Technika | Vesmír | Testy | Čína

Čína otestovala kosmickou loď, která by měla dopravovat astronauty na její vesmírnou stanici

Čínská kosmická agentura v úterý úspěšně otestovala  kosmickou loď, kterou hodlá využívat především k dopravě astronautů na plánovanou orbitální stanici. Informovala o tom tisková agentura Agence France-Presse (AFP).

Prototyp této lodi do vesmíru vynesla raketa Long March 5B. Na palubě nebyla žádná posádka, nicméně podle Číny jde o další významný krok k cestě na Měsíc a později i na Mars.

Výstavba vlastní stanice nazvané Tchien-kung 3 („Nebeský palác 3“) má začít ještě letos. Pokud vše půjde dobře, inkriminované zařízení bude uvedeno do provozu někdy během roku 2022.

Vzhůru na Měsíc a ještě dál!

„Nová kosmická loď Číně poskytne výhodu nad Japonskem a Evropou v oblasti lidských letů do vesmíru,“ řekl AFP analytik serveru GoTaikonauts.com Chen Lan.

Po zprovoznění Tchien-kung 3 by mělo následovat vybudování základny na povrchu Měsíce. Z té hodlá Čína vyslat astronauty na Mars – v ideálním případě jako první země světa.

„Čína již dohnala USA v některých oblastech jako je pozorování Země či navigace. Pokud však jde o lidské lety a průzkum hlubokého vesmíru, mezi Čínou a USA jsou stále velké mezery,“ poznamenal k tomu Chen.

Diskuze (22) Další článek: TSMC už má objednávky na výrobu 7nm a 5nm čipů od Nvidie

Témata článku: Technika, Vesmír, Japonsko, Testy, USA, Země, Čína, Evropa, Raketa, Mars, Měsíc, Long March, Tchien-kung, Stanice, AFP, Chen, Astronaut, Kosmická loď, Agence France-Presse, Vesmírná stanice, Loď


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 118

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74