Vojenství | Čína | Helikoptéry

Čína předvedla prototyp vrtulníku, který připomíná létající talíř

  • Čína šokovala odborníky novým bitevním vrtulníkem
  • Tzv. „Super Great White Shark“ jakoby z oka vypadl létajícímu talíři
  • Jde o experimentální stroj, který zřejmě v dohledné době nepřinese praktické využití
Foto: Profimedia
Čína předvedla prototyp vrtulníku, který připomíná létající talíř | Foto: Profimedia

V poslední době jsme si zvykli, že pozoruhodné novinky ve vojenských technologiích přicházejí i z Číny. V těchto dnech Čína šokovala odborníky novým bitevním vrtulníkem, který tradiční vrtulník téměř v ničem nepřipomíná. Stroj, kterému v Číně přezdívají „Super Great White Shark“, totiž jakoby z oka vypadl létajícímu talíři.

„Létající talíř“ Čína předvedla 10. října 2019 na výstavě vrtulníků „5th China Helicopter Exposition ve východočínském Tchien-ťinu. Podle dostupných informací šlo o prototyp ve skutečné velikosti, který by měl svůj první let absolvovat v roce 2020.

Čínští vojenští experti tvrdí, že jde o velmi experimentální stroj, který zřejmě v dohledné době nepřinese praktické využití. Je prý ale přínosem pro vývoj technologií pro budoucí čínské vrtulníky.

Vysoká rychlost a trup pokrytý stealth materiály

„Super Great White Shark“ je 7,6 metrů dlouhý a 2,85 metrů široký. Využívá design křídel splývajících s trupem „blended wing body design“, díky němuž má tvar protáhlého prstence, v jehož pomyslném středu je umístěný kokpit. Uvnitř tohoto prstence by měl být také umístěný rotorový systém o průměru 4,9 metrů, který zřejmě „létajícímu talíři“ poskytuje vertikální pohyb.

Na dvou protilehlých místech prstence jsou zase umístěné dva proudové motory, které by měli stroji poskytnout mohutný horizontální tah a pohyb značnou rychlostí.

Pozoruhodný vrtulník by měl mít maximální vzletovou hmotnost 6 tun a maximální rychlost 650 kilometrů za hodinu. Létat by měl do maximální výšky 6 kilometrů, s rychlostí stoupání 16,5 metrů za sekundu. Údaje z výstavy hovoří také o tom, že trup „létajícího talíře“ by měl být pokryt speciálními stealth materiály, pro snížení rizika detekce radarem.

Podle čínských tvůrců „Super Great White Shark“ představuje vrtulník schopný létat vysokou rychlostí, který je vyvíjený pro budoucí „digitalizovaná“ bojiště. Čínští vojenští pozorovatelé na výstavě zdůrazňovali vysokou rychlost a stealth konstrukci vrtulníku, díky čemuž by takový stroj mohl mít v boji výhodu.

[UniverzalArticleBox 25 nejlepších filmů, které musíte vidět. Víme, kde si je můžete pustit online | https://avmania.zive.cz/25-nejlepsich-filmu | 973572963

Někteří komentátoři ale konstrukci vrtulníku zpochybňují. Podle nich není jasné, zda takový stroj bude schopný stabilního a tudíž bezpečného provozu. Podobné konstrukce se již dříve testovaly v jiných zemích, včetně Spojených států.

Každý takový pokus zatím skončil neúspěchem s tím, že stroje ve tvaru létajícího talíře nejsou praktické. Vše bude jasnější v roce 2020, kdy by se měl „Super Great White Shark“ předvést na již tradiční největší čínské letecké výstavě v jihočínském Ču-chaji.

Diskuze (7) Další článek: BBC spustila zpravodajský web na dark webu – hodlá tak obcházet cenzuru

Témata článku: Technika, Vojenství, Čína, Létání, USA, Helikoptéry, Armáda, Prototyp, Stroj, Rychlost, Létající talíř, Talíř, Praktické využití, Vrtulník


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Karel Kilián
LetadlaLétáníMapy
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Má to smysl, pípla nám eRouška. Moc informací ale z upozornění nevyčtete
Vladislav Kluska
KoronavirusMobilní aplikaceSoftware
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Zkušenosti s Androidem 11: Novinek je překvapivě hodně, takhle se používají
Filip KůželVladislav Kluska
Android
AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Karel Javůrek
RyzenProcesoryAMD
Trapas celníků: Zadrželi „padělaná“ sluchátka AirPods, šlo ale o pravé OnePlus Buds
Markéta Mikešová
OnePlusSluchátkaAirPodsApple