Čína oznámila, jaké komerční vesmírné projekty chce realizovat během nadcházejících 5 let

China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) představila svůj pětiletý plán komerčních vesmírných projektů. Upozornil na to server SpaceNews.

„V příštích pěti letech CASIC zlepší schopnost komerčního leteckého a kosmického systému, zkrátí dobu přípravy, zvýší frekvenci komerčních startů raket a provede další výzkum opakovaného používání nosných raket za účelem snížení nákladů,“ uvedl hlavní technolog CASIC Fu Zhimin.

Asi nejzajímavější je, že Čína hodlá otestovat znovupoužitelnou kosmickou loď zvanou Tengyun. Ta bude údajně schopna vzlétat i přistávat horizontálně a dopravovat na oběžnou dráhu náklad i cestující. Kromě toho by z ní měly být vypouštěny satelity.

Čínský Starlink i nové rakety

Projekt Tengyun podle dostupných informací nemá žádnou spojitost se zkouškou experimentální znovupoužitelné lodě, o němž jsme psali minulý měsíc.

CASIC rovněž hodlá uvést do provozu satelity, které budou poskytovat levné připojení k internetu obyvatelům odlehlých oblastí – jakousi čínskou verzi Muskova Starlinku.

Samostatnou zmínku si zaslouží také rakety Kuaizhou-21 a -31. Ty jsou momentálně ve vývoji a po svém dokončení by měly být mnohem větší než stávající model Kuaizhou-1A, který na sluneční synchronní oběžnou dráhu zvládne dopravit 200 kg užitečného nákladu.

TItulní ilustrační foto: 中新网, CC BY 3.0

Diskuze (73) Další článek: Podívejte se na pět technologii, které se možná dostanou do příštího Photoshopu

Témata článku: Vesmír, Technika, Budoucnost, Internet, Výzkum, Čína, Satelit, Cin, Projekt, China, SpaceNews, Vesmírný projekt, Reus, Oběžná dráha, Satelitní komplety na Heureka.czJaponský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Barevná laserová/LED tiskárna od japonské společnosti OKI najde využití především v kancelářích. Na robustní a zároveň kompaktní LEDce můžete tisknout na řadu různých formátů, od obálky až po půl druhého metru dlouhý banner.

Jan Spěšný
OKITiskárnyTesty
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

** Google si občas ve vyhledávači připraví skryté animace či hry ** Tentokrát se týká fotbalového mistrovství světa ** Stačí do vyhledávače v mobilu zadat dvojici slov...

Martin Chroust
VyhledávačSmartphonyMobilní hry