Čína | Vojenství | Zbraně

Čína si věří: „Naše hypersonické střely potopí americké letadlové lodě“

  • Číně roste sebevědomí
  • Nedávno uvedla, že její nové hypersonické střely mohou potopit velké letadlové lodě US Navy
  • Podle komentátorů Čína nejspíše takové střely má, i když není jasné kolik

Číně roste sebevědomí. Projevuje se to na jejich veřejných prohlášeních, v nichž zdůrazňují své pokroky ve vývoji převratných zbraní. Nedávno se Čína nechala slyšet, že jejich nové hypersonické střely DF-17 mohou poslat ke dnu velké letadlové lodě US Navy. Prohlášení se objevilo hodiny poté, co americké a britské válečné lodě vpluly do ostře sledovaného Jihočínského moře.

Podle komentátorů Čína nejspíše má takové střely, i když není jasné kolik. Otázkou ale je, zda by čínské střely dokázaly letadlovou loď nalézt na hladině oceánu a pak ji i potopit. Čínská státní média se dušují, že by americkou letadlovou loď mohlo potopit osm hypersonických střel.

Stejně tak se holedbají, že západní protiraketová obrana by nebyla schopná hypersonickým střelám DF-17 čelit. A také uvádějí, že systém DF-17 může nést jadernou hlavici, a mohl by prý zasáhnout cíl kdekoliv ve světě do jedné hodiny.

Jak DF-17 funguje?

Zbraňový systém DF-17 zahrnuje hypersonický kluzák. Po odpálení vynese balistická střela tento kluzák do vysoké výšky, ale na rozdíl od klasických balistických raket nikoliv do vesmírného prostoru.

Ještě v atmosféře Země se kluzák vydá na cestu k cíli klouzavým letem, přičemž jeho rychlost překračuje Mach 5. Trajektorií své dráhy takové hypersonické kluzáky nadále komplikují jakýkoliv zásah obrany protivníka.

Některá z čínských prohlášení jsou podle všeho nesmysl. Dosah systému DF-17 je podle odhadů asi tak 2 až 3 tisíce kilometrů. To z něj dělá zbraň středního doletu, a ještě nijak oslnivého. Jde o regionální zbraň, která si o globálním dosahu může jen nechat zdát.

Pokud jde o potápění amerických letadlových lodí, tak to je prý ve hvězdách. Čína by nejspíše mohla využít svoji síť válečných lodí, satelitů a letounů, se zabezpečenou komunikací, s nimiž by třeba i nalezli letadlovou loď USA a předali data hypersonickým střelám.

Jenomže US Navy v té chvíli může vztyčit kolem kritických cílů ochrannou bublinu, včetně elektronických prostředků, rušit čínskou komunikaci, a také urychleně potopit či sestřelit cokoliv čínského, co bude v blízkosti letadlové lodi či podobných cílů.

Když by se ale čínské střely přece jenom dostaly až k letadlové lodi, pak je samozřejmě otázkou, jak by to dopadlo. Hypersonické střely mohou přinést ohromné množství kinetické energie, která by podstatně zvýšila jejich ničivou sílu. Zatím ale není jasné, jak rychle se kluzáky systému DF-17 vlastně pohybují, ani jak jsou vlastně přesně. Čína tyto zbraně hodlá nasadit v roce 2020, a pak se uvidí.

Titulní foto: 果壳军事, CC BY-SA 4.0

Diskuze (64) Další článek: Gmail postupně dostane funkce z ukončovaného Inboxu, na Androidu i nový design

Témata článku: Technika, USA, Čína, Vojenství, Armáda, Zbraně, Lodě, US Navy, Komentátor, Odpálení, Střela, Letadlová loď, Kluzák, Hype, Sebevědomí, Jihočínské moře, Loď, Str


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 123

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105