Čína představila nejrychlejší vlak světa. Zatím ale nemá kde jezdit

Čína postavila vlak spoléhající na technologii magnetické levitace, který může jet až 600 kilometrů v hodině. To z něj dělá nejrychlejší dopravní prostředek svého druhu na světě.

Má to ale drobný háček – zatím totiž neexistují v podstatě žádné tratě, na nichž by mohl fungovat. Jeho tvůrci nicméně slibují, že tato situace se již brzy změní k lepšímu.

Některá zahraniční média dotyčný vlak označují za strojírenský zázrak. Jelikož se nadnáší těsně nad tratí, je velmi tichý a navíc vyžaduje mnohem menší údržbu než jiná podobná zařízení.

Čína doufá, že vytvoří jakési „tříhodinové dopravní kruhy“ mezi velkými městy v zemi a výrazně tak zkrátí dobu potřebnou pro cestování. Vlak se sice stále pohybuje pomaleji než letadlo, ale na druhé straně je nutné vzít v potaz i to, kolik času strávíte na rozlehlých letištích při bezpečnostních kontrolách apod.

Podle zpravodajské agentury Global Times by vám např. cesta z Pekingu do Šanghaje v tomto vlaku trvala pouhé 2,5 hodiny, což by skutečně mohl být lepší výsledek než při použití letadla.

Diskuze (26) Další článek: Letní čas nekončí – ručičky hodinek budeme muset posouvat minimálně dalších pět let

Témata článku: Technologie, Technika, Doprava, Čína, Železnice, Vlaky, Cestování, Rychlovlak, Trať, Údržba, Vlak, Šanghaj, Cin, Peking, Dopravní prostředky, Letiště, Nejrychlejší vlak, Global timesSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti