Čína po podivných výsadkových lodích opět nepříjemně překvapila svět. Tamní média píší o zařízení, které údajně přeřízne podmořské kabely až 4000 metrů pod hladinou. To je dvakrát hlouběji, než kde se nachází většina současné podmořské komunikační infrastruktury.
Řezačka na kabely může sloužit na čínských ponorkách a dronech, jako jsou řady Fendouzhe a Haidou. Pro práci ve hloubkách, kde tlak vody dosahuje 400 atmosfér, je zařízení vybaveno utěsněnou schránkou z titanu, která brání implozi i při dlouhodobém používání.
Prý jen pro civilní účely
Aby si zařízení poradilo i s případnou ocelovou výztuží kabelů, používá 150mm brusný kotouč s diamantovým prachem a s rychlostí 1600 otáček za minutu. O pohon se stará kilowattový motor s převodovkou a o orientaci pod hladinou robotické paže a navigační systém, který umožňuje práci v naprosté tmě. Řezačka podle dostupných informací překonala kabely silné až šest centimetrů.

O řezačce kolují jen kusé informace. Jedním z nich je tato fotografie
Čína tvrdí, že ji vyvinula pro civilní účely, jako je vyzvedávání vraků a těžba na mořském dně. Odborníci však upozorňují na potenciální vojenské využití. Přerušení podmořských kabelů by mohlo ovlivnit strategickou infrastrukturu, včetně telekomunikačních tras a energetických sítí. Existují obavy, že by tento nástroj mohl být použit v geopolitických konfliktech k přerušení klíčových spojení mezi kontinenty.
Chřestí Čína zbraněmi?
Novinka přichází v době, kdy Čína zesiluje tlak zejména v tichomořském regionu. Peking provozuje největší flotilu řízených i autonomních ponorek na světě s možností přístupu do všech částí světových oceánů a minulý měsíc zahájil výstavba stanice v hloubce 2000 metrů na dně Jihočínského moře. Může sloužit pro pobyt nejméně šesti osob po dobu jednoho měsíce.