Čína představila plány na výstavbu trvalé základny na Marsu

Čínská Academy of Launch Vehicle Technology (CALT) během letošního ročníku Global Space Exploration Conference představila plány na vybudování trvalé základny na Marsu. Upozornil na to deník Global Times.

Zjednodušeně řečeno jde o tři kroky, z nichž první představuje mise, jejímž cílem je vrátit na Zemi vzorky rudé planety.  Jako další by mělo přijít na řadu hledání vhodného místa pro základnu a nakonec mise s astronauty, kteří již začnou pracovat na její výstavbě.

Čína doufá, že kolem roku 2040 zřídí „rozsáhlou nákladní flotilu Země-Mars“. Z dostupných informací rovněž plyne, že vkládá velké naděje do pohonu využívajícího jadernou energii.

Na Měsíc výtahem?

Šéf CALT Wang Xiaojun ve svém projevu na Global Space Exploration Conference dokonce hovořil o „Sky Ladderu“, tedy  vesmírném výtahu, který by teoreticky dokázal transportovat náklad i lidi na Měsíc  – a to za zlomek současných nákladů.

V praxi by šlo kapsli putující podél uhlíkové nanotrubice na vesmírnou stanici, z níž by následně pokračovala na povrch naší přirozené družice.

Většina těchto úvah v současné době může znít jako sci-fi. Nicméně Čína už v oblasti výzkumu vesmíru dosáhla mnoha úspěchů a jak se říká, s jídlem roste chuť.

Titulní foto: Spongy101010, CC BY-SA 4.0

Diskuze (41) Další článek: 170 vědců se staví proti jednostranné podpoře elektromobilů. Podle nich jsou rozumnější alternativní paliva

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,