysloužilá ruská družice Resurs-P1, v důsledku čehož se posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) musela ukrýt v kosmických lodích.

Čínská opatření podle zahraničních komentátorů zdůrazňují rizika, která mohou trosky satelitů, horních stupňů raket atd. pro astronauty představovat. Jak upozorňuje European Space Agency (ESA), srážka s byť jen deseticentimetrovým objektem by „pravděpodobně znamenala katastrofální rozpad cíle“.

Diskuze (4) Další článek: HP ruší laserovky vyžadující připojení k internetu a nebude nabízet předplatné toneru InstantInk

Témata článku: , , ,