Vojenství | Čína | Zbraně

Čína si věří: „Naše hypersonické střely potopí americké letadlové lodě“

  • Číně roste sebevědomí
  • Nedávno uvedla, že její nové hypersonické střely mohou potopit velké letadlové lodě US Navy
  • Podle komentátorů Čína nejspíše takové střely má, i když není jasné kolik

Číně roste sebevědomí. Projevuje se to na jejich veřejných prohlášeních, v nichž zdůrazňují své pokroky ve vývoji převratných zbraní. Nedávno se Čína nechala slyšet, že jejich nové hypersonické střely DF-17 mohou poslat ke dnu velké letadlové lodě US Navy. Prohlášení se objevilo hodiny poté, co americké a britské válečné lodě vpluly do ostře sledovaného Jihočínského moře.

Podle komentátorů Čína nejspíše má takové střely, i když není jasné kolik. Otázkou ale je, zda by čínské střely dokázaly letadlovou loď nalézt na hladině oceánu a pak ji i potopit. Čínská státní média se dušují, že by americkou letadlovou loď mohlo potopit osm hypersonických střel.

Stejně tak se holedbají, že západní protiraketová obrana by nebyla schopná hypersonickým střelám DF-17 čelit. A také uvádějí, že systém DF-17 může nést jadernou hlavici, a mohl by prý zasáhnout cíl kdekoliv ve světě do jedné hodiny.

Jak DF-17 funguje?

Zbraňový systém DF-17 zahrnuje hypersonický kluzák. Po odpálení vynese balistická střela tento kluzák do vysoké výšky, ale na rozdíl od klasických balistických raket nikoliv do vesmírného prostoru.

Ještě v atmosféře Země se kluzák vydá na cestu k cíli klouzavým letem, přičemž jeho rychlost překračuje Mach 5. Trajektorií své dráhy takové hypersonické kluzáky nadále komplikují jakýkoliv zásah obrany protivníka.

Některá z čínských prohlášení jsou podle všeho nesmysl. Dosah systému DF-17 je podle odhadů asi tak 2 až 3 tisíce kilometrů. To z něj dělá zbraň středního doletu, a ještě nijak oslnivého. Jde o regionální zbraň, která si o globálním dosahu může jen nechat zdát.

Pokud jde o potápění amerických letadlových lodí, tak to je prý ve hvězdách. Čína by nejspíše mohla využít svoji síť válečných lodí, satelitů a letounů, se zabezpečenou komunikací, s nimiž by třeba i nalezli letadlovou loď USA a předali data hypersonickým střelám.

Jenomže US Navy v té chvíli může vztyčit kolem kritických cílů ochrannou bublinu, včetně elektronických prostředků, rušit čínskou komunikaci, a také urychleně potopit či sestřelit cokoliv čínského, co bude v blízkosti letadlové lodi či podobných cílů.

Když by se ale čínské střely přece jenom dostaly až k letadlové lodi, pak je samozřejmě otázkou, jak by to dopadlo. Hypersonické střely mohou přinést ohromné množství kinetické energie, která by podstatně zvýšila jejich ničivou sílu. Zatím ale není jasné, jak rychle se kluzáky systému DF-17 vlastně pohybují, ani jak jsou vlastně přesně. Čína tyto zbraně hodlá nasadit v roce 2020, a pak se uvidí.

Titulní foto: 果壳军事, CC BY-SA 4.0

Diskuze (64) Další článek: Gmail postupně dostane funkce z ukončovaného Inboxu, na Androidu i nový design

Témata článku: Technika, Vojenství, USA, Čína, Zbraně, Armáda, Lodě, Střela, Odpálení, Jihočínské moře, Komentátor, Loď, Kluzák, Str, US Navy, Hype, Sebevědomí, Letadlová loď


Určitě si přečtěte

Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus