Čína se připravuje na budování své vesmírné stanice. Základní modul se vydá na oběžnou dráhu již příští rok

Čína pro vybudování své vesmírné stanice Tchien-kung 3 („Nebeský palác 3“) stanovila takový časový plán, které nelze označit jinak než jako „super ambiciózní“. Počítá totiž s tím, že do roku 2023 se uskuteční celkem 11 misí.

Transport jednotlivých komponent Nebeského paláce budou zajišťovat rakety Long March 5B, respektive jejich budoucí varianty. Jako první by měl být na oběžnou dráhu dopraven cca 20 tun vážící základní modul. Podle SpaceNews Čína doufá, že k tomu dojde již příští rok.

V rámci výše zmíněných 11 startů se Říše středu chystá vypustit také dva experimentální moduly, čtyři pilotované kosmické lodě a stejný počet nákladních kosmických lodí.

Jakmile bude Nebeský palác 3 dokončen, měl by sloužit především jako testovací stanoviště pro vědce z celého světa. Budou zde tedy probíhat pokusy z mnoha různých oborů – od astronomie až po biotechnologie.

Dostupné informace rovněž uvádějí, že z řad příslušníků Letectva Čínské lidové osvobozenecké armády by mělo být rekrutováno až 18 nových astronautů. Výcvik již probíhá.

Titulní ilustrační foto: Leebrandoncremer, CC BY-SA 4.0

Diskuze (15) Další článek: Bitcoin o sobě opět dává vědět. Cena se po čase znovu dostala nad 10 tisíc dolarů

Témata článku: Technika, Vesmír, Budoucnost, Raketa, Čína, Vesmírná stanice, Stanice, Budování, Palác, Nebeský palác, Cin, SVE, Zak, Kosmická loď, Biotech, ModulLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Povedená fotografie by měla mít nejen svoji specifickou atmosféru a povedenou kompozici, ale zejména by měla být ostrá.

Petr Březina
Fotoškola
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety