Čínská armáda otestovala novou hypersonickou střelu. Dosáhla rychlosti Mach 6

  • Čína nedávno otestovala nový hypersonický zbraňový systém
  • Ten je navržený tak, aby překračoval rychlost Mach 5
  • Střela přezdívaná „Starry Sky-2“ by měla snadno překonávat stávající obranu protivníka

Technologicky nejvyspělejší armády dnešní doby koketují s hypersonickými zbraněmi. Jde o rakety, případně drony či letouny, které jsou nesmírně rychlé. Pohybují se rychleji než Mach 5. Čelit takové zbrani je pro protivníka se soudobými technologiemi velice komplikované.

Čína nedávno otestovala nový hypersonický zbraňový systém, který je navržený tak, aby překračoval rychlost Mach 5. Střela ve tvaru kluzáku, které se přezdívá „Starry Sky-2“, tedy „hvězdné nebe“, by měla snadno překonávat stávající obranu protivníka.

Test ohlásil čínský výzkumný institut China Aerospace Aerodynamics Research Institute. Podle čínských státních médií nejprve vzlétla střela s přídavnou raketou a letěla tak po dobu 10 minut. Pak se hypersonická střela oddělila a samostatně letěla 400 sekund. Během hypersonického letu dosáhla rychlosti Mach 5,5 až Mach 6 a doletěla do výšky přes 30 kilometrů.

Čínská armáda popisuje novou zbraň jako hypersonickou střelu, která využívá speciální aerodynamický tvar k vytváření potřebného vztlaku. Podobné technologie se používají pro kosmické lodě při návratu do atmosféry.

Na základně dostupných informací je Starry Sky-2 zřejmě systém typu „boost glide“, čili kluzák s přídavnou raketou. Taková zbraň nejprve vyletí do velké výšky na přídavném raketovém motoru, a pak se oddělí raketový kluzák, který se řítí na cíl hypersonickou rychlostí.

Velkou výhodou takových zbraňových systémů je to, že vlastně obelstí soudobou protivzdušnou obranu. Střely – kluzáky s raketovým startem letí k cíli po trajektorii, která je příliš nízko pro efektivní použití obrany proti balistickým raketám. Zároveň je ale příliš vysoko pro klasické protivzdušné raketové systémy.

Pokud nejde o další čínský hoax, tak by USA měly být znepokojené. Čistě hypoteticky by totiž hypersonická zbraň vybavená jadernou hlavicí mohla vyřadit stávající americkou obranu proti balistickým raketám, jako jsou systémy GBMD (Ground Based Midcourse Defense) na Aljašce. Poté by mohl následovat klasický úder balistickými jadernými střelami, kterým by už téměř nic nestálo v cestě.

Čína se dušuje, že nehodlá použít jaderné zbraně jako první. Hypersonické kluzáky by v takovém případě mohly nést konvenční nálože, kterými by útočily na velitelská centra, komunikační uzly anebo třeba protivníkovy letadlové lodě. Spojené státy mají v tomto případě co dohánět.

Ilustrační foto

Diskuze (10) Další článek: Apple: Přísaháme, že naše zařízení nikoho neodposlouchávají

Témata článku: Technika, Vojenství, USA, Čína, Raketa, Armáda, Zbraně, Zajímavosti, Jaderný útok, Kluzák, Spojené státy, Zbraňový systém, Efektivní použití, Dostupná informace, Dnešní doba, Obrana, Hvězdné nebe, Balistická raketa, Midcourse Defense, Jaderná zbraň, Velitelské centrum, Kosmická loď, Cin, Str, Velká výška