Čína vypustila první specializovaný satelit pro testování technologie 6G. Je až 100× rychlejší než 5G

Zatímco po světě se pomalu rozšiřuje technologie 5G, a to většinou jen v omezené podobě, která je spíše rozšířením 4G, Čína se snaží být v mnohem větším předstihu a jako první vypustila na oběžnou dráhu satelit s podporou bezdrátové technologie 6G.

Z místa označovaného jako Taiyuan Satellite Launch Center vypustila v rámci jediné rakety Loing March 6 celkem 13 nových satelitů, přičemž právě jeden z nich „UESTC - Star Era-12“ slouží jako prototyp pro testování technologie 6G. Výzkum se satelitem provádí vědci z University of Electronic Science and Technology of China.

Technologie 6G zatím totiž nemá ani dokončenou specifikaci, takže se více méně jedná o laboratorní výzkum. Pro technologii 6G je nutné vyvinout nové formy antén z metamateriálů a vyřešit spoustu problémů související s využitím terahertzového pásma (THz).

Na druhou stranu ale 6G nabídne obrovský technologický skok oproti 5G - teoretické rychlosti budou 100× vyšší a v oblasti Tb/s a odezva klesne z milisekund na mikrosekundy. Reálné nasazení sítí 6G se zatím očekává až za deset let, tedy kolem roku 2030.

5G

5G je označení pro pátou generaci mobilních sítí. Navazuje na sítě čtvrté generace označované 4G, které překonává zejména co se týče zvýšení přenosové rychlosti, snížení odezvy a zvýšení počtu obsluhovaných zařízení. Přečtěte si podrobný článek o 5G

Mohlo by vás také zajímat: Wi-Fi, připojení k inernetu, IoT

Diskuze (20) Další článek: Na internetu se objevil notebook Acer Aspire s dosud nepředstaveným procesorem Ryzen 7 5700U

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,