Čína | Vojenství | Zbraně

Čína si věří: „Naše hypersonické střely potopí americké letadlové lodě“

  • Číně roste sebevědomí
  • Nedávno uvedla, že její nové hypersonické střely mohou potopit velké letadlové lodě US Navy
  • Podle komentátorů Čína nejspíše takové střely má, i když není jasné kolik

Číně roste sebevědomí. Projevuje se to na jejich veřejných prohlášeních, v nichž zdůrazňují své pokroky ve vývoji převratných zbraní. Nedávno se Čína nechala slyšet, že jejich nové hypersonické střely DF-17 mohou poslat ke dnu velké letadlové lodě US Navy. Prohlášení se objevilo hodiny poté, co americké a britské válečné lodě vpluly do ostře sledovaného Jihočínského moře.

Podle komentátorů Čína nejspíše má takové střely, i když není jasné kolik. Otázkou ale je, zda by čínské střely dokázaly letadlovou loď nalézt na hladině oceánu a pak ji i potopit. Čínská státní média se dušují, že by americkou letadlovou loď mohlo potopit osm hypersonických střel.

Stejně tak se holedbají, že západní protiraketová obrana by nebyla schopná hypersonickým střelám DF-17 čelit. A také uvádějí, že systém DF-17 může nést jadernou hlavici, a mohl by prý zasáhnout cíl kdekoliv ve světě do jedné hodiny.

Jak DF-17 funguje?

Zbraňový systém DF-17 zahrnuje hypersonický kluzák. Po odpálení vynese balistická střela tento kluzák do vysoké výšky, ale na rozdíl od klasických balistických raket nikoliv do vesmírného prostoru.

Ještě v atmosféře Země se kluzák vydá na cestu k cíli klouzavým letem, přičemž jeho rychlost překračuje Mach 5. Trajektorií své dráhy takové hypersonické kluzáky nadále komplikují jakýkoliv zásah obrany protivníka.

Některá z čínských prohlášení jsou podle všeho nesmysl. Dosah systému DF-17 je podle odhadů asi tak 2 až 3 tisíce kilometrů. To z něj dělá zbraň středního doletu, a ještě nijak oslnivého. Jde o regionální zbraň, která si o globálním dosahu může jen nechat zdát.

Pokud jde o potápění amerických letadlových lodí, tak to je prý ve hvězdách. Čína by nejspíše mohla využít svoji síť válečných lodí, satelitů a letounů, se zabezpečenou komunikací, s nimiž by třeba i nalezli letadlovou loď USA a předali data hypersonickým střelám.

Jenomže US Navy v té chvíli může vztyčit kolem kritických cílů ochrannou bublinu, včetně elektronických prostředků, rušit čínskou komunikaci, a také urychleně potopit či sestřelit cokoliv čínského, co bude v blízkosti letadlové lodi či podobných cílů.

Když by se ale čínské střely přece jenom dostaly až k letadlové lodi, pak je samozřejmě otázkou, jak by to dopadlo. Hypersonické střely mohou přinést ohromné množství kinetické energie, která by podstatně zvýšila jejich ničivou sílu. Zatím ale není jasné, jak rychle se kluzáky systému DF-17 vlastně pohybují, ani jak jsou vlastně přesně. Čína tyto zbraně hodlá nasadit v roce 2020, a pak se uvidí.

Titulní foto: 果壳军事, CC BY-SA 4.0

Diskuze (59) Další článek: Gmail postupně dostane funkce z ukončovaného Inboxu, na Androidu i nový design

Témata článku: Technika, USA, Čína, Vojenství, Armáda, Zbraně, Lodě, Letadlová loď, Sebevědomí, Střela, Jihočínské moře, Loď, US Navy, Kluzák, Komentátor


Určitě si přečtěte

Severní magnetický pól „odcestoval“ z Kanady na Sibiř. Vědci musí upravit model

Severní magnetický pól „odcestoval“ z Kanady na Sibiř. Vědci musí upravit model

** Zemské magnetické pole se chová nepředvídatelně ** Severní magnetický pól se posouvá z Kanady směrem na Sibiř ** Vědci musí rychle aktualizovat Světový magnetický model

Karel Kilián | 30

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 22

The Pirate Bay má vážné problémy. Možná se opravdu blíží její konec

The Pirate Bay má vážné problémy. Možná se opravdu blíží její konec

** Kdysi nezničitelný pirátský web se potýká s problémy ** Z mnoha míst je už měsíce nedostupný ** Další krize dorazila v neděli

Jakub Čížek | 66