Čína si věří: „Naše hypersonické střely potopí americké letadlové lodě“

  • Číně roste sebevědomí
  • Nedávno uvedla, že její nové hypersonické střely mohou potopit velké letadlové lodě US Navy
  • Podle komentátorů Čína nejspíše takové střely má, i když není jasné kolik

Číně roste sebevědomí. Projevuje se to na jejich veřejných prohlášeních, v nichž zdůrazňují své pokroky ve vývoji převratných zbraní. Nedávno se Čína nechala slyšet, že jejich nové hypersonické střely DF-17 mohou poslat ke dnu velké letadlové lodě US Navy. Prohlášení se objevilo hodiny poté, co americké a britské válečné lodě vpluly do ostře sledovaného Jihočínského moře.

Podle komentátorů Čína nejspíše má takové střely, i když není jasné kolik. Otázkou ale je, zda by čínské střely dokázaly letadlovou loď nalézt na hladině oceánu a pak ji i potopit. Čínská státní média se dušují, že by americkou letadlovou loď mohlo potopit osm hypersonických střel.

Stejně tak se holedbají, že západní protiraketová obrana by nebyla schopná hypersonickým střelám DF-17 čelit. A také uvádějí, že systém DF-17 může nést jadernou hlavici, a mohl by prý zasáhnout cíl kdekoliv ve světě do jedné hodiny.

Jak DF-17 funguje?

Zbraňový systém DF-17 zahrnuje hypersonický kluzák. Po odpálení vynese balistická střela tento kluzák do vysoké výšky, ale na rozdíl od klasických balistických raket nikoliv do vesmírného prostoru.

Ještě v atmosféře Země se kluzák vydá na cestu k cíli klouzavým letem, přičemž jeho rychlost překračuje Mach 5. Trajektorií své dráhy takové hypersonické kluzáky nadále komplikují jakýkoliv zásah obrany protivníka.

Některá z čínských prohlášení jsou podle všeho nesmysl. Dosah systému DF-17 je podle odhadů asi tak 2 až 3 tisíce kilometrů. To z něj dělá zbraň středního doletu, a ještě nijak oslnivého. Jde o regionální zbraň, která si o globálním dosahu může jen nechat zdát.

Pokud jde o potápění amerických letadlových lodí, tak to je prý ve hvězdách. Čína by nejspíše mohla využít svoji síť válečných lodí, satelitů a letounů, se zabezpečenou komunikací, s nimiž by třeba i nalezli letadlovou loď USA a předali data hypersonickým střelám.

Jenomže US Navy v té chvíli může vztyčit kolem kritických cílů ochrannou bublinu, včetně elektronických prostředků, rušit čínskou komunikaci, a také urychleně potopit či sestřelit cokoliv čínského, co bude v blízkosti letadlové lodi či podobných cílů.

Když by se ale čínské střely přece jenom dostaly až k letadlové lodi, pak je samozřejmě otázkou, jak by to dopadlo. Hypersonické střely mohou přinést ohromné množství kinetické energie, která by podstatně zvýšila jejich ničivou sílu. Zatím ale není jasné, jak rychle se kluzáky systému DF-17 vlastně pohybují, ani jak jsou vlastně přesně. Čína tyto zbraně hodlá nasadit v roce 2020, a pak se uvidí.

Titulní foto: 果壳军事, CC BY-SA 4.0

Diskuze (64) Další článek: Gmail postupně dostane funkce z ukončovaného Inboxu, na Androidu i nový design

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,