Raketa | Čína

Čína úspěšně vypustila raketu z moře. Vynesla 7 satelitů

  • Čína v těchto dnech zaznamenala další významný úspěch
  • Poprvé vypustila nosnou raketu ze startovací plošiny na moři
  • Raketa bezpečně dopravila na orbitu sedm satelitů
Foto: Profimedia.cz
Čína úspěšně vypustila raketu z moře. Vynesla 7 satelitů | Foto: Profimedia.cz

Čína v těchto dnech zaznamenala další významný úspěch. Poprvé vypustila nosnou raketu ze startovací plošiny na moři, která bezpečně dopravila na orbitu sedm satelitů. Čína se tak stala třetí zemí, která dokázala dopravit náklad na oběžnou dráhu z plovoucí základny, po Spojených státech a Rusku.

Nosná raketa Dlouhý pochod 11 odstartovala 5. června z plošiny ve Žluté moři, která byla umístěna hned u pobřeží východočínské provincie Šan-tung. Byl to v pořadí sedmý start tohoto typu nosné rakety, která se poprvé vydala do vesmíru v roce 2015. Všechny tyto starty přitom byly úspěšné.

Náklad rakety tvořily dva větší experimentální technologické satelity a pět menších komerčních satelitů. Větší satelity nesou značení Bufeng-1A a Bufeng-1B a postavila je Čínská akademie vesmírných technologií v Pekingu. Jejich úkolem je monitorovat větry nad oceánem, aby pomohly zdokonalit předpovědi počasí.

Mezi menšími satelity byl cubesat pro zobrazování zemského povrchu, experimentální komunikační satelit Tianqi-3, první dva čínské komunikační satelity, které pracují v Ka pásmu mikrovlnného záření a satelit Jilin-1, který se stane součástí čínské konstelace satelitů pro dálkový průzkum Země.

Dlouhý pochod 11 v akci

Asi 21 metrů vysoká nosná raketa Dlouhý pochod 11 na pevné palivo se vznesla z lodi s blíže neupřesněným názvem a rozměry přibližně 110 krát 80 metrů. 58tunová raketa zvládne dopravit na nízkou oběžnou dráhu Země až 700 kilogramů nákladu. Tato raketa byla navržena tak, aby byla schopná odstartovat v případě potřeby ve velmi krátké době. Rovněž je možné ji odpalovat z mobilních ramp, a také z lodí.

Starty nosných raket z moře přinášejí oproti klasickým startům z pevniny hned několik podstatných výhod. K takovému startu může například dojít v blízkosti rovníku, což na pevnině technologicky vyspělých zemí obvykle není možné.

Při takovém startu poskytuje rotace Země startující raketě zdarma přídavnou sílu, což snižuje množství paliva, které by jinak bylo potřebné k dosažení oběžné dráhy. Nosná raketa tím pádem může vynést o něco větší náklad, než obvykle. Start z moře také přináší méně rizika pro lidi a stavby na souši.

Diskuze (6) Další článek: Amazon ukázal nový dron na doručování zboží. Už se bude testovat i v běžném provozu

Témata článku: Vesmír, Technika, Země, USA, Raketa, Čína, Rusko, Satelit, Moře, Orbita, Nosná raketa, Plošina, Významný úspěch, Start, Konstelace


Určitě si přečtěte

7 nejvýkonnějších jaderných elektráren světa: Temelín ani Dukovany si neškrtnou

7 nejvýkonnějších jaderných elektráren světa: Temelín ani Dukovany si neškrtnou

** Představíme vám sedm nejvýkonnějších jaderných elektráren ** Srovnáme je s Temelínem, Dukovany a největší solární farmou ** Naznačíme, kde tkví hlavní výhody tohoto zdroje elektřiny

Karel Kilián | 115

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

** Občas to vypadá, že 5G vyřeší úplně všechny problémy světa ** Zrychlí internet, pokryje venkov, umožní svět IoT ** Technický šéf amerického T-Mobilu před tímto pohledem varuje

Jakub Čížek | 29