Čína se chystá vyslat do vesmíru další tři astronauty. Má ale obavy z možné sabotáže

Oživeno 1. června

Odborníci z Jiuquan Satellite Launch Center v neděli objevili skrytou rušičku signálů. Upozornil na to deník Beijing Daily.

Z dostupných informací plyne, že k "abnormálnímu rušení" na výše jmenované raketové základně docházelo již několik týdnů. Tamější pracovníci tak samozřejmě museli začít pátrat po jeho příčině.

Nakonec vyšlo najevo, že touto příčinou je malý frekvenční vysílač s dosahem zhruba 10 metrů, který lze lehce koupit na čínské online platformě Taobao. V tomto konkrétním případě údajně rušil navigační systémy. Zatím není jasné kdo a proč ho tam umístil.

Dotyčné zařízení však bylo nalezeno těsně před plánovaným startem rakety Long March 2F se třemi astronauty na palubě, což je rozhodně důvod k opatrnosti. Čína nicméně oznámila, že tuto misi zatím odkládat nebude.


Čína se chystá vyslat na svou vesmírnou stanici  Tchien-kung 3 další tři astronauty. Podle dostupných informací by k tomu mohlo dojít v průběhu prvního červnového týdne.

Server SpaceNews upozornil, že raketa Long March 2F byla v neděli přesunuta na odpalovací plošinu v Jiuquan Satellite Launch Center. Tato raketa je už rok v pohotovosti rok pro případ, že by bylo potřeba uskutečnit nějakou nouzovou misi.

Nyní v ní tedy astronauti vyrazí na stanici, aby dohlíželi na její výstavbu. Očekává se, že na základním modulu Tchien-che budou pobývat po dobu celkem 6 měsíců a potom se vrátí zpět na Zemi.

Turisté i vědci z celého světa

Připomeňme, že Čína chce Tchien-kung 3 otevřít také komerčním aktivitám. Vesmírní turisté by na ní přitom mohli strávit nezapomenutelnou dovolenou již velmi brzy.

„Není to otázka technologie, ale poptávky,“ prohlásil nedávno Jang Li-wej, první čínský astronaut v kosmu a vládní poradce. „Pokud bude taková poptávka, může to být realizováno během deseti let.“

Na stanici budou rovněž působit vědci z celého světa. Zájem o tento spolupráce dosud projevilo například Německo či Švýcarsko.

Diskuze (2) Další článek: Microsoft z Excelu odstraní některé funkce. Třeba propojení s šikovným vyhledávačem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,