Čínská auta útočí na Evropu. S benzínem to nevyšlo, s bateriemi to vypadá lépe. Už jsou i v Česku

Už dvě dekády čínské automobilky slibují, že přijdou do Evropské unie a podmaní si místní trh. Se spalovacími vozy to nevyšlo, ale teď si Čína dělá naděje s elektromobily.

Nissan z Tchaj-wanu

Ještě před níže popsanými pokusy z lidové republiky se do Evropy dostal výrobek z Čínské republiky neboli Tchaj-wanu. Tamní automobilka Yue Loong (Yulon) začala v roce 1992 importovat do Nizozemska model Feeling, využívající techniku Nissanu Bluebird. Následně měly pokračovat i další evropské trhy, kvůli vysoké ceně a zastaralosti vozu se ale podařilo prodat jen 122 kusů, načež bylo rozhodnuto o ukončení expanze.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny prodané kusy byly od zákazníků vykoupeny zpět, nebylo totiž možné zaručit dodávku náhradních dílů. Část byla odvezena zpět na Tchaj-wan, další skončily v Africe a Rusku. Jeden vůz však v Nizozemsku zůstal a dnes je součástí soukromé sbírky. O návratu do Evropy začal Yulon přemýšlet kolem roku 2010 se svou novou značkou Luxgen, nakonec však z plánů sešlo.

První pokusy o expanzi

Čínský automobilový průmysl se začal více rozvíjet až koncem 90. let a dlouho spoléhal hlavně na licencovanou nebo okopírovanou techniku zahraničních značek. První pokusy o export do Evropy přišly už v polovině první dekády tohoto tisíciletí a lákaly především na nízké ceny. Ačkoliv podobné plány spořádal snad každý výrobce v Číně, odvahu jich našlo jen pár.

Na počátku evropského příběhu stálo rámové SUV Landwind X-Pedition, licenčně vyráběná verze Opelu Frontera. V čínském podání se k postarší technice přidala mnohem nižší kvalita materiálů a zpracování. Díky tomu sice byl vůz o 40 % levnější než srovnatelná konkurence, ještě v roce 2005 ale utrpěl marketing landwindu smrtící ránu.

Klepněte pro větší obrázek
Landwind X-Pedition. Začátek čínské expanze, pověst zkažená na dlouhé roky.

Organizace ADAC totiž uskutečnila nárazový test, v němž se karoserie čínského SUV naprosto zbortila. Auto si vysloužilo jen jediný bod z šestnácti možných. Několik stovek kusů se sice v Evropě podařilo prodat, pak se ale Landwind stáhl. Modernější vozy o pár let později sice už v testech Euro NCAP získaly dvě hvězdičky, reputace však byla dávno zničena a opět se podařilo prodat jen pár stovek kusů, než celý projekt skončil.

Stejně dopadla automobilka Brilliance se sedany BS6 a BS4, které se pod taktovkou společnosti Charouz Motors oficiálně nabízely rovněž v České republice. ADAC totiž v roce 2007 v nárazových testech dle standardu Euro NCAP udělil vozu jen jednu hvězdičku, fotky ukázaly naprosto zdemolovanou karoserii. Ještě ten rok sice Číňané začali dovážet vylepšenou verzi, která už vybojovala hvězdy tři, ale na napravení pověsti to nestačilo. O tři roky později si menší BS4 nevysloužilo ani jednu hvězdu a značka potichu opustila trh.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Z české premiéry Brilliance BS4
Klepněte pro větší obrázek
Typ BS6 se měl v ČR začít prodávat v zimě 2008, ale těsně před tím pohořel v testech ADAC.
Diskuze (109) Další článek: Elektronická komunikace občanů se státem loni zažila velký boom

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,