Čína zuří. NASA ji obvinila z toho, že si chce přisvojit Měsíc

Administrátor NASA Bill Nelson se v rozhovoru pro německý Bild vyjádřil k několika projektům, které v oblasti výzkumu vesmíru plánuje Čína. A rozhodně si nebral servítky.

Bývalou Říší středu totiž mj. obvinil z toho, že si chce přisvojit Měsíc. „Musíme být velmi znepokojeni tím, že Čína přistává na Měsíci a říká: 'Teď je to naše a ty zůstaň venku'," konstatoval.

Nelson navíc prohlásil, že Čína má v úmyslu zničit orbitální satelity a krade technologie vyvinuté jinými zeměmi (což ovšem není žádná velká novinka).

Co na to druhá strana?

„Americká strana neustále konstruuje pomlouvačnou kampaň proti normálnímu a rozumnému čínskému vesmírnému úsilí a Čína se proti takovým nezodpovědným poznámkám důrazně staví," reagoval mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.

Jak připomněl Bloomberg, Čína a Rusko se v současnosti snaží vybudovat jakousi „meziplanetární alianci", která by mohla konkurovat snahám řízeným Spojenými státy.

„Partnerství Číny a Ruska klade důraz na přinášení pokroku pro všechny s vizí budování komunity se společnou budoucností lidstva," uvádí se mj. v prohlášení, které 3. července zveřejnil deník Global Times.

Diskuze (11) Další článek: 15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

Témata článku: Vesmír, Výzkum, NASA, USA, Čína, Rusko, Satelit, Měsíc, Bloomberg, Bild, Bill Nelson, Global times, Říše středu, Rozhovor, Projekt, Satelitní komplety na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

** Pentagon hodlá nahradit své lehké víceúčelové vrtulníky Bell OH-58 Kiowa ** Za tímto účelem vznikl modernizační program Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) ** V rámci něj vyvíjí společnost Sikorsky Aircraft Corporation vrtulník Raider X

Stanislav Mihulka
HelikoptéryVojenstvíPrototyp