Čína otestovala hypersonickou střelu. Nebo jen neškodnou kosmickou loď?

Deník Financial Times nedávno přišel s tvrzením, že Čína v srpnu otestovala hypersonickou střelu schopnou nést jadernou hlavici. Podle Pekingu je však všechno úplně jinak.

„Nebyla to žádná střela, ale kosmická loď,“ prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian na pondělní tiskové konferenci. K inkriminované zkoušce navíc prý došlo již v červenci a nikoliv v srpnu.

Je třeba podotknout, že výše jmenovaný deník vycházel z informací od pěti anonymních zdrojů, které se shodují na tom, že americká rozvědka byla pokrokem někdejší Říše středu velice nepříjemně překvapena. Lijian si nicméně stojí za svým.

Rutinní experiment?

„Tento test byl rutinním experimentem s kosmickou lodí za účelem prověření opakovaně použitelné technologie kosmické lodě, která má velký význam pro snížení nákladů na používání kosmických lodí,“ konstatoval.

„Lidem to může poskytnout pohodlný a levný způsob, jak mírumilovně využívat vesmír. Mnoho společností na světě provedlo podobné experimenty,“ dodal.

Zahraniční komentátoři upozorňují na to, že obavy Spojených států jsou na místě, neboť funkční hypersonické střely by dokázaly překonat jejich současný systém protiraketové obrany. Je ovšem otázkou, zda Čína takovými skutečně disponuje.

Titulní ilustrační foto: Daniel Toschläger, CC0

Diskuze (3) Další článek: Živě.cz má dnes 25 let. Začali jsme na Invexu a už čtvrt století píšeme o počítačích a technice

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,