Čína si věří: „Naše hypersonické střely potopí americké letadlové lodě“

  • Číně roste sebevědomí
  • Nedávno uvedla, že její nové hypersonické střely mohou potopit velké letadlové lodě US Navy
  • Podle komentátorů Čína nejspíše takové střely má, i když není jasné kolik

Číně roste sebevědomí. Projevuje se to na jejich veřejných prohlášeních, v nichž zdůrazňují své pokroky ve vývoji převratných zbraní. Nedávno se Čína nechala slyšet, že jejich nové hypersonické střely DF-17 mohou poslat ke dnu velké letadlové lodě US Navy. Prohlášení se objevilo hodiny poté, co americké a britské válečné lodě vpluly do ostře sledovaného Jihočínského moře.

Podle komentátorů Čína nejspíše má takové střely, i když není jasné kolik. Otázkou ale je, zda by čínské střely dokázaly letadlovou loď nalézt na hladině oceánu a pak ji i potopit. Čínská státní média se dušují, že by americkou letadlovou loď mohlo potopit osm hypersonických střel.

Stejně tak se holedbají, že západní protiraketová obrana by nebyla schopná hypersonickým střelám DF-17 čelit. A také uvádějí, že systém DF-17 může nést jadernou hlavici, a mohl by prý zasáhnout cíl kdekoliv ve světě do jedné hodiny.

Jak DF-17 funguje?

Zbraňový systém DF-17 zahrnuje hypersonický kluzák. Po odpálení vynese balistická střela tento kluzák do vysoké výšky, ale na rozdíl od klasických balistických raket nikoliv do vesmírného prostoru.

Ještě v atmosféře Země se kluzák vydá na cestu k cíli klouzavým letem, přičemž jeho rychlost překračuje Mach 5. Trajektorií své dráhy takové hypersonické kluzáky nadále komplikují jakýkoliv zásah obrany protivníka.

Některá z čínských prohlášení jsou podle všeho nesmysl. Dosah systému DF-17 je podle odhadů asi tak 2 až 3 tisíce kilometrů. To z něj dělá zbraň středního doletu, a ještě nijak oslnivého. Jde o regionální zbraň, která si o globálním dosahu může jen nechat zdát.

Pokud jde o potápění amerických letadlových lodí, tak to je prý ve hvězdách. Čína by nejspíše mohla využít svoji síť válečných lodí, satelitů a letounů, se zabezpečenou komunikací, s nimiž by třeba i nalezli letadlovou loď USA a předali data hypersonickým střelám.

Jenomže US Navy v té chvíli může vztyčit kolem kritických cílů ochrannou bublinu, včetně elektronických prostředků, rušit čínskou komunikaci, a také urychleně potopit či sestřelit cokoliv čínského, co bude v blízkosti letadlové lodi či podobných cílů.

Když by se ale čínské střely přece jenom dostaly až k letadlové lodi, pak je samozřejmě otázkou, jak by to dopadlo. Hypersonické střely mohou přinést ohromné množství kinetické energie, která by podstatně zvýšila jejich ničivou sílu. Zatím ale není jasné, jak rychle se kluzáky systému DF-17 vlastně pohybují, ani jak jsou vlastně přesně. Čína tyto zbraně hodlá nasadit v roce 2020, a pak se uvidí.

Titulní foto: 果壳军事, CC BY-SA 4.0

Diskuze (64) Další článek: Gmail postupně dostane funkce z ukončovaného Inboxu, na Androidu i nový design

Témata článku: Technika, Vojenství, USA, Čína, loď, Zbraně, Armáda, Lodě, Komentátor, Str, US Navy, Odpálení, Jihočínské moře, Sebevědomí, Cin, Střela, Hype, Kluzák, Letadlová loď



Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje