Čína se připravuje na zahájení mise, v rámci níž by měly být na Zemi dopraveny vzorky Měsíce

Čína se v tichosti připravuje na zahájení mise Čchang-e 5, v rámci níž by mj. měly být na Zemi dopraveny vzorky měsíčních hornin. Upozornil na to server SpaceNews.

Součásti rakety Long March 5, která bude při této misi využita, jsou již na cestě do Wenchang Satellite Launch Center, kde proběhne start. Podle dostupných informací by k němu mohlo dojít už v listopadu.

Sonda Čchang-e 5 se pokusí prozkoumat okolí Mons Rümker, tedy osamoceného komplexu lunárních dómů v severní části Oceánu bouří na přivrácené straně Měsíce. Předpokládá se, v této oblasti se nacházejí mladší horniny než ty, které se podařilo získat během programu Apollo.

Pokud vše půjde dobře, na naší planetu v návratovém modulu dorazí cca 2 kilogramy vzorků.

Připomeňme, že Čchang-e 4 se stala historicky první sondou, která úspěšně přistála na odvrácené straně naší přírozené družice. Došlo k tomu 3. ledna 2019 v 3:26 SEČ.

Titulní foto: OptoMechEngineer, CC BY-SA 4.0

Diskuze (16) Další článek: DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

Témata článku: Technika, Výzkum, Země, Čína, Měsíc, Apollo, Oceán, Hornina, SpaceNews, Dostupná informace, Mise, Long March, Mons Rümker, Vzorek, Čchang-e, Zahájení40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Hackujeme Gmail v Apps Scriptu: Jak na výplatní pásku v zašifrovaném PDF

Hackujeme Gmail v Apps Scriptu: Jak na výplatní pásku v zašifrovaném PDF

** Před pár dny mi dorazila výplatní páska v šifrovaném PDF ** Dnes si vyzkoušíme službu ConvertAPI ** V Apps Scriptu s její pomocí PDF dešifrujeme a převedeme na text

Jakub Čížek
Hackujeme Google v Apps ScriptuJavascriptProgramování