Čína vstupuje do závodů ve zbrojení robotických lodí s trimaranem D3000

  • Vše nasvědčuje tomu, že USA a Čína, spolu budou soupeřit ve vývoji robotických válečných plavidel
  • Čínskou novinkou v tomto souboji velmocí je D3000
  • Jde o válečný stealth robotický trimarán o délce asi 30 metrů, který by měl být schopen operovat autonomně celé měsíce

Během 20. století mocnosti světa zápolily ve stavbě, počtu a technologické vyspělosti bitevních lodí. Dnes už je dávno jiná doba a vše nasvědčuje tomu, že dnešní velmoci, tedy především USA a Čína, spolu budou soupeřit ve vývoji robotických válečných plavidel.

Čínskou novinkou v tomto souboji velmocí je D3000. Jde o válečný stealth robotický trimarán o délce asi 30 metrů, který by měl být schopen operovat autonomně celé měsíce. Trimarány by měly být nasazeny buď jednotlivě anebo jako součást větší operační skupiny lodí s lidskou posádkou i bez posádky.

Nové plavidlo, podle všeho určené i k exportu, nabízí čínská zbrojní společnost China Aerospace and Science Technology Corporation, která se primárně zaměřuje na raketové a letecké technologie. Stejná společnost také nedávno ohlásila plány na stavbu systému T Flight, což by měla být čínská odpověď na Hyperloop.

Podle dostupných snímků, což jsou jenom modely lodi nevalné kvality, je trimarán D3000 viditelně stealth plavidlo, o výtlaku cca 100 – 150 tun. Pokud lze modelům věřit, tak by D3000 měl být vyzbrojen třemi 30 mm kulomety typu Gatling Type 730 na automatických věžích s řízením palby radarem a elektrooptickým zaměřovacím systémem.

Trimarán by rovněž měl mít k dispozici větší počet odpalovacích komor pro protilodní střely, které bude možné použít i pro odpalování torpéd, pokládání min anebo k vypouštění podvodních autonomních dronů.

Ve vojenských i civilních technologiích se dnes stává stále více populárním koncept autonomních mateřských lodí (nebo letadel či vozidel), z nichž by operoval větší počet malých autonomních dronů.

V případě robotického trimaránu D3000 by malé autonomní drony mohly podstatně rozšířit záběr senzorů trimaránu, který by pátral po protivníkových ponorkách či hladinových plavidlech. Podle odborníků můžeme očekávat, že se po tomto trimaránu brzy objeví další čínská (a rovněž americká i jiná) vojenská autonomní plavidla.

Asi nejpodobnějším plavidlem k čínskému trimaránu D3000 je americká autonomní loď od vojenských vývojářů DARPA Sea Hunter, která vznikla v rámci protiponorkového programu ACTUV (Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vessel). Loď o délce 40 metrů a výtlaku 135 tun již přes rok testuje technologie v oceánu.

Zdroj: Popular Science, Ilustrační foto: U.S. Navy

Váš názor Další článek: Creators Update se šíří pomalu, zatím je pouze na 72,5 % zařízeních s Windows 10

Témata článku: Technika, Vojenství, Roboti, USA, Čína, Armáda, Zbraně, Lodě, Popular Science, Stealth, Populární koncept, Vojenský vývojář, Plavidlo, Mocnost, China, ACTUV, Odpal, Velký počet, Technologická vyspělost, Délka, Zaměřovací systém, Lidská posádka, T Flight, Celý měsíc, DPA, Mini drony na Mall.cz40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Virtuální server s Linuxem a úplně zadarmo. Dešifruje nám výplatní pásku v PDF

Virtuální server s Linuxem a úplně zadarmo. Dešifruje nám výplatní pásku v PDF

** Minule jsme k dešifrování použili službu ConvertAPI ** Tentokrát si spustíme vastní virtuální počítač s Linuxem ** Díky principu free tier to bude u Oracle Cloud úplně zadarmo

Jakub Čížek
Hackujeme Google v Apps ScriptuCloudProgramování
Recenze mobilu Apple iPhone 13 Pro. Drobné, ale důležité vylepšení skvělého telefonu

Recenze mobilu Apple iPhone 13 Pro. Drobné, ale důležité vylepšení skvělého telefonu

** Výdrž na baterii skutečně poskočila a ne zrovna o málo ** 120Hz dynamická obnovovací frekvence je super ** Stále je to ten stejný iPhone, jen zase o kousek lepší

Jakub Michlovský
Vlajková loďRecenze