Čína spustila na vodu pozoruhodnou autonomní mateřskou loď dronů

  • V poslední době se stále častěji objevují autonomní drony pro mnoho typů využití
  • Kromě nich jsme svědky vývoje i dalších autonomních strojů
  • Jedním z významných průkopníků je v tomto směru Čína

V poslední době se stále častěji objevují autonomní drony pro mnoho typů využití, rozmanitých velikostí i tvarů. Kromě nich jsme svědky vývoje i dalších autonomních strojů, jako jsou velké letouny nebo i plavidla.

Jedním z významných průkopníků je v tomto směru Čína, kde nedávno spojili dohromady koncepty autonomních dronů a (polo)autonomních plavidel do jednoho masivního systému, s civilním, ale i vojenským využitím.

Čína pokřtila pozoruhodné plavidlo o délce 88 metrů, které je podle všeho první
(polo)autonomní mateřskou lodí pro drony na světě. Podle dostupných údajů může nést, vypouštět, vyzvedávat, a také koordinovat operace více než 50 autonomních leteckých, hladinových a také podvodních dronů. Tyto drony by přitom měly být orientované především na průzkum prostředí.

Revoluční plavidlo nese název Zhu Hai Yun. Čínské loděnice Huangpu Wenchong Shipyard zahájily stavbu plavidla loni v červenci (2021) v Kantonu (Kuang-čou). Jde o první známou mateřskou loď tohoto typu, která je do značné míry autonomní a přitom může provádět plně integrované operace, které zahrnují letecké, hladinové a rovněž ponorkové drony.

Napřed lidští operátoři a pak...

Pokud jde o provoz tohoto prozatím unikátního plavidla, v Číně nepředpokládají, že by se loď sama plavila v přístavech, kde panuje rušný provoz, jako to dokáže například nedávno spuštěná japonská autonomní kontejnerová loď Suzaku. Autonomní Zhu Hai Yun budou podle všeho ovládat lidští operátoři, dokud se nedostane z přístavu (nebo z komplikované situace) na volné moře.

Pak se velení lodi chopí autonomní ovládací systémy, které budou mít
na starost průběh plavby až do dalšího přístavu. Podle tvůrců autonomního plavidla je mateřská loď dronů vybavená vším potřebným, co vyžadují operace s leteckými, hladinovými a podvodními drony. Na lodi mohou přistávat letecké drony a loď je rovněž schopná vyzvedávat hladinové i podvodní drony po ukončeních jejich akcí.

Jak uvádí Dake Chen z Čínské akademie věd, tato inteligentní loď bez posádky představuje „krásný nový mořský druh“, který nabízí převratné možnosti v průzkumu oceánů. Číňané alezároveň ani nezastírají, že plavidlo má i vojenské kapacity, kromě průzkumu pro vojenské účely i k odražení případných nepřátelských cílů.

Titulní ilustrační foto: PIXNIO

Diskuze (9) Další článek: Mexiko úplně zakázalo prodej elektronických cigaret. Prý nejsou bezpečnější než klasické

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,