Čína otestovala hypersonickou střelu. Nebo jen neškodnou kosmickou loď?

Deník Financial Times nedávno přišel s tvrzením, že Čína v srpnu otestovala hypersonickou střelu schopnou nést jadernou hlavici. Podle Pekingu je však všechno úplně jinak.

„Nebyla to žádná střela, ale kosmická loď,“ prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian na pondělní tiskové konferenci. K inkriminované zkoušce navíc prý došlo již v červenci a nikoliv v srpnu.

Je třeba podotknout, že výše jmenovaný deník vycházel z informací od pěti anonymních zdrojů, které se shodují na tom, že americká rozvědka byla pokrokem někdejší Říše středu velice nepříjemně překvapena. Lijian si nicméně stojí za svým.

Rutinní experiment?

„Tento test byl rutinním experimentem s kosmickou lodí za účelem prověření opakovaně použitelné technologie kosmické lodě, která má velký význam pro snížení nákladů na používání kosmických lodí,“ konstatoval.

„Lidem to může poskytnout pohodlný a levný způsob, jak mírumilovně využívat vesmír. Mnoho společností na světě provedlo podobné experimenty,“ dodal.

Zahraniční komentátoři upozorňují na to, že obavy Spojených států jsou na místě, neboť funkční hypersonické střely by dokázaly překonat jejich současný systém protiraketové obrany. Je ovšem otázkou, zda Čína takovými skutečně disponuje.

Titulní ilustrační foto: Daniel Toschläger, CC0

Diskuze (3) Další článek: Živě.cz má dnes 25 let. Začali jsme na Invexu a už čtvrt století píšeme o počítačích a technice

Témata článku: Technologie, Vesmír, Vojenství, USA, Raketa, Zbraně, Čína, loď, Experiment, Kosmická loď, Kos, Peking, Tisková konference, Střela, Jaderná hlavice, Cin, Financial TimesNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows