Vesmír | Raketa | Čína

Čínské kosmodromy ve vnitrozemí mají svá rizika – nosné stupně raket padají do okolních vesnic

Čínské kosmodromy ve vnitrozemí mají svá rizika – nosné stupně raket padají do okolních vesnic

Čínský vesmírný program patří v současnosti k nejúspěšnějším na světě. Každý rok v jeho rámci startuje více raket než z jakékoli jiné země. K jeho největším úspěchům se řadí přistání sondy Čchang-e 4 na odvrácené straně Měsíce, které se uskutečnilo na začátku tohoto roku.

Čína však zanedbává některé bezpečnostní normy, včetně té, která říká, že startovací rampy by měly být situovány v řídce osídlených oblastech, nejlépe v blízkosti oceánu. O nepříjemnostech s tím souvisejících informoval tento týden server Ars Technica.

Rampa nedaleko obydlené oblasti

Nedodržení této normy vedlo v minulosti k řadě nepříjemných situací, kdy například odhozené stupně raket dopadaly do okolních vesnic. To se stalo i v pátek při startu rakety Long March 3B, jejímž úkolem bylo vynesení dvojice satelitů pozičního družicového systému Beidou.

Start rakety probíhal dle předpokladů až do oddělení prvního stupně, který poté dopadl do vesnice Xichang, kde zdemoloval přinejmenším jednu budovu. Následky požáru, při kterém hořely zbytky toxického paliva, můžete zhlédnout na Twitteru reportéra Andrewa Jonese.

Snímky, publikované na čínské sociální síti Weibo, vyobrazují zbořenou cihlovou budovu, ohořelý motocykl, a především trosky prvního stupně rakety. Obrázky poté převzal twitterový účet LaunchStuff, který je zveřejnil ve dvou příspěvcích.

Není to poprvé, ani naposledy

Podobná situace se nestala zdaleka poprvé. Patrně nejslavnější je v tomto směru start Long March 3B v roce 1996, kdy se raketa krátce po startu odchýlila od plánovaného kurzu a spadla do nedaleké vesnice. Čínské úřady hlásily, že si nehoda vyžádala šest obětí, avšak zahraniční zdroje spekulovaly o tom, že při nehodě mohly zemřít stovky čínských občanů.

Podobně po startu v dubnu 2019 zasypaly krajinu kolem kosmodromu toxické úlomky. Odborník na komerční kosmické lety Greg Autry vyzval Trumpovu administrativu, aby se zabývala čínskými laxními bezpečnostními předpisy. „Stejně, jako v mnoha globálních průmyslových odvětvích, i zde tento laxní přístup k environmentálním normám a lidské bezpečnosti poskytuje Číně významnou cenovou výhodu oproti odpovědnějším a silně regulovaným americkým firmám.“

Na rozdíl od zbytku světa, kde je většina vesmírných přístavů situována na pobřeží, Čína během studené války z obav o bezpečnost vybudovala tři své hlavní kosmodromy ve vnitrozemí. Nyní hledá cestu, jak odvrátit pády nosných stupňů svých raket od obydlených oblastí. Jednou z možností je použití roštových kormidel, která používá na svých strojích SpaceX.

Ars Technica však poněkud kriticky konstatuje, že zahájení experimentů s roštovými kormidly je spíše motivováno snahou o opětovné použití nosných raketových stupňů než ochranou populace v okolí startovacích ramp.

Diskuze (1) Další článek: Další velký únik dat. Týká se 1,2 miliardy lidí a obsahuje údaje ze sociálních sítí včetně telefonních čísel

Témata článku: Vesmír, SpaceX, Raketa, Čína, Beidou, Vnitrozemí, Startovací rampa, Donald Trump, Twitter účet, Studená válka, Ars Technica, Rampa, OSI, Kosmodrom, Vesnice, Stupeň, Xichang, Stupeň raket


Určitě si přečtěte

To jsme si to zase zavařili. Ballot screen pro Android je průšvih [komentář]
Jakub Čížek
Evropská unieAndroidVyhledávače
Sony svléklo PlayStation 5 donaha. Chlazení je skutečně masivní a využívá tekutý kov
Lukáš Václavík
Playstation 5SonyHardware
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

David Polesný
VánoceNotebooky
Trapas celníků: Zadrželi „padělaná“ sluchátka AirPods, šlo ale o pravé OnePlus Buds
Markéta Mikešová
OnePlusSluchátkaAirPodsApple