Čína provedla orbitální test své tajemné znovupoužitelné kosmické lodi

Čína za přísného utajení vyslala na oběžnou dráhu svou „opakovaně použitelnou“ kosmickou loď. Upozornila na to státní zpravodajská agentura Nová Čína.

Dotyčné zařízení v rámci své 18. mise vynesla do vesmíru raketa Long March 2F, která odstartovala z kosmodromu Ťiou-čchüan.

„Než se vrátí na místo plánovaného přistání v Číně, zkušební kosmická loď stráví určitou dobu na orbitě. Během této doby bude podle plánu prováděno ověřování znovupoužitelných technologií a služeb, aby byla poskytnuta technická podpora pro mírové využití vesmíru,“ uvedla výše jmenovaná Nová Čína.

Že by kosmoplán?

Čínští představitelé ovšem neprozradili o kolikátý test daného typu se jednalo, zda byl úspěšný atd. Stejně tak drží pod pokličkou i podrobnosti o samotné lodi. Ze článku zveřejněného na serveru SpaceNews nicméně plyne, že by se mohlo jednat o nějaký typ kosmoplánu podobného americkému X-37B, který je nyní na své šesté misi. To, že na právě takových strojích pracuje, ostatně bývalá Říše středu oznámila již před několika lety.

„Čínský vývoj technologie kosmoplánů bude pozoruhodný, pokud se jim podaří překonat problémy, kterým čelily raketoplány Dyna-Soar a Space Shuttle, a výzvy, kterým nyní čelí vesmírná loď SpaceX,“ komentoval to expert na vesmírnou politiku Bleddyn Bowen z University of Leicester.

„Vývoj kosmoplánů bychom měli vnímat jako součást širších čínských investic do všech druhů vesmírných technologií, civilních i vojenských, a ne jako něco jedinečně ohrožujícího, nebo jako snahu o dosažení úspěchu tam, kde ostatní selhali,“ dodal.

Titulní ilustrační foto: PxHere

Diskuze (3) Další článek: Internet věcí je budoucnost. V čem je jeho největší výhoda a nebezpečí

Témata článku: Technologie, Vesmír, SpaceX, Kosmonautika, Čína, Long March, Space Shuttle, SpaceNews, Kosmická loď, Přistání, Oběžná dráha, Test, Říše středu, PokličkaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

** Tři miliony obyvatel Česka bydlí v panelovém domě ** Většina nemá žádnou sofistikovanou technologii větrání ** A tak jsme si ji postavili sami z počítačových větráčků

Jakub Čížek
DIYPojďme programovat elektroniku
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy