Čína v tichosti vyvinula autonomní zabijácké drony určené pro nasazení pod vodou

Čínská armáda nedávno odtajnila desítky let starý program vývoje jakýchsi robotických miniponorek, které dokážou zaměřovat a následně i likvidovat vybrané cíle – a to bez dohledu lidských operátorů.

Na tomto odhalení je nejvíc překvapující časová osa. South China Morning Post (SCMP) totiž tvrdí, že tyto drony byly postaveny již v 90. letech minulého století, přičemž první úspěšný polní test se uskutečnil v roce 2010.

Prozatím jsou dotyčná zařízení samotářskými zabijáky. Podle vyjádření jejich tvůrců však teoreticky mohou být naprogramována i tak, aby „lovila ve smečce“.

„Potřeby budoucího podmořského válčení  přinášejí nové vývojové příležitosti pro bezpilotní platformy,“ uvádí se mj. v článku, který byl publikován v Journal of Harbin Engineering University.

Když při výše zmíněném polním testu dron zachytil sonarový signál cvičného cíle, okamžitě se přepnul do bojového režimu. Poté chvíli kroužil kolem, aby zjistil přesnou polohu domnělého nepřítele, načež vypustil torpédo.

Proč se ale „Říše středu“ rozhodla s výše uvedenými skutečnostmi vyjít na světlo právě nyní? SCMP v souvislosti s touto otázkou poukazuje na rostoucí napětí mezi Čínou, USA, Japonskem a dalšími zeměmi v Tchajwanském průlivu. Stručně řečeno: může jít o demonstraci vojenské síly.

Titulní ilustrační foto: TimWebb, CC BY-NC-SA 2.0

Diskuze (10) Další článek: TSMC vyvíjí technologii vodního chlazení, které je přímo uvnitř čipů

Témata článku: Technologie, Vojenství, Japonsko, USA, Roboti, Čína, Drony, Armáda, Ponorky, Ticho, Cin, Nasazení, Operátor, VOD, South China Morning Post, SCMP, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Elden Ring se na YouTube dočkal jednoho z nejambicióznějších startů v historii průmyslu

Elden Ring se na YouTube dočkal jednoho z nejambicióznějších startů v historii průmyslu

Během dvou měsíců bylo zhlédnuto přes 3 miliardy videí.

Michal Maliarov
Elden RingFromSoftwareByznys
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti