Číňané chtějí doručovat zboží z Alibaby pomocí raket. Někteří to mají za předčasný aprílový žert

Čínský výrobce raket Space Epoch v neděli 31. března oznámil, že uzavřel partnerství se společností Taobao vlastněnou gigantem Alibaba Group. Cílem je radikálně zrychlit doručování objednaného zboží.

To by měla zajistit nová znovupoužitelná raketa zvaná Yuanxing-1, která byla navržena tak, aby v kontejneru o objemu 120 metrů krychlových dokázala vynést na oběžnou dráhu naší planety až deset tun nákladu.

Zveřejněná animace ukazuje, jak je balík nejprve transportován do vesmíru a poté zpět na Zemi, kde už na něj čeká dodávka. Doprava přes celou Čínu přitom trvá pouhých 25 minut.

Klepněte pro větší obrázek

Tisková agentura Reuters v dané souvislosti upozornila, že raketa Space Epoch již minulý rok úspěšně absolvovala některé testy. K tomu, aby skutečně mohla uskutečňovat globální dodávky pro Alibabu, však nepochybně zbývá ještě dlouhá cesta.

Není tak divu, že někteří tuto zprávu považovali za předčasný aprílový žert. I pokud si totiž odmyslíme technické překážky, stále zbývá otázka, zda podobně ambiciózní projekt může být ekonomicky životaschopný.

Jak připomněl server The Register, v praxi se zatím příliš neuchytilo ani doručování drony, jehož koncept již před více než deseti lety představil americký Amazon.

Diskuze (16) Další článek: Tenhle chytrý teploměr Sonoff zlevnil na historické minimum. Stojí jen 311 Kč

Témata článku: , , ,