Čína předělává vyřazené stíhačky na drony. Buduje secondhandové letectvo

Satelitní snímky potvrzují podezření, že Čína nalezla nové využití pro staré proudové stíhací letouny ze Studené války. Kalifornská společnost Planet Labs, která má na oběžné dráze vlastní satelity, nedávno pořídila snímky, ukazující přinejmenším 50 letounů Shenyang J-6, rozmístěných na letecké základně Liancheng.

Shenyang J-6 je čínská kopie sovětského letounu MiG-19, tedy dvoumotorového jednomístného proudového stíhače, který létal od roku 1953. Čína jich vyrobila několik tisíc. Byl to jejich první nadzvukový stíhací letoun a v mnoha směrech trpěl nedostatky. První verze stroje například neměly radar pro vzdušné souboje.

Letouny J-6 byly hodně zastaralé už v osmdesátých letech. Čínské letectvo je masivně používalo až do přelomu tisíciletí a stále ještě využívají pár desítek strojů ve výcvikové verzi Shenyang/Tianjin JJ-6. Podle komentátorů to svědčí o tom, že čínské letectvo na tom ještě relativně nedávno bylo technicky hodně špatně. Časy se ale mění.

Od roku 2013 se objevují zprávy, že Čína předělává staré bojové letouny na drony. Vše nasvědčuje tomu, že už výrazně pokročili. Bezpilotní verze J-6W by se mohla stát základem jednoduché a přitom účinné strategie pro překonání vyspělé protiletecké obrany.

Jak levně zahltit protiletadlovou obranu

Secondhandové drony jsou levné, jak ekonomicky, tak i kvůli nepřítomnosti pilota, který by byl ohrožen. Je možné s nimi protiletadlovou obranu doslova zahltit, když poletí ve velkém počtu.

Další možností je ověsit takový dron zbraněmi a municí a udělat z něj nešikovného, ale přesto nebezpečného bojovníka. Rovněž by bylo možné takový letoun naložit výbušninami a poslat ho jako velkou řízenou střelu na nějaký silně opevněný cíl.

Kdyby někdy zaútočila velká skupina takových dronů, tak je protiletecká obrana vyhodnotí jako útočící letouny a zasáhne proti nim. Ve skutečnosti ale vyplýtvá velmi nákladné rakety, nasadí letouny, které by se lépe uplatnily jinde, a také prozradí pozice svých zařízení.

To bude chvíle pro opravdu nebezpečné pilotované stroje nebo sofistikované drony, které pak mohou takovou protileteckou obranu účinně napadnout.

Není to původně čínský nápad. Ze starých stíhačů dělá drony americké letectvo. Od roku 2013 létají drony QF-16, což jsou předělané staré stíhače F-16A. Na rozdíl od čínských záměrů je ale US Air Force používají jen jako cvičné cíle, i když se objevují hlasy, podle kterých by letectvo mělo zvážit i operační využití. Určitě by to stálo za pokus.

Titulní foto: Alert5, CC BY-SA 4.0

Diskuze (30) Další článek: Plodný říjen. Microsoft Teams přepracovaly práci s tabulí. Stoupnete si i před prezentaci jako v reálném světě

Témata článku: Technika, Vojenství, Čína, Letadla, Létání, Drony, Armáda, US Air Force, Stroj, Mig, Shenyang, Stíhač, Stíhačka, Obrana, Letectvo, Studená válka, Letoun, Planeta Labs, Drony na Heureka.czJak na plochu Androidu jednoduše přidat zástupce souboru? Pomůže legendární Total Commander

Jak na plochu Androidu jednoduše přidat zástupce souboru? Pomůže legendární Total Commander

** Nechcete ve složkách neustále hledat pár důležitých souborů? ** Vyneste si je přímo na pohotovostní plochu ** Univerzální řešení neexistuje, pomůže vám však Total Commander

Martin Chroust
Jak...Tipy a trikyAndroid
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Svou cestu si už jinde nevyšlapete. Sony si patentovalo mechaniku z Death Strandingu

Svou cestu si už jinde nevyšlapete. Sony si patentovalo mechaniku z Death Strandingu

Jedná se o pojistku, jak si originální gameplay ponechat.

Radek Wunderlich
Death StrandingByznys
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna