Čína v tichosti vyvinula autonomní zabijácké drony určené pro nasazení pod vodou

Čínská armáda nedávno odtajnila desítky let starý program vývoje jakýchsi robotických miniponorek, které dokážou zaměřovat a následně i likvidovat vybrané cíle – a to bez dohledu lidských operátorů.

Na tomto odhalení je nejvíc překvapující časová osa. South China Morning Post (SCMP) totiž tvrdí, že tyto drony byly postaveny již v 90. letech minulého století, přičemž první úspěšný polní test se uskutečnil v roce 2010.

Prozatím jsou dotyčná zařízení samotářskými zabijáky. Podle vyjádření jejich tvůrců však teoreticky mohou být naprogramována i tak, aby „lovila ve smečce“.

„Potřeby budoucího podmořského válčení  přinášejí nové vývojové příležitosti pro bezpilotní platformy,“ uvádí se mj. v článku, který byl publikován v Journal of Harbin Engineering University.

Když při výše zmíněném polním testu dron zachytil sonarový signál cvičného cíle, okamžitě se přepnul do bojového režimu. Poté chvíli kroužil kolem, aby zjistil přesnou polohu domnělého nepřítele, načež vypustil torpédo.

Proč se ale „Říše středu“ rozhodla s výše uvedenými skutečnostmi vyjít na světlo právě nyní? SCMP v souvislosti s touto otázkou poukazuje na rostoucí napětí mezi Čínou, USA, Japonskem a dalšími zeměmi v Tchajwanském průlivu. Stručně řečeno: může jít o demonstraci vojenské síly.

Titulní ilustrační foto: TimWebb, CC BY-NC-SA 2.0

Diskuze (10) Další článek: TSMC vyvíjí technologii vodního chlazení, které je přímo uvnitř čipů

Témata článku: Technologie, Vojenství, USA, Roboti, Drony, Armáda, Japonsko, Čína, Ponorky, Cin, Ticho, SCMP, South China Morning Post, Operátor, Pro, Nasazení, VOD, Drony na Heureka.cz