Lunární Nový rok, v Číně začíná vláda Draka. Jak se vypočítá a proč vám zpozdí objednaný balíček

S naším 10. únorem 2024 začínají v Číně a dalších zemích regionu největší oslavy roku. Čínský nový rok, Svátky jara, pro cizince často také lunární Nový rok. Datum je pohyblivé, určuje se jako druhý nový měsíc po zimním slunovratu, což reálně znamená rozmezí od 21. ledna do 20. února.

Oslavy začínají prvním dnem nového roku a končí Svátkem lampionů, který připadá na 15. den. Provoz země se v tomto období zastaví a nastane velká migrace, jak budou lidé v Číně i mimo ni cestovat na oslavy za svými příbuznými. Pocítíme to i v Česku – třeba pokud máte v Číně obchodní partnery, nebo jste si jen něco objednali na čínském eshopu.

S novým rokem se pojí mytologie a horoskop. V pravidelných cyklech se mění znamení, kterému daný rok náleží. Ke zvířeti se přidává ještě jeden z pěti atributů (dřevo, oheň, země, kov a voda) a z této kombinace Číňané odvozují charakter celého roku. Nyní začíná rok draka, ke kterému patří element dřevo. Drak je symbolem úspěchu, štěstí, bohatství a moci.

V únoru 2024 končí rok Zajíce. Po letošním drakovi převezme 29. ledna 2025 vládu had. V čínském kalendáři jsou zastoupení drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes, prase, zajíc a krysa. Takto sestavený lunární kalendář se údajně používal již 2600 let před naším letopočtem.

Váš názor Další článek: V Boeingu 737, kterému během letu upadla záslepka nouzového východu, chyběly čtyři šrouby

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,