Čína představila nejrychlejší vlak světa. Zatím ale nemá kde jezdit

Čína postavila vlak spoléhající na technologii magnetické levitace, který může jet až 600 kilometrů v hodině. To z něj dělá nejrychlejší dopravní prostředek svého druhu na světě.

Má to ale drobný háček – zatím totiž neexistují v podstatě žádné tratě, na nichž by mohl fungovat. Jeho tvůrci nicméně slibují, že tato situace se již brzy změní k lepšímu.

Některá zahraniční média dotyčný vlak označují za strojírenský zázrak. Jelikož se nadnáší těsně nad tratí, je velmi tichý a navíc vyžaduje mnohem menší údržbu než jiná podobná zařízení.

Čína doufá, že vytvoří jakési „tříhodinové dopravní kruhy“ mezi velkými městy v zemi a výrazně tak zkrátí dobu potřebnou pro cestování. Vlak se sice stále pohybuje pomaleji než letadlo, ale na druhé straně je nutné vzít v potaz i to, kolik času strávíte na rozlehlých letištích při bezpečnostních kontrolách apod.

Podle zpravodajské agentury Global Times by vám např. cesta z Pekingu do Šanghaje v tomto vlaku trvala pouhé 2,5 hodiny, což by skutečně mohl být lepší výsledek než při použití letadla.

Diskuze (26) Další článek: Letní čas nekončí – ručičky hodinek budeme muset posouvat minimálně dalších pět let

Témata článku: Technologie, Doprava, Technika, Čína, Vlaky, Cestování, Železnice, Rychlovlak, Údržba, Letiště, Šanghaj, Peking, Nejrychlejší vlak, Trať, Global times, Dopravní prostředky, VlakOko, do duše okno: Velikost zornice prozrazuje úroveň inteligence

Oko, do duše okno: Velikost zornice prozrazuje úroveň inteligence

** Kdo má širší zornice očí, má i výkonnější mozek ** Projeví se to při řešení nových problémů nebo při intenzivním soustředění ** Příčinou je zvýšená produkce norepinefrinu v mozkovém kmeni

Jaroslav Petr
ZrakMozek
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika