Čínský nový rok 2022, začíná vláda Tygra. Jak se vypočítá a proč vám zpozdí objednaný balíček

S naším 1. únorem začínají v Číně (a dalších zemích regionu) největší oslavy roku. Čínský nový rok, Svátky jara, pro cizince často také lunární Nový rok. Datum je pohyblivé, určuje se jako druhý nový měsíc po zimním slunovratu, což znamená rozmezí od 21. ledna do 20. února.

Oslavy začínají prvním dnem nového roku, končí Svátkem lampionů, který připadá na 15. den. Velká část země se v tomto období zastaví, což pocítíme i v Česku – třeba pokud máte v Číně obchodní partnery, nebo jste si jen něco objednali na čínském eshopu.

Klepněte pro větší obrázek
Slaví i Google přímo ve vyhledávači. Zkuste to, stačí zadar výraz čínský nový rok

S novým rokem se pojí mytologie a horoskop. V pravidelných cyklech se mění znamení, kterému daný rok náleží. Ke zvířeti se přidává ještě jeden z pěti atributů (dřevo, oheň, země, kov a voda) a z této kombinace Číňané odvozují charakter celého roku. Nyní začíná rok vodního Tygra, což by mělo znamenat sebeúctu, pokoru, pozornost a učení.

S posledním lednem 2022 končí rok Buvola, po Tygrovi v neděli 22. ledna 2023 převezme vládu Králík. Dále jsou v čínském kalendáři zastoupení drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes, prase a krysa. Takto sestavený lunární kalendář se údajně používal již 2600 let před naším letopočtem.

Váš názor Další článek: Pfizer a Moderna zahajují klinické testování vakcín proti omikronu na lidech. Připravené budou v březnu

Témata článku: Google, Čína, Vláda, lunární Nový rok, Čínský nový rok, Svátky jara, Česká republika, Buvol, Balíček, Králík, Pro, Tygr, Nový rok, Slunovrat, Oslava, Obchodní partner