Čína vstupuje do závodů ve zbrojení robotických lodí s trimaranem D3000

  • Vše nasvědčuje tomu, že USA a Čína, spolu budou soupeřit ve vývoji robotických válečných plavidel
  • Čínskou novinkou v tomto souboji velmocí je D3000
  • Jde o válečný stealth robotický trimarán o délce asi 30 metrů, který by měl být schopen operovat autonomně celé měsíce

Během 20. století mocnosti světa zápolily ve stavbě, počtu a technologické vyspělosti bitevních lodí. Dnes už je dávno jiná doba a vše nasvědčuje tomu, že dnešní velmoci, tedy především USA a Čína, spolu budou soupeřit ve vývoji robotických válečných plavidel.

Čínskou novinkou v tomto souboji velmocí je D3000. Jde o válečný stealth robotický trimarán o délce asi 30 metrů, který by měl být schopen operovat autonomně celé měsíce. Trimarány by měly být nasazeny buď jednotlivě anebo jako součást větší operační skupiny lodí s lidskou posádkou i bez posádky.

Nové plavidlo, podle všeho určené i k exportu, nabízí čínská zbrojní společnost China Aerospace and Science Technology Corporation, která se primárně zaměřuje na raketové a letecké technologie. Stejná společnost také nedávno ohlásila plány na stavbu systému T Flight, což by měla být čínská odpověď na Hyperloop.

Podle dostupných snímků, což jsou jenom modely lodi nevalné kvality, je trimarán D3000 viditelně stealth plavidlo, o výtlaku cca 100 – 150 tun. Pokud lze modelům věřit, tak by D3000 měl být vyzbrojen třemi 30 mm kulomety typu Gatling Type 730 na automatických věžích s řízením palby radarem a elektrooptickým zaměřovacím systémem.

Trimarán by rovněž měl mít k dispozici větší počet odpalovacích komor pro protilodní střely, které bude možné použít i pro odpalování torpéd, pokládání min anebo k vypouštění podvodních autonomních dronů.

Ve vojenských i civilních technologiích se dnes stává stále více populárním koncept autonomních mateřských lodí (nebo letadel či vozidel), z nichž by operoval větší počet malých autonomních dronů.

V případě robotického trimaránu D3000 by malé autonomní drony mohly podstatně rozšířit záběr senzorů trimaránu, který by pátral po protivníkových ponorkách či hladinových plavidlech. Podle odborníků můžeme očekávat, že se po tomto trimaránu brzy objeví další čínská (a rovněž americká i jiná) vojenská autonomní plavidla.

Asi nejpodobnějším plavidlem k čínskému trimaránu D3000 je americká autonomní loď od vojenských vývojářů DARPA Sea Hunter, která vznikla v rámci protiponorkového programu ACTUV (Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vessel). Loď o délce 40 metrů a výtlaku 135 tun již přes rok testuje technologie v oceánu.

Zdroj: Popular Science, Ilustrační foto: U.S. Navy

Váš názor Další článek: Creators Update se šíří pomalu, zatím je pouze na 72,5 % zařízeních s Windows 10

Témata článku: Technika, Vojenství, USA, Roboti, Zbraně, Čína, Armáda, loď, Lodě, Cin, DPA, Plavidlo, Stealth, TRI, Aerospace, Autonomní loď, Velmoc, Protilodní střela, Nevalná kvalita, Popular Science, ACTUV, Délka, Vojenský vývojář, Mocnost, VSTZakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2