Čína potvrdila první případ nákazy člověka ptačí chřipkou H10N3

Čínská Národní zdravotní komise (NHC) v úterý 1. června v online prohlášení potvrdila první případ nákazy člověka chřipkovým virem H10N3. Jedná se o podtyp chřipkového viru typu A, známého také jako virus ptačí chřipky, jež nejčastěji způsobuje epidemie a pandemie.

Agentura Reuters informuje, že „pacientem nula“ se stal 41letý muž z východní provincie Ťiang-su, který byl hospitalizován 28. dubna s horečkou a řadou dalších příznaků. O celý měsíc později mu byl diagnostikován virus H10N3.

Čínské úřady neupřesnily, jak se muž virem nakazil, ale uvedly, že pacientův stav je stabilizovaný a je připraven k propuštění z nemocnice. Trasování kontaktů a lékařské vyšetření jeho blízkých známých neodhalilo žádné další případy nákazy.

Ptačí chřipka H10N3

V Číně se vyskytuje mnoho různých kmenů ptačí chřipky, z nichž některé sporadicky infikují lidi – obvykle ty, kteří nějakým způsobem pracují s drůbeží. Zásadní je, že v tuto chvíli nic nenasvědčuje skutečnosti, že by se virus H10N3 mohl šířit mezi lidmi.

H10N3 je nízce patogenní, což v praxi znamená, že způsobuje relativně méně závažná onemocnění drůbeže. Dle NHC je nepravděpodobné, že by mohl způsobit rozsáhlou epidemii. To potvrzuje i odborník na nemoci zvířat Filip Claes, podle kterého tento kmen není příliš běžný a za 40 let do roku 2018 bylo hlášeno pouze 160 izolací tohoto viru.

Většinou byl tento chřipkový kmen zjištěn u volně žijících ptáků nebo vodního ptactva v Asii a v některých oblastech Severní Ameriky. Dosud však nebyl detekovánu u kuřat ani žádné jiné drůbeže.

Přenos ze člověka na člověka? Zatím ne!

Také Světová zdravotnická organizace (WHO) v odpovědi Reuters uvedla: „Zdroj expozice pacienta s virem H10N3 není v tuto chvíli znám a v rámci mimořádného sledování nebyly mezi místním obyvatelstvem zjištěny žádné další případy. V tuto chvíli nic nenasvědčuje možnému přenosu viru z člověka na člověka.“

Nikde jinde na světě dosud nebyly zaznamenány případy infekce člověka virem H10N3. Podle odborníků je nutné prostudovat genetický materiál viru, aby bylo možné určit, zda se podobá předchozím kmenům, nebo jestli jde o unikátní směs jiných virů.

„Dokud viry ptačí chřipky kolují mezi drůbeží, nebude sporadická nákaza člověka překvapivá, což je živou připomínkou toho, že hrozba chřipkové pandemie přetrvává,“ dodala WHO. V tomto směru se hodí podotknout, že od doby, kdy kmen H7N9 v letech 2016 až 2017 zabil přibližně 300 lidí, nebyl zaznamenán žádný významný počet případů nákazy lidí ptačí chřipkou.

Diskuze (12) Další článek: Historie herní legendy: Blizzard, 30 let na špici

Témata článku: Zdraví, Zvířata, Čína, Lidé, Viry, Mutace, chřipkaKonec laciných cetek z AliExpressu: Jak budeme od letních prázdnin nakupovat ze zahraničí

Konec laciných cetek z AliExpressu: Jak budeme od letních prázdnin nakupovat ze zahraničí

** Od prázdnin skončí osvobození od DPH u laciných zásilek ** Postihne to AliExpress i další tržiště mimo EU ** Jak bude asi vypadat nakupování v praxi?

Jakub Čížek
DaněE-shopyAliExpress
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Přehled aprílových vtípků 2021: Ajťáci se dnes opět neberou vážně

Přehled aprílových vtípků 2021: Ajťáci se dnes opět neberou vážně

** Výběr nejlepších aprílových vtípků 2021 ** Článek postupně aktualizujeme ** Pokud sami nějaký objevíte, podělte se v komentářích

Lukáš Václavík
AprílBulvár a vtípky
Sčítání lidu, domů a bytů 2021 proběhne online. Podívejte se, jak to bude vypadat

Sčítání lidu, domů a bytů 2021 proběhne online. Podívejte se, jak to bude vypadat

** 27. března vypukne další velké sčítání Česka ** Ze zákona je povinné, proběhne ale na webu i v mobilní aplikaci ** Podívejte se krok za krokem na otázky

Jakub Čížek
ČeskoStatistiky
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský
Rodokmen
Apple zahájil WWDC. Na keynote ukázal haldu novinek
Filip KůželMartin Miksa
Apple keynoteWWDC