Čína otestovala hypersonickou střelu. Nebo jen neškodnou kosmickou loď?

Deník Financial Times nedávno přišel s tvrzením, že Čína v srpnu otestovala hypersonickou střelu schopnou nést jadernou hlavici. Podle Pekingu je však všechno úplně jinak.

„Nebyla to žádná střela, ale kosmická loď,“ prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian na pondělní tiskové konferenci. K inkriminované zkoušce navíc prý došlo již v červenci a nikoliv v srpnu.

Je třeba podotknout, že výše jmenovaný deník vycházel z informací od pěti anonymních zdrojů, které se shodují na tom, že americká rozvědka byla pokrokem někdejší Říše středu velice nepříjemně překvapena. Lijian si nicméně stojí za svým.

Rutinní experiment?

„Tento test byl rutinním experimentem s kosmickou lodí za účelem prověření opakovaně použitelné technologie kosmické lodě, která má velký význam pro snížení nákladů na používání kosmických lodí,“ konstatoval.

„Lidem to může poskytnout pohodlný a levný způsob, jak mírumilovně využívat vesmír. Mnoho společností na světě provedlo podobné experimenty,“ dodal.

Zahraniční komentátoři upozorňují na to, že obavy Spojených států jsou na místě, neboť funkční hypersonické střely by dokázaly překonat jejich současný systém protiraketové obrany. Je ovšem otázkou, zda Čína takovými skutečně disponuje.

Titulní ilustrační foto: Daniel Toschläger, CC0

Diskuze (3) Další článek: Živě.cz má dnes 25 let. Začali jsme na Invexu a už čtvrt století píšeme o počítačích a technice

Témata článku: Technologie, Vesmír, Vojenství, Raketa, USA, Čína, loď, Experiment, Zbraně, Financial Times, Kosmická loď, Jaderná hlavice, Tisková konference, Střela, Cin, PekingPro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

Pro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 13 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
Tablety
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály