Ve východní Asii je už takový geopolitický přetlak, že by se dal doslova krájet. Čína – nejspíše povzbuzená aktivitou ve Washingtonu – v posledních týdnech už ani příliš nemaskuje aktivity, kterými jasně posílá vzkazy sousednímu Tchaj-wanu.
Sociálními sítěmi tak nedávno prolétla téměř hmatatelná ukázka, jak by mohla probíhat invaze na malý, ale pro technologický svět naprosto klíčový ostrov. Vojenští analytici, kteří sledují čínské loděnice, zaregistrovali výstavbu nejméně pěti masivních plavidel k rychlému vylodění velkého počtu tanků, obrněných vozidel a pěchoty.
Unikátní vyloďovací platforma
Aktivitu poprvé odhalily satelitní záběry z loděnice v Kantonu, která se nachází na jižním pobřeží Číny. Guangzhou Shipyard International (GSI) hraje klíčovou roli v tamní námořní expanzi, které jsme v posledních letech svědky. Plavidla jsou velmi neobvyklá, na přídi totiž mají dlouhou rampu, která může překlenout velkou vzdálenost.
Podle expertů z Naval News a dalších zdrojů si lze přitom jen stěží představit, že by podobné zařízení mohlo sloužit k něčemu jinému než právě k rychlému vylodění značného množství vojenských jednotek. Teoreticky by se mohlo jednat ještě o krycí operaci, která má zamlžit skutečné záměry, ale stavba musí být velmi nákladná.
Stodvacetimetrové rampy překlenou pláž
Rampy jsou dlouhé více než 120 metrů, a tak by dokázaly na řadě míst překonat písečné pláže pobřeží Tchaj-wanu a vysadit obrněnce a vojáky na pevnou půdu. Nebo dokonce přímo na asfaltové cesty a silnice.
Minimálně některé z lodě jsou zároveň vybavené vysouvacími oporami, které je ukotví do mořského dna. Na zádi se pak nachází velká platforma, která podle všeho umožňuje ukotvení dalších plavidel. Zařízení se pak nejspíše promění v univerzální vyloďovací molo.
Bezesporu zajímavá technika je mrazivou připomínkou spojeneckých plovoucích přístavů zvaných Mulberry, které se staly jedním ze zcela zásadních faktorů vedoucích k úspěchu vylodění Spojenců ve Francii v roce 1944. Jejich podobnost spočívá i v tom, že jde o úplně nový, revoluční design, který se objevil jako blesk z čistého nebe.

Plovoucí přístavy Mulberry v roce 1944
Odborníci rovněž upozorňují, že Čína má k dispozici velkou flotilu civilních trajektů, které pojmou široké spektrum techniky včetně hlavních bojových tanků. Rovněž nelze přehlédnout, že tamní námořnictvo s těmito trajekty pravidelně cvičí přepravu vojenského materiálu.
Tchaj-wan obrnil kritická místa, ale toto je novinka
Pro obranu Tchaj-wanu představují podobná plavidla zásadní problém. Tradiční koncepce obrany počítá s tím, že na ostrově je pouze několik pláží vhodných pro vylodění a všechny jsou bezpečně opevněné. Platí to i o rybářských vesnicích a přístavech. Nový přístup by ale současnou strategii mohl zcela zhatit.

Čínský modulární vyloďovací systém
Tchajwanská armáda teď musí rychle přijít s novým řešením, které bude nejspíše zahrnovat mobilní síly rychlé reakce a prostředky pro účinný protiútok vůči podobným plovoucím monstrům.