Čína potvrdila narození třetího geneticky upraveného dítěte. Jeho tvůrce stráví několik let ve vězení

Čínská státní zpravodajská agentura Sin-chua v pondělí oznámila, že Che Ťien-kchuej (anglickou transkripcí He Jiankui) – vědec zodpovědný za vytvoření prvních geneticky modifikovaných dětí na světě – byl odsouzen k tříletému trestu odnětí svobody za nelegální praktikování medicíny.

Vzhledem k tomu, že Čína k Ťien-kchuejovu výzkumu zaujala ostře odmítavý postoj téměř ihned poté, co dvojčata s pozměněnou DNA přišla na svět, nejde o nic neočekávaného.

Mnohem překvapivější je oficiální potvrzení toho, že se narodilo třetí takové dítě. Che sice v listopadu loňského roku tvrdil, že „editované“ embryo v sobě nosí ještě jedna další žena, ale ne každý tomu tehdy věřil.

Letos v lednu nicméně stanfordský bioetik William Hurlbut prozradil, že s Ťien-kchuejem na toto téma vedl obsáhlý rozhovor, na jehož základě se domnívá, že dotyčná žena je ve 12. až 14. týdnu těhotenství.

Pokud se Hurlbut nemýlil, pak porod proběhl již někdy kolem června nebo července. Ani v jednom ze zmíněných měsíců se o tom však v médiích nic neobjevilo.

Zpráva agentury Sin-chua bohužel neobsahuje žádné podrobnější informace. Věci jako pohlaví, věk či zdravotní stav dítěte tak prozatím zůstávají záhadou.

Titulní foto: The He Lab, CC BY 3.0

Diskuze (8) Další článek: Americká kosmonautka Christina Koch překonala ženský rekord v délce pobytu ve vesmíru

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,