Čína se připravuje na zahájení mise, v rámci níž by měly být na Zemi dopraveny vzorky Měsíce

Čína se v tichosti připravuje na zahájení mise Čchang-e 5, v rámci níž by mj. měly být na Zemi dopraveny vzorky měsíčních hornin. Upozornil na to server SpaceNews.

Součásti rakety Long March 5, která bude při této misi využita, jsou již na cestě do Wenchang Satellite Launch Center, kde proběhne start. Podle dostupných informací by k němu mohlo dojít už v listopadu.

Sonda Čchang-e 5 se pokusí prozkoumat okolí Mons Rümker, tedy osamoceného komplexu lunárních dómů v severní části Oceánu bouří na přivrácené straně Měsíce. Předpokládá se, v této oblasti se nacházejí mladší horniny než ty, které se podařilo získat během programu Apollo.

Pokud vše půjde dobře, na naší planetu v návratovém modulu dorazí cca 2 kilogramy vzorků.

Připomeňme, že Čchang-e 4 se stala historicky první sondou, která úspěšně přistála na odvrácené straně naší přírozené družice. Došlo k tomu 3. ledna 2019 v 3:26 SEČ.

Titulní foto: OptoMechEngineer, CC BY-SA 4.0

Diskuze (16) Další článek: DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

Témata článku: Technika, Výzkum, Země, Čína, Měsíc, Apollo, Oceán, SpaceNews, Čchang-e, Dostupná informace, Wenchang, Měšice, Cin, Vzorek, Mons Rümker, Mise, Zahájení, Hornina, Měsíc led, Long MarchWear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie