Čína potvrdila narození třetího geneticky upraveného dítěte. Jeho tvůrce stráví několik let ve vězení

Čínská státní zpravodajská agentura Sin-chua v pondělí oznámila, že Che Ťien-kchuej (anglickou transkripcí He Jiankui) – vědec zodpovědný za vytvoření prvních geneticky modifikovaných dětí na světě – byl odsouzen k tříletému trestu odnětí svobody za nelegální praktikování medicíny.

Vzhledem k tomu, že Čína k Ťien-kchuejovu výzkumu zaujala ostře odmítavý postoj téměř ihned poté, co dvojčata s pozměněnou DNA přišla na svět, nejde o nic neočekávaného.

Mnohem překvapivější je oficiální potvrzení toho, že se narodilo třetí takové dítě. Che sice v listopadu loňského roku tvrdil, že „editované“ embryo v sobě nosí ještě jedna další žena, ale ne každý tomu tehdy věřil.

Letos v lednu nicméně stanfordský bioetik William Hurlbut prozradil, že s Ťien-kchuejem na toto téma vedl obsáhlý rozhovor, na jehož základě se domnívá, že dotyčná žena je ve 12. až 14. týdnu těhotenství.

Pokud se Hurlbut nemýlil, pak porod proběhl již někdy kolem června nebo července. Ani v jednom ze zmíněných měsíců se o tom však v médiích nic neobjevilo.

Zpráva agentury Sin-chua bohužel neobsahuje žádné podrobnější informace. Věci jako pohlaví, věk či zdravotní stav dítěte tak prozatím zůstávají záhadou.

Titulní foto: The He Lab, CC BY 3.0

Diskuze (8) Další článek: Americká kosmonautka Christina Koch překonala ženský rekord v délce pobytu ve vesmíru

Témata článku: Výzkum, Čína, Genetika, Děti, DNA, Embryo, Sin-chua, He Jiankui, Narození, Dítě, Tvůrce, Odnětí svobody, CinŠedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě